Rodzina 500 plus

  Rodzina 500 plus

  Zainteresowanie bonem turystycznym wzrasta, jednak wciąż nie cieszy się on wielką popularnością. Po świadczenie wprowadzone przed rokiem sięgnęła niespełna połowa upoważnionych rodzin. Jak się okazuje, do tej pory Polacy wydali w sumie ok. 400 mln złotych z przewidzianych ustawą niemal 3,5 mld złotych. Jak pobrać bon turystyczny oraz do kiedy i gdzie go zrealizować? Na to pytanie odpowiedział nam Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.

  90 procent bonów turystycznych - nawet tych już pobranych - nie zostało jeszcze wykorzystanych. Do tej pory rodzice mogli zapłacić nimi tylko za usługi hotelarskie. Nowelizacja ustawy poszerzyła listę miejsc, w których można bon turystyczny wykorzystać. Szczegóły wytłumaczył w naszym programie Maciej Nykiel, ekspert rynku turystycznego.

  Program 500+ działa już od roku. To dobry czas na małe podsumowanie. Wbrew zapowiedziom, Polacy nie wydali otrzymanych pieniędzy na alkohol i papierosy, a inwestowali w rodzinę. Matki natomiast nie porzuciły stanowisk pracy, a kraj nie przeszedł załamania w kwestii rąk do pracy. To wszystko brzmi cudownie z perspektywy rodzin, jednak jeśli spojrzeć na sprawę od strony gospodarki - jest dużo gorzej. Dług publiczny rośnie w zastraszającym tempie i nigdy jeszcze nie był tak wysoki. Szykują się również zmiany w programie 500+. Jakie? O tym w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BIS Paweł Blajer.

  Jeśli jeden z rodziców pracuje za granicą, to otrzymanie pieniędzy z programu 500+ nie jest tak proste jak mogłoby się wydawać. Dlaczego? Czemu około 30 tysięcy rodzin ciągle czeka na pieniądze? Czy można pobierać dodatek na dzieci w 2 krajach? Jak wyglądają procedury rozpatrzenia wniosku? Czy rodziny otrzymają wyrównanie? O programie 500+ i rodzicach za granicą w Dzień Dobry TVN mówiła Katarzyna Karpa-Świderek z TVN 24 BIS.

  Od kwietnia tego roku działa program Rodzina 500 plus, dzięki któremu rodziny dostają 500 zł na drugie i każde kolejne dziecko. Okazało się, że przyznanie tych świadczeń skutkuje poważnymi zmianami na rynku pracy, ponieważ wielu rodziców rezygnuje z zatrudnienia. O nieoczekiwanych skutkach programu Rodzina 500 plus rozmawialiśmy z gośćmi Dzień Dobry TVN: dziennikarzem TVN24 BIS Pawłem Blajerem i psychologiem biznesu Miłoszem Brzezińskim. Czy kobietom, które zrezygnowały z zatrudnienia będzie trudniej wrócić do pracy?