Newsy

Wakacje 2021. Jak płacić bonem turystycznym?

Newsy

Digital VisionPORTRA ehf/Getty Images

Wprowadzony w 2020 r. bon turystyczny może częściowo pokryć wydatki rodzin z dziećmi w wakacje 2021. Komu przysługuje i jak aktywować bon? Jak płacić bonem turystycznym?

Bon turystyczny w wakacje 2021

Bo turystyczny został powołany w 2020 r. w celu wsparcia polskich rodzin w kryzysie gospodarczym wywołanym pandemią COVID-19. Bon wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu o kolejne 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

W wyniku zmian wprowadzonych w styczniu tego roku, bon turystyczny można wykorzystać do wszelkich aktywności związanych z wypoczynkiem z dziećmi. Obecnie, w przeciwieństwie do wersji obowiązującej w poprzednim roku, nie musi to by tylko nocleg w hotelu.

Informacje o tym, gdzie i jak można wykorzystać bon turystyczny po zmianach, sejm ogłosił 22.01.2021 w nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19. Nowelizacja ta objęła zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym

Zanim dowiesz się, jak płacić bonem turystycznym, sprawdź jak go aktywować.

Jak płacić bonem turystycznym? Poradnik krok po kroku

Zanim wyruszysz na wakacyjny wyjazd upewnij się, czy w miejscu, do którego zmierzasz, będziesz mógł płacić za usługi i aktywności bonem turystycznym. Aktualną listę takich miejsc przygotowuje Polska Organizacja Turystyczna. Informacje o tych podmiotach dostępne są na poniższych stronach internetowych:

Następnym krokiem jest sprawdzenie na swoim koncie w Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS) lub w poczcie (e-mail) własnego kodu obsługi płatności. E-mail z tym kodem zostaje wysyłany w momencie aktywacji bonu. Kod obsługi płatności można też znaleźć na PUE ZUS w zakładce Polski Bon Turystyczny - po wejściu w nią należy kliknąć Mój bon.

Po wejściu na konto PUE ZUS należy sprawdzić saldo bonu. Saldo bonu również znajduje się w zakładce Mój bon.

Aby zapłacić bonem turystycznym, w momencie płacenia za nocleg w hotelu czy wszelkie inne aktywności i usługi związane z turystyką, należy podawać kod obsługi płatności. Należy go podać osobie przyjmującej daną płatność, ale wcześniej należy ustalić, jaką kwotę chcesz zapłacić bonem turystycznym.

W tym momencie na Twój telefon przyjdzie w wiadomości sms kod potwierdzający płatność. Ważne, aby wcześniej w trakcie aktywacji bonu na PUE ZUS podać numer telefonu, którego używasz na co dzień i który będzie z Tobą podczas wakacji. Jeśli płatność przewyższa wartość bonu turystycznego, zawsze można dopłacić w inny sposób - gotówką, kartą czy przelewem.

Bon turystyczny - kto może skorzystać?

Na stronie gov.pl czytamy, że bon turystyczny przeznaczony jest dla rodzin z co najmniej jednym dzieckiem, a także dla rodzin z dziećmi niepełnosprawnymi. Takie wsparcie wakacyjnego wypoczynku przysługuje wszystkim dzieciom w Polsce, które nie ukończyły 18. roku życia , niezależnie od poziomu dochodów rodziców czy opiekunów - podobnie jak ma to miejsce w przypadku Programu 500 Plus. Według danych bon turystyczny przeznaczony jest dla około 6 milionów dzieci w Polsce. Otrzyma go każda rodzina, która się po niego zgłosi i go aktywuje. Środki z bonu można wykorzystać maksymalnie do 31 marca 2022 r. Nie podlega również wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze.

Zobacz też:

Bon turystyczny nie tylko na wakacje. Do kiedy można wykorzystać środki?

Bon turystyczny po wakacjach. ZUS podaje statystyki

Gorączka, wymioty, opuchlizna. Jakie powikłania mogą wystąpić po szczepieniu przeciw COVID-19?

Zobacz video: Bon turystyczny na nowych zasadach

Autor: Diana Ryściuk

Źródło: gov.pl

Źródło zdjęcia głównego: Digital Vision

Pozostałe wiadomości