Pałac Gyeongbokgung to jeden z pięciu najważniejszych i największych pałaców w Korei Południowej zbudowanych przez dynastię Joseon. Pałac znajduje się w północnej części Seulu i służył jako dom dla królów z dynastii Joseon i całej świty. Będąc w Korei Południowej, warto odwiedzić Seul, a w nim właśnie pałac Gyeongbokgung.
Pałac Gyeongbokgung jest uważany za jeden z najpiękniejszych i najważniejszych zabytków w Korei Południowej.
Pałac Gyeongbokgung i jego historia
Pałac Gyeongbokgung został zbudowany w roku 1394 przez króla Taejo, który uznawany jest za założyciela dynastii Joseon. Nazwa pałacu wzięła się od nazwiska jednego z ministrów - Jeonga Do-jeona. Pałac wciąż był rozbudowywany przez kolejnych władców zasiadających na tronie. Największy rozwój całego kompleksu wiąże się przede wszystkim z panowaniem dwóch królów: Taejonga oraz Sejonga Wielkiego.
Podróże po świecie
Podróże po świecie
Pałac uległ bardzo poważnemu uszkodzeniu w roku 1553 podczas dużego pożaru. Odbudowa zajęła ponad rok, a zajmował się nią król Myeongjong. Niestety, pałac nie cieszył się swoją świetnością zbyt długo. W czasie najazdów japońskich w latach 1592–1598 pałac ponownie został zniszczony. Jego odbudowy podjął się dopiero w roku 1867 Daewongun i zrobił to z prawdziwym rozmachem.
W całym kompleksie zajmującym ponad 430 000 m² wybudowano aż 330 budynków. Ale i ten stan nie trwał zbyt długo. Na początku XX wieku kompleks pałacowy został zniszczony przez Japończyków. Prace konserwatorskie trwają. Odkopano fundamenty zniszczonych budynków, a rekonstrukcja zaplanowana jest na wiele lat. Rezydencja królewska, pomimo iż nadal jest odbudowywana, uważana jest za jeden z najważniejszych symboli Korei Południowej, a na pewno najpiękniejszy pałac w kraju. Obok niego wymienia się:
- Changdeokgung - pałac zlokalizowany w Huwonie, ok. 40 km od od Seulu. Obiekt ten został wpisany na listę UNESCO.
- Changgyeonggung - pałac zbudowany w połowie XV wieku i powiększony w latach 80. XV wieku. Został zbudowany dla królowych matek i innych królewskich dam. Znajduje się tu piękna sadzawka, a także pierwsza szklarnia zbudowana w Korei.
- Deoksugung - znany również jako Pałac Deoksu. Zwiedzając kompleks, można zobaczyć piękną zmianę warty straży oraz pokazy sztuk walki.
- Gyeonghuingung - zbudowany w roku 1600 za panowania króla Gwanghaeguna. Na terenie pałacu znajduje się Muzeum Historii Seulu.
Zespół pałacowy Gyeongbokgung
W skład zespołu pałacowego wchodzi wiele budynków, bram i mostów. Poniżej opis kilku najważniejszych budowli kompleksu. Budynki:
- Gangnyeongjeon - główna kwatera królewska, zbudowana w 1395 roku, wielokrotnie niszczona i odbudowywana. Składa się z korytarzy i prostokątnych pokoi, a każdy z nich podzielony jest na kolejne, mniejsze pomieszczenia. Całość przypomina układ szachownicy. Jest to budowla odmienna od innych znajdujących się w kompleksie, ponieważ pozbawiona jest charakterystyczne białej, górnej krawędzi dachu.
- Geunjeongjeon - sala tronowa. Budynek został wzniesiony w roku 1395 i zniszczony w 1592. Podczas rekonstrukcji kompleksu zdecydowano się na jego odbudowę. Zachwyca dziś swoim wyglądem – prezentuje się bardzo dostojnie.
- Gyeonghoeru - w budynku tym odbywały się przede wszystkim bankiety i bardzo ważne uroczystości. Usytuowany jest na środku sztucznego jeziora.
Główne bramy:
- Gwanghwamun - główna i największa brama, uważana jest za symbol historii Seulu,
- Heungnyemun - druga brama wewnętrzna,
- Geunjeongmun - trzecia brama wewnetrzna,
- Sinmumun - północna brama,
- Geonchunmun - zachodnia brama,
- Yeongchumun - wschodnia brama.
Mosty:
- Yeongjegyo - znajduje się za brama główną oraz za bramą drugą Heungnyemun.
- Chwihyanggyo - most zrekonstruowany w roku 1953. Początkowo znajdował się po północnej stronie, obecnie turyści mogą zobaczyć po stronie południowej kompleksu.
Będąc w Korei Południowej, warto zwiedzić Seul i okolice, gdzie znajdują się piękne pałace wzniesione przez władców dynastii Joseon, panującej w Korei przez około pięć wieków.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Co warto zobaczyć w Ria Formosa? Naturalna laguna Portugalii
- Witold Casetti i Florencja, jakiej nie znamy. "Włoch bez skutera nie ma szans przetrwać w tej dżungli"
- Maroko i jego wszystkie odcienie. Katarzyna Ławrynowicz przeprowadziła się tam lata temu. Jak wygląda jej życie?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Tuomas A. Lehtinen/Getty Images