bon

  bon

  Chęć posiadania własnego mieszkania wiąże się z ogromnym wydatkiem. Dlatego wielu Polaków decyduje się zaciągać w tym celu kredyty, często na kilkadziesiąt kolejnych lat. Część jednak nie może sobie pozwolić nawet na takie rozwiązanie. W sobotę, 15 maja polski rząd ogłosił społeczno-gospodarczy program Polski Ład, który dotyczy 5. obszarów, w tym mieszkaniowego. Kto i jaką pomoc będzie mógł uzyskać?

  90 procent bonów turystycznych - nawet tych już pobranych - nie zostało jeszcze wykorzystanych. Do tej pory rodzice mogli zapłacić nimi tylko za usługi hotelarskie. Nowelizacja ustawy poszerzyła listę miejsc, w których można bon turystyczny wykorzystać. Szczegóły wytłumaczył w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

  Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Po nowelizacji ustawy będzie go można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie. Ministerstwo rozwoju, pracy i technologii pracuje także nad wydłużeniem działania bonu turystycznego.

  Od 1 sierpnia dostępny jest bon turystyczny, uprawniającego do świadczenia w wysokości 500 zł na każde dziecko. Przy jego pomocy można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie całej Polski. Lista zarejestrowanych podmiotów jest udostępniana na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Do tej pory zgłosiło się ich ponad 8 tysięcy.

  Czy rząd rozważa odejście od pieniężnej formy wypłaty 500 plus? O tym, że świadczenie mogłoby mieć formę cyfrową, tak jak bon turystyczny, wspominała niedawno wicepremier Jadwiga Emilewicz. Jej słowa wywołały sporo komentarzy i zaniepokojenie wśród osób, które korzystają z programu 500 plus.

  500 zł na wakacje coraz bliżej. Rejestracja przedsiębiorców, którzy są zainteresowani przystąpieniem do programu Polski Bon Turystyczny, ruszyła w sobotę 25 lipca. Ich lista będzie udostępniona na stronach Polskiej Organizacji Turystycznej. Na razie zgłosiło się ponad 1,4 tys. przedsiębiorców turystycznych i organizacji pożytku publicznego. Co ma zrobić firma, która chce przystąpić do programu i gdzie szukać ofert przedsiębiorstw, które realizują bony turystyczne?

  Bon turystyczny będzie miał wartość 500 zł na każde dziecko, a w przypadku dzieci niepełnosprawnych - 1 tys. zł. Świadczenie zostanie rozszerzone na dzieci rodziców pracujących za granicą - wynika z przyjętych w środę przez Sejm części poprawek Senatu do prezydenckiej ustawy o Polskim Bonie Turystycznym.

  Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła, że chce wspomóc rodziców ze stolicy mających dzieci w wieku od miesiąca do ukończenia 3. roku życia. W jaki sposób? Mają otrzymywać bon czterystuzłotowy na dziecko, które nie załapało się na publiczny żłobek. Czy to będzie jednorazowa wypłata? Kiedy może ruszyć program? Czy wszyscy będą mogli liczyć na taką pomoc? Czy podobne programy mają inne miasta? O 400 plus powiedział w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.