W krajach Europy Południowej Wielki Tydzień obchodzony jest w szczególny sposób. Warto więc udać się w tych dniach w fizyczną i duchową podróż, by odkryć dobrze znane nam miejsca z zupełnie innej perspektywy. Które kierunki obrać, aby poczuć wakacyjną atmosferę i jednocześnie nie uciekać od wielkanocnych tradycji? Dziennikarz i podróżnik Adrian Wojtasik wymienił w Dzień Dobry TVN kilka miejscowości.
Niezwykłe doświadczenie Wielkiego Piątku we Włoszech
- I Włosi, i Hiszpanie obchodzą Wielki Tydzień bardzo hucznie - zaznacza Adrian Wojtasik, rozpoczynając opowieść o południowoeuropejskich miasteczkach, w których odbywają się liczne wydarzenia religijne i kulturalne związane z okresem poprzedzającym Wielkanoc.
- Na początek chciałem was zaprosić na Procidę. Procida, czyli taka niewielka rybacka wyspa niedaleko Neapolu. Każdego roku odbywa się tam właśnie w Wielki Piątek takie niezwykle barwne Misterium Męki Pańskiej. Ludzie przebrani w biało-niebieskie stroje niosą kilkadziesiąt platform z rzeźbami wykonanymi z drewna, ze szkła, z żelaza, które przedstawiają różnego rodzaju sceny Męki Pańskiej. (...) To jest mistyczne doświadczenie, dlatego że słyszycie te bębny, słyszycie te kołatki, one odbijają się od tych kamienic, coś niesamowitego - zapewnia podróżnik.
Dziennikarz poleca także, by w ramach wielkanocnego wyjazdu odwiedzić zachodnią część Sycylii, gdzie w Wielki Tydzień łączy się "świętość i zabawę".
- Marsala to pierwsza miejscowość. Tam każdego roku odbywa się niezwykle realistyczna Droga Krzyżowa, czyli mamy mężczyznę z maską Jezusa Chrystusa, który przez 6 godzin przeżywa całą Drogę Krzyżową. Ten człowiek jest bity, jest lekceważony. Ludzie przeżywają to wszystko w namacalny sposób. (...) Każdego roku w tej Drodze Krzyżowej biorą udział tysiące ludzi. Wszyscy ubierają się odświętnie - opowiada gość Dzień Dobry TVN.
- Obok mniejsza miejscowość: Trapani. Tam najdłuższy orszak w całych Włoszech. Zaczyna się około godz. 14 w Wielki Piątek i trwa aż do następnego dnia do godz. 12-14 - informuje podróżnik.
Gdzie wyjechać na Wielkanoc? Wielkopostne tradycje w Hiszpanii
Wartym uwagi kierunkiem jest również uznawana za perełkę Andaluzji Sewilla. W Wielki Piątek w tym mieście na ulice wychodzi kilkadziesiąt różnego rodzaju zakonów, bractw i stowarzyszeń.
- Każde bractwo ma charakterystyczny dla siebie strój. Bardzo często są to stroje, przez które w ogóle nie widzimy tych ludzi, którzy biorą udział w procesji, bo są cali zakapturzeni - tłumaczy Adrian Wojtasik.
Zainteresowanie wydarzeniem jest na tyle duże, że przy głównym odcinku drogi, którą przechodzą bractwa i zakony, wyznaczono biletowane sektory.
- Są tam krzesełka i tak naprawdę tych biletów już nie ma. A Hiszpanie zaczynają świętowanie już w ten piątek [tj. przed Niedzielą Palmową - przyp. red.] - zaznacza gość Dzień Dobry TVN.
A czy w Wielki Tydzień warto wybrać się do Portugalii? Sprawdź w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Zobacz także:
- Co wiadomo o uroczystościach Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy? Watykan wydał ważny komunikat
- Chcesz mieć lśniące okna bez smug na święta? Weź 5 złotych i biegnij do apteki
- Rozpoczynamy sezon na Jarmarki Wielkanocne. Co na nich znajdziemy? Jakie atrakcje przygotowano?
Autor: Berenika Olesińska
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News