Można stracić nawet 1000 zł - zostało kilka godzin na wykorzystanie bonu turystycznego. Jak to zrobić?

Bon turystyczny będzie ważny dłużej. Czy można nim zapłacić za wakacje w 2022 roku?
Źródło: Dzień Dobry TVN/x-news
Bon turystyczny na nowych zasadach
Bon turystyczny na nowych zasadach
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Nowe świadczenie opiekuńcze od 2022 roku
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Covid-19 w szkole – dziecko w domu
Matki kontra ZUS
Matki kontra ZUS
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Dlaczego dla wielu z nas finanse to czarna magia?
Ważność Polskiego Bonu Turystycznego niebawem wygasa. Do kiedy można go wykorzystać? Podpowiadamy, gdzie można to zrobić i czy konieczne jest złożenie wniosku, aby go uzyskać. Sprawdź, co warto wiedzieć.

Czas na wykorzystanie bonu turystycznego mamy do 31 marca 2023 roku. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Bon można wykorzystać, aby zapłacić za wyjazd nawet w maju lub lipcu. 

- Rodzice mogą na przykład zapłacić bonem za pobyt w hotelu, pensjonacie czy w gospodarstwie agroturystycznym. Bonem można opłacić zorganizowany wypoczynek, np. wyjazd dziecka na kolonię, obóz czy zieloną szkołę, a także jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi, np. transport i zwiedzanie - podkreślił Paweł Żebrowski z biura prasowego ZUS w informacji przesłanej do TVN24 Biznes. 

Bon turystyczny 2023 wkrótce traci ważność

Polski Bon Turystyczny to narzędzie, które ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin. Jak podaje portal gov.pl "aby wykorzystać bon, skorzystaj z oferty turystycznej w tym czasie lub dokonaj przedpłaty za usługę, która zostanie wykonana po tej dacie [31 marca 2023 - przyp. red.]".

Pośrednio stanowi także pomoc dla branży turystycznej, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Rada Ministrów zdecydowała, że termin na dokonywanie płatności za pomocą bonu turystycznego został wydłużony do 31 marca 2023 r. Oznacza to, że pod jego termin ważności upływa z końcem bieżącego miesiąca. Pierwszy termin upływał z końcem marca 2022 r, ostatni miał upłynąć 30 września 2022 roku. W związku z dużą liczbą niezrealizowanych bonów podjęto decyzję o przedłużeniu terminu ważności dodatku. 

Bon turystyczny wynosi jednorazowo 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia oraz jedno dodatkowe świadczenie w formie uzupełnienia bonu w wysokości 500 zł dla dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności. Dla przykładu, rodzina z dzieckiem otrzymuje bon o wartości 500 zł, a jeśli jest ono niepełnosprawne - 1000 zł, z kolei rodzina z dwójką pociech, z których jedna jest z niepełnosprawnością - 1500 zł.

Bon turystyczny - gdzie można go zrealizować?

Za pomocą bonu można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Świadczenie można wykorzystać do opłacenia między innymi pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Co ważne, bon działa tylko na terenie Polski.

Listę obiektów, w których możliwe jest zrealizowanie bonu, można sprawdzić tutaj: bonturystyczny.polska.travel

Jak informował w październiku resort rozwoju i technologii, z wykorzystaniem Polskiego Bonu Turystycznego dokonano płatności na blisko 1,9 mld zł, z bonu skorzystało 7 mln dzieci, a dodatkowe świadczenie aktywowano dla ponad 171 tys. dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności.

Jak złożyć wniosek o bon turystyczny?

Prawo do uzyskania bonu ustalane jest przez POT - Polską Organizację Turystyczną w oparciu o dane z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Aby skorzystać z bonu, potrzebny jest profil na Platformie Usług Elektronicznych - PUE ZUS. Nie trzeba składać specjalnego wniosku, wystarczy wejść na swoje PUE ZUS w dowolnym momencie i aktywować bon, który znajduje się w zakładce "Ogólne", w panelu bocznym. Bon aktywowany jest po podaniu adresu e-mail i numeru telefonu komórkowego. Można to zrobić nawet na kilka dni przed planowanymi wakacjami, na których chce się wykorzystać dodatek.

Osobom, które mają dzieci z niepełnosprawnością, przysługuje dodatkowe świadczenie w wysokości kolejnych 500 złotych. Do jego przyznania niezbędne jest złożenie oświadczenia, również przez PUE ZUS.

Osoby, które nie posiadają profilu na platformie PUE ZUS, muszą się zarejestrować w celu otrzymania swojego bonu. Można to zrobić przy użyciu bankowości elektronicznej lub profilu zaufanego.

Więcej przeczytasz na TVN24

Zobacz także:

Autor: Magdalena Brzezińska/Teofila Siewko

Źródło: gov.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: jacoblund/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości