Bon turystyczny – co to jest i komu przysługuje?
Bon turystyczny był zaproponowany przez Ministra Turystyki Andrzeja Gut-Mostowego jako 1000 zł dla każdego obywatela, jednak suma 30 miliardów była za duża i ostatecznie ustalono nowe zasady. Ustawa z dnia 15 lipca 2020 zakłada 500 złotych na każde dziecko, 1000 złotych na dziecko z niepełnosprawnością. Ponadto wirtualna płatność odbywać może się tylko na terenie kraju, a jej wykorzystanie możliwe jest tylko w obrębie branży turystycznej. Co ważne, pobranie bonu możliwe jest tylko przez osoby uprawnione, czyli te, które mają profil na stronie PUE ZUS i pobierają 500+. Świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom, nawet w przypadku, gdy rodzice mają zaległości w ZUSie.
Uprawnionych do pobrania bonu jest ok. 4 264 000 rodzin, a świadczenie dotyczy ok. 6 900 000 dzieci. Uprawnione są również dzieci, które się urodzą do terminu ważności ustawy, czyli do 31.03.2022, a nie w momencie wejścia w życie ustawy.
Do tej pory pobrano i jest aktywnych mniej niż 2 mln bonów. Oznacza to, że chęci skorzystania z tego świadczenia nie wyraziła nawet połowa uprawnionych. Co więcej, świadczeń zrealizowanych jest jeszcze mniej, około 600 000 bonów o łącznej wartości ok. 400 mln złotych. Jak przyznał nasz specjalista, w puli zostało jeszcze ok. 3 miliardy złotych do wykorzystania.
To leży na ulicy, tylko trzeba to podnieść. Pandemia w zeszłym roku zatrzymała akcję, bo nie mieliśmy gdzie i jak jeździć
- powiedział Marek Kamieński, ekspert, biegły sądowy ds. turystyki.
Bon turystyczny - jak pobrać oraz gdzie i do kiedy możemy go zrealizować?
Marek Kamieński przyznał, że bon pobrany może zostać tylko przez osoby, które mają profil zaufany w ZUS i pobierają 500+. Jeśli spełniamy te warunki, wystarczy wejść na stronę ZUS w zakładkę "bon turystyczny" i przejść krok po kroku kolejny instrukcje. Po rejestracji otrzymamy wirtualny kod (ciąg cyfr).
Jak możemy wykorzystać bon? Ustawa z 2020 roku została zmieniona ustawą z 27.01.2021, ta dopuszcza realizacje imprez turystycznych np. bez noclegów, czyli jednodniowych. Możliwe jest także płacenie za imprezy z przewodnikiem, za wejścia do muzeów, parków wodnych itp. Ponadto bon turystyczny można dzielić i płacić kilka razy aż do wykorzystania sumy 500 złotych. Gdzie możemy dokładnie wykorzystać wirtualne pieniądze?
- Na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej jest link mówiący o tym, jak łatwo znaleźć przedsiębiorcę - dodał specjalista.
Do realizacji i pobierania opłat bonem turystycznym są upoważnione podmioty, które zostaną wpisane na listę organizatorów w rejestrze Polskiej Organizacji Turystycznej. Obecnie zarejestrowanych jest ok. 22 000 podmiotów gospodarczych uprawnionych do pobierania opłat bonem turystycznym. Są one kontrolowane i otrzymują CERTYFIKAT DOBRYCH PRAKTYK. Oznacza to, że dany obiekt był sprawdzony i spełnia najwyższe poziom usług. Jaki jest termin ważności bonu?
- Trzeba go zarejestrować i kupić imprezę turystyczną do marca 2022 roku. Mamy jeszcze dużo czasu. To jest pieniądz, który jest wirtualnym pieniądzem, trzeba go pobrać ze strony ZUS-u, mogą to zrobić jednak tylko rodzice, którzy pobierają 500+, wtedy widzą zakładkę bon turystyczny - powiedział specjalista.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.
Zobacz także:
Pandemia a branża turystyczna. Ile w tym roku będą kosztowały wakacje za granicą?
Przerwane wakacje i kwarantanna na urlopie. Czy można się ubiegać o zwrot kosztów? Ekspert odpowiada
Wakacje 2021 w Polsce i za granicą - gdzie taniej? Porównanie cen jest zaskakujące
Autor: Nastazja Bloch