Styl Życia

Bon turystyczny na nowych zasadach. Do kiedy i gdzie można go wykorzystać?

Bon turystyczny - nowe zasady

Styl Życia

Bon turystyczny na nowych zasadach. Do kiedy i gdzie można go wykorzystać?

Bon turystyczny - nowe zasady

90 procent bonów turystycznych - nawet tych już pobranych - nie zostało jeszcze wykorzystanych. Do tej pory rodzice mogli zapłacić nimi tylko za usługi hotelarskie. Nowelizacja ustawy poszerzyła listę miejsc, w których można bon turystyczny wykorzystać. Szczegóły wytłumaczył w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego. 

Bon turystyczny - na czym polegają zmiany?

W lipcu ubiegłego roku po raz pierwszy pojawiła się inicjatywa bonu turystycznego. Przysługuje on każdemu, kto korzysta ze świadczenia 500 plus. Oznacza to, że rodzice otrzymują dodatkowe pieniądze na wakacje na każde z dzieci. Sejm 22.01.2021 przyjął nowelizację tzw. ustawy o COVID-19, zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym. Co się zmieniło?

- Nowelizacja sprzed trzech tygodni wprowadziła bardzo szeroką możliwość wykorzystania tego bonu w całej Polsce. Do tej pory korzystaliśmy z tego bonu wyłącznie na noclegi. W tej chwili ustawodawca to zmodyfikował i możemy wykorzystać go np. na wyjście do galerii, do muzeum, na instruktora narciarskiego, na kolonie, półkolonie – powiedział Maciej Nykiel. 

Bony turystyczne - po zmianach:

  • będą mogły służyć do opłacania jednodniowych wycieczek,
  • opłacimy nimi wszelkie atrakcje przewidziane przez organizatorów w ramach danej oferty. Warunkiem jest objęcie pakietem minimum dwóch usług. Np. nocleg + wejście do parku rozrywki, muzeum itp.,
  • możliwość realizacji bonu w większej liczbie miejsc, również w biurach podróży. Tam, gdzie dotąd klienci kupowali wycieczki do Grecji czy na Wyspy Kanaryjskie można teraz również zrealizować bon turystyczny na wyjazd w Polsce,
  • bon obejmuje nie tylko obiekty noclegowe jak dotąd, ale także operatorów turystycznych i organizacje pożytku publicznego, które mogą dowolnie kompletować pakiety usług, włączając w to m.in. usługi przewodnickie zarówno w miastach, jak i na górskich szlakach, przejazdy autokarem, zwiedzanie muzeów, galerii i skansenów, rejsy statkiem, zajęcia rekreacyjne, wycieczki bez noclegu oraz wiele innych aktywności turystycznych i sportowych.

Dlaczego bon turystyczny był tak mało popularny?

Bon turystyczny przysługuje prawie 6 milionom dzieci w Polsce. Do tej pory pobranych zostało zaledwie 10 procent świadczeń, a tylko 5 procent z nich wykorzystano. Dlaczego tak mało osób zainteresowanych jest dodatkowymi pieniędzmi, które przysługują rodzinie?

Są trzy powody. Do tej pory bon był możliwy do realizacji w bardzo ograniczonej liczbie miejsc, dlatego nie był aż tak bardzo popularny. Wielu klientów, jak już się na niego zdecydowało i zaplanowało wyjazd na ferie z dziećmi, to wprowadzono lockdown. Po trzecie było za mało informacji

- wyjaśnił Maciej Nykiel.

Bon turystyczny - jak go otrzymać?

Procedura jest bardzo prosta. Wystarczą dosłownie dwa kliknięcia na platformie ZUS PUE, aby w kilka minut pobrać wirtualny kod.

- To są nasze pieniądze. One są za darmo do wzięcia. To jest ekwiwalent gotówki, bon ma formę elektroniczną. Polscy hotelarze, domy wczasowe, pensjonaty i nowe grono beneficjentów są pozytywnie nastawieni. W ten sposób pomagamy tym ludziom przetrwać. Pamiętajmy, że setki tysięcy ludzi w Polsce w twardym lockdownie od wielu miesięcy oczekuje na pracę - dodał Maciej. 

Bon turystyczny - do kiedy można wykorzystać?

Pobranego kodu nie musimy od razu wykorzystać. Płatność za usługę za pomocą bonu musi być dokonana do 31 marca 2022 r., ale sama usługa może mieć późniejszą datę. Listę miejsc, w których bon jest akceptowany, znajdziesz na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Zobacz także:

Wady wymowy ma aż 70 proc. dzieci. "Leczenie trwa długo i wymaga dotarcia do źródła problemu"

Jak wykonać trwały makijaż pod maseczkę? Ekspertka podpowiada

Krzysztof Kasowski i jego "Upadek króla rapu". Co słychać u słynnego K.A.S.Y?

Co sądzisz o tym artykule?
97
11
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0