Samarkanda jest jednym z najstarszych miast świata – została zbudowana ok. VI wieku p.n.e., co czyni ją starszą od Rzymu. Największy rozkwit przeżywała w XIV wieku za panowania króla Timura. Dzięki położeniu na Jedwabnym Szlaku miasto się bogaciło, a władca mógł finansować budowę kolejnych okazałych arcydzieł architektury.
Samarkanda w Uzbekistanie – najpiękniejsze zabytki
Meczety, mauzolea, a także madrasy, czyli szkoły muzułmańskie. Zabytki Samarkandy charakteryzują się niezwykłym zdobnictwem, majestatyczną architekturą i imponującymi – jak na czasy swojego powstania – rozmiarami. Do ich budowy ściągano najlepszych architektów oraz budowniczych ówczesnego świata. Oto miejsca, które powinien zobaczyć każdy, kto zawita do Samarkandy.
Samarkanda – plac Registan
Plac Registan to prawdziwa perła architektury w samym sercu Samarkandy. Zyskał światową sławę dzięki niezwykłemu zespołowi budynków oddających ducha tego regionu świata. Trzy otaczające go budynki posiadają niezwykłe zdobienia i styl. To między innymi dzięki nim Samarkanda znalazła się w 2001 roku na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Registan był początkowo placem targowym i zbiegały się na nim ulice Samarkandy. Obecnie wokół placu znajdują się trzy imponujące madrasy, z których każda pokryta jest lśniącą ceramiką. Pierwsza madrasa powstała w 1410 roku, a ostatnia w 1600 roku. Pod koniec XVII wieku, gdy miasto zaczęło podupadać, niszczały również madrasy. Dopiero pod koniec XIX wieku, gdy Samarkanda ponownie zaczęła się rozwijać, plac Registan został odrestaurowany. Prace konserwatorskie prowadzono także w czasach Związku Radzieckiego Na placu Registan w dawnych kwaterach sypialnych znajdują się współcześnie sklepiki z pamiątkami. We wschodniej części powstało natomiast muzeum sztuki. Na placu odbywają się także koncerty i spektakle.
Samarkanda – meczet Bibi Chanum
Majestatyczne błękitne kopuły meczetu Bibi Chanum to niezwykły widok. Skala i wielkość tej budowli zapiera dech w piersiach – imponuje rozmiarem i pięknem. Kiedy go zbudowano, porównywano jego kopułę ze sklepieniem nieba. Meczet wzniesiono na cześć żony Timura Chromego, który chciał, aby budynek przyćmił wszystkie inne znane mu budowle. Budowa meczetu trwała 5 lat, a do Samarkandy sprowadzono setki budowniczych, architektów i malarzy. Niestety, ze względu na pośpiech towarzyszący budowie część kompleksu się zapadła, m.in. majestatyczny łuk.
Samarkanda – ruiny Afrasiyab
To ruiny miasta, które zostało zbudowane ok. VI wieku p.n.e. Niestety, zostało doszczętnie zniszczone przez armię Czyngis-chana w 1220 roku. Mieszkańcy miasta byli tak przerażeni, że nigdy nie odważyli się już osiedlić na tych ziemiach. W trakcie współczesnych wykopalisk w Afrasiyab odkryto, że w mieście znajdowały się liczne warsztaty rzemieślników, meczet, a także pałac, w którym odnaleziono freski ze scenami z życia miasta. W pobliżu mieści się muzeum, w którym zgromadzono liczne przedmioty odkryte podczas wykopalisk, m.in. broń, kosztowności oraz wspomniane freski.
Samarkanda – Szah-i-Zinda
Nekropolia, gdzie pochowane są szczątki rodzin królewskich oraz lokalnych arystokratów. Szah-i-Zinda składa się z 11 mauzoleów, które powstawały między XIV a XV wiekiem. Muzułmanie uważają, że w głównym mauzoleum znajduje się grób kuzyna proroka Mahometa – Kusama ibn Abbasa. Był on jednym z głosicieli islamu w rejonie Samarkandy. Zgodnie z legendą Kusam przybył do miasta w 640 roku i spędził tam 13 lat. Podczas jednej z modlitw został zabity przez niewiernych i stał się islamskim męczennikiem. Z tego powodu grobowiec jest częstym miejscem pielgrzymek muzułmanów.
Samarkanda – obserwatorium astronomiczne
To prawdziwy cud techniki średniowiecznego Uzbekistanu. Obserwatorium zostało zbudowane w latach 1428–1429 przez władającego miastem Uług Bega. Wzniesiona na polecenie tego matematyka i astronoma budowla miała 3 piętra i wysokość ok. 46 metrów. Na terenie obserwatorium zachował się łuk 40-metrowego sekstantu, odkryty przez archeologów w pierwszej połowie XX wieku. Według ustaleń współczesnych astronomów Uług Beg na podstawie swoich obserwacji astronomicznych obliczył długość tzw. roku gwiazdowego (czasu pomiędzy dwoma przejściami Słońca na tle tych samych gwiazd). Jego wynik był o niecałą minutę mniej dokładny niż uzyskany za pomocy współczesnej aparatury! Niestety, Uług Beg zginął z ręki własnego syna, który był fanatykiem religijnym i zainteresowania ojca uważał za bluźnierstwo.
Samarkanda – Gur Emir
To arcydzieło średniowiecznej architektury islamskiej. Jest miejscem spoczynku wnuka Timura – Muhammada – oraz jego synów. Najbardziej majestatycznym elementem tej budowli jest turkusowa kopuła umieszczona nad salą składającą się z 8 boków. Rozety na kopule mają imitować gwiaździste niebo. We wnętrzu znajdują się marmury i panele z onyksu, pokryte malowidłami, płaskorzeźbami oraz kamieniami półszlachetnymi. Co ciekawe, mauzoleum Gur Emir stanowiło inspirację dla budowniczych innych arcydzieł architektury, m.in. Tadż Mahal w Agrze.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Twoja pociecha nie chce odrabiać pracy domowej? Być może popełniasz te błędy. "Dziecko się broni albo boi"
- Marta Wierzbicka wraca do serialu "Na Wspólnej". "Bardzo się ucieszyłam, jak zobaczyłam serialowych rodziców"
- Marta Wierzbicka wraca do serialu "Na Wspólnej". "Bardzo się ucieszyłam, jak zobaczyłam serialowych rodziców"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło zdjęcia głównego: The Image Bank RF/Getty images