Portugalia

  Portugalia

  Położona w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego Lizbona – to największe miasto Portugalii. Nie może więc dziwić, że liczne atrakcje przyciągają turystów z całego świata, a przybycie tu znacznie ułatwia im świetnie zlokalizowane lizbońskie lotnisko, czyli Humberto Delgado Airport.

  Zamek św. Jerzego w Lizbonie to najczęściej odwiedzane miejsce w całej Portugalii. Znajduje się w najstarszej dzielnicy miasta, Alfamie, na wzgórzu stromego zbocza. Cały kompleks składa się z zamku, budynków pomocniczych, ogrodu oraz sporej wielkości tarasu. Stąd też rozpościera się przepiękny widok na stolicę kraju. Można zobaczyć m.in. rynek, mieniące się, czerwone pokrycia dachów, wąskie uliczki, a także wieżę Belem, skąd Vasco da Gama ruszył w swoją wyprawę.

  Park Quinta da Regaleira to posiadłość wybudowana na początku XX wieku przez António Augusto Carvalho Monteiro – ekscentrycznego milionera urodzonego w Brazylii. Po latach została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. To jedna z najbardziej intrygujących atrakcji Sintry, a prawdopodobnie też całej Portugalii, położona około godzinę jazdy samochodem od Lizbony.

  Wybudowany w dzielnicy Belém klasztor Hieronimitów to obiekt stale przyciągający turystów z całego świata. Klasztor to miejsce pochówku władców Portugalii i ludzi zasłużonych dla jej historii i kultury.

  Lizbona to stolica i największe miasto w Portugalii, położone w zachodniej części Półwyspu Iberyjskiego. Miasto posiada status metropolii o zasięgu globalnym. Znajduje się tam wiele pięknych zabytków i atrakcji, z których jedną z najważniejszych jest słynny Most 25 Kwietnia.

  Potężny i bardzo charakterystyczny Ponte Dom Luis I to prawdziwa wizytówka Porto. Stalowy kolos, znany też jako "most Ludwika I", jest jednym z najpopularniejszych zabytków w całym kraju. Warto się wybrać na Ponte Dom Luis I głównie dla malowniczych krajobrazów. Stanowi on bowiem świetny punkt widokowy: można obserwować z niego miasto z zupełnie innej perspektywy, a także kolorowe łodzie pływające po rzece Douro.

  Porto Santo jest niewielką wyspą należącą do Portugalii, wyróżniającą się idealnymi warunkami do wypoczynku. Długa, piaszczysta plaża i krystalicznie czysta woda sprawiają, że niektórzy mówią o tym miejscu, że jest to raj na ziemi. Porto Santo, położone tuż obok Madery, zachwyca również zróżnicowaniem terenu – od płaskiego wybrzeża po wzgórza i wyspy wulkaniczne.

  Jeśli ktoś kiedyś zapyta, jak nazywa się zachodni kraniec Europy, należy odpowiedzieć, że Cabo da Roca w Portugalii. Dlaczego? Bo to wysunięty najdalej na zachód punkt Europy kontynentalnej.

  Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że Polacy należący do grup największego ryzyka, czyli np. seniorzy po 70. roku życia, mogliby zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, kiedy w nich przebywają albo chcą skorzystać z takiej możliwości. W praktyce jest to jednak dużo bardziej skomplikowane. Sprawdź, gdzie i jak można to zrobić.

  Gość Dzień Dobry Wakacje dziennikarz i podróżnik Marcin Kydryński jest wielbicielem Portugalii, jej stolicy - Lizbony i muzyki Fado. Czym go one urzekły? Na ile - według Marcina - Fado oddaje portugalską duszę? Dowiedzieliśmy się również od niego, dlaczego lizbończycy porównują turystów do terrorystów.

  Księżniczka Tamara Czartoryska próbowała swoich sił w modelingu, grała w filmach, pracowała także jako prezenterka telewizyjna. Czym się teraz zajmuje zawodowo? Czy ma w domu przedmioty przypominające jej o polskich przodkach? Jak wyglądało jej dzieciństwo? Pamięta swoją pierwszą wizytę w Polsce? Jak kiedyś układały się jej relacje z ojcem? Ostatnio w mediach polskich głośno było o ich konflikcie. Co jest jego powodem? Księżniczkę Czartoryską odwiedził w Portugalii reporter Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.

  Dziś finał Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Kto wygra: Francja czy Portugalia? Piszcie i głosujcie w naszej sondzie!

  Raz jeszcze gratulujemy i dziękujemy naszym piłkarzom za wspaniałe emocje! Do Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy Tomasza Zimocha by podsumował nasz występ na Euro 2016: "Piłkarze nas porwali. Jestem pod wrażeniem". Podczas rozmowy Tomasz odniósł się także do kontrowersji wokół rzutu karnego Kuby Błaszczykowskiego i szans na powtórzenie meczu Polska - Portugalia.

  Porto słynie nie tylko z dobrego wina, piłki nożnej, ale także z firmy produkujacej ekskluzywne meble. To właśnie dla niej pracuje nasza rodaczka Julia Czarnota. Projekty Julii są bardzo cenione. Co jest w nich takiego wyjątkowego?

  Dlaczego Portugalia jest, jej zdaniem, najpiękniejszym krajem w Europie i co Magda Gessler tam robiła? Czy będzie realizować portugalskie rewolucje i czy polska kuchnia ma szansę zawojować koniec Europy?

  Zawsze lubiany przez Warszawiaków. Jak tym razem powita artystę Sala Kongresowa? O tym, co połączyło Górala i Krakowiaka, Grzegorz Turnau opowiedział w studiu Dzień Dobry TVN. Na naszej scenie wykonał utwór "Kobieta niosąca chleb".

  Norbi z żoną Marleną Jagłowską spakowali walizki i ruszyli w Wielki Piątek do Portugalii. Zwiedzili stolicę kraju Lizbonę i słoneczne południe, czyli region Algarve, chętnie odwiedzane przez turystów z całego świata. Jak wspominają tę podróż? Jak Norbi ocenia Portugalczyków?

  Reporter Dzień Dobry TVN Filip Chajzer sprawdził, jak wygląda bliźniaczy program Dzień Dobry TVN. Gościła tam sama Magda Gessler! Jak wygląda jej portugalski?