Świat

Co warto zobaczyć w Ria Formosa? Naturalna laguna Portugalii

Świat

Autor:
Adrian
Adamczyk
woda i palmy

Portugalska Ria Formosa to podmokły obszar, przez który przebiega sześć kanałów łączących się z Oceanem Atlantyckim. Laguna Ria Formosa znajduje się między Faro, jednym z większych ośrodków wypoczynkowych Portugalii, a Tavirą. Co można zobaczyć w Ria Formosa?

Zwiedzanie parku Ria Formosa odbywa się na łodziach, napędzanych najpierw siłą koni mechanicznych, a po wystarczającym zbliżeniu się do ptasich siedlisk – siłą mięśni ludzkich. W Ria Formosa gniazduje ponad 30 tysięcy gatunków ptaków. Region ten słynie także z największej kolonii koników morskich na świecie.

Naturalne piękno Portugalii – Ria Formosa

Ria Formosa to naturalna laguna składająca się z terenów podmokłych. Położona jest w Portugalii, w regionie administracyjnym Algarve, usytuowanym na południowym-zachodzie kraju i całego kontynentu europejskiego. Tereny Ria Formosa od grudnia 1980 roku funkcjonują jako chroniony park przyrody. Laguna rozciąga się pomiędzy miastami Faro i Tavirą. Nieopodal znajdują się także mniejsze miejscowości – Olhão, Fuzeta i Cacela Velha.

Podróże po świecie

Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii Dzień Dobry TVN
wideo 2/5

Park Ria Formosa to jeden z największych chronionych terenów lagunowych w całej Europie. Powierzchnia całkowita parku przekracza 170 km2. Laguna Ria Formosa wpada do Oceanu Atlantyckiego sześcioma przesmykami, z czego aż pięć jest naturalnych i niezmienionych przez człowieka. Szósty przesmyk powstał sztucznie w celu ułatwienia komunikacji z miastem Faro. Proces budowy rozpoczął się w 1927 roku, a został ukończony w 1952.

Chociaż Ria Formosa jest obszarem chronionym, a wodne wycieczki turystyczne odbywają się na z góry zaplanowanych trasach, to rejon ten znany jest także z działalności rolniczej i rybołówstwa. Hoduje się tu małże, a z wody morskiej pozyskuje się naturalną sól morską.

Park Ria Formosa – co można zobaczyć?

Znajdująca się w Algarve Ria Formosa przyciąga turystów z całego świata, złaknionych przepięknych i oryginalnych krajobrazów. Największą atrakcją parku jest występowanie różnych gatunków ptaków, których łącznie jest ponad 30 tysięcy. Tak ogromne zróżnicowanie gatunkowe występujących w Ria Formosa ptaków wynika między innymi z faktu, że region ten służy jako korytarz migracyjny – zimą jedno z ostatnich miejsc gniazdowania ptaków z głębi kontynentu, latem jedno z pierwszych. Wśród migrujących przez Ria Formosa gatunków ptaków znajduje się między innymi polski bocian.

Zwiedzanie Ria Formosa odbywa się naturalnie na łodzi. Tereny położone w pobliżu Faro w magiczny sposób łączą się z piaszczystymi plażami, charakterystycznymi zresztą dla tego kurortu. Z kolei udając się w głąb Ria Formosa, można zobaczyć tereny bagienne. W celu podziwiania uroków tej zróżnicowanej laguny warto wcześniej zaopatrzyć się w latarkę, choć niektóre mniej strachliwe zwierzęta można obejrzeć gołym okiem. Fenomenalne wrażenie robią zwłaszcza różowe flamingi.

Ria Formosa to jednak nie tylko bogactwo tego, co na wodzie, ale także świata podwodnego. Mało kto wie, że właśnie w tym miejscu znajduje się największa na świecie kolonia koników morskich. W jaki sposób można je zobaczyć? To wyjątkowo proste – wraz z wycieczką łodzią można dodatkowo wykupić nurkowanie. Umożliwia to poznanie bogatego podwodnego świata i najrozmaitszych stworzeń.

W niektórych miejscach laguny dopuszczalne jest także wędkowanie. Jeżeli wędkowanie zakończy się sukcesem, złowioną zdobycz można zanieść do pobliskich restauracji, barów lub mniejszych knajpek, a następnie ze smakiem skosztować. W Ria Formosa żyją także oryginalne gady i płazy, których doskonałym przykładem mogą być kameleony.

Heraklitejskie stwierdzenie, że nie wchodzi się dwa razy do tej samej rzeki, nabiera w kontekście Ria Formosa dosłownego znaczenia. Ciekawostką bowiem jest fakt, że tereny te są w ciągłym ruchu – wyspy i półwyspy minimalnie zmieniają swoje położenie na skutek wiatrów, pływów i prądów morskich.

Ria Formosa – koszty wycieczki i przygotowanie

Na wycieczkę po Ria Formosa bezwzględnie trzeba zabrać dobry aparat fotograficzny – przepiękne i absolutnie niepowtarzalne widoki aż proszą się o uwiecznienie, nawet jeśli nie jesteśmy profesjonalnymi fotografami. Warto także wziąć ze sobą lornetkę do obserwacji ptaków oraz zaopatrzyć się w krem przeciwsłoneczny z filtrem i spray przeciw komarom.

Tradycyjne wycieczki łodzią po lagunie Ria Formosa trwają 3–4 godziny, a ich koszt to około 30 euro. Co ważne, wycieczki organizowane wieczorem, przy zachodzie słońca, są o połowę tańsze (ok. 15 euro). Późną porą zwykle nie można jednak nurkować.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Geography Photos/Getty Images

Pozostałe wiadomości