Zaczynamy Wielki Tydzień, a wraz z nim szczególne obchody. Co warto wiedzieć?

Świeczka
Wielki Tydzień w Kościele Katolickim
Źródło: Eusebioj Torres/Getty Images
Dni stają się coraz dłuższe, a to oznacza, że zbliża się najważniejsze święto w chrześcijaństwie - Wielkanoc. Tuż przed nią obchodzony jest Wielki Tydzień. Kiedy wypada, jak długo trwa i co to za okres?

Wielki Tydzień - co to za czas i kiedy wypada?

Wielki Tydzień to w chrześcijaństwie uroczysty czas, który ma upamiętniać ostatnie dni Chrystusa. To okres przygotowań do największego ze świąt chrześcijańskich - Zmartwychwstania Pańskiego. W tym okresie szczególnym czasem jest Triduum Paschalne. W 2024 roku w kościele katolickim trwa od 25 do 30 marca.

Dalsza część materiału znajduje się pod wideo

Wielkanoc

Marzena Rogalska w Teatrze Kamienica
Źródło: Dzień Dobry TVN
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
Jak gwiazdy spędzają Wielkanoc? (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
W świecie kur wielkanocnych (napisy)
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Dekorujemy koszyczek wielkanocny
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
Pyszne pasty jajeczne na Wielkanoc
 Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta - napisy
Upiększamy dom na święta
Upiększamy dom na święta
Wielkanocne przysmaki
Wielkanocne przysmaki
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Palmy wielkanocne sięgają nieba
Wyjątkowy zając wielkanocny
Wyjątkowy zając wielkanocny
Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Kiełki i mikrolistki - zdrowie z parapetu
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Staropolskie sekrety wielkopostnych olejów
Przepisy na dania z kiełbasą
Przepisy na dania z kiełbasą

Wielki Tydzień w tradycji chrześcijańskiej pojawił się około IV wieku. W poszczególnych odłamach w różny sposób obchodzi się ten okres, a każdy z nich wykształcił własną obrzędowość. W prawosławiu, wschodnim katolicyzmie i kościołach wschodnio-luterańskich rozpoczyna się po Sobocie Łazarza. Zaś w katolicyzmie, luteranizmie, braci morawskich, anglikanizmie, metodyzmie i w chrześcijaństwie reformowanym Wielki Tydzień zaczyna się w Niedzielę Palmową. Co ważne, we wszystkich tradycjach jest świętem ruchomym. 

Poszczególne dni w Wielkim Tygodniu

Tradycyjnie Wielki Tydzień rozpoczyna Niedziela Palmowa. Kończą go nieszpory w Wielką Niedzielę, które zamykają także Triduum Paschalne. Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia to czas na pojednanie. Dawniej był to również czas porządków i przyozdabiania domów. Te należało skończyć w Wielki Wtorek.

Wielki Poniedziałek

Jest to drugi dzień Wielkiego Tygodnia, który przypada po Niedzieli Palmowej, która rozpoczyna oktawę obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. W tym dniu Jezus wszedł do świątyni i wypędził z niej kapłanów. W kościele czytany jest opis namaszczenia Jezusa w Betanii wg. Ewangelii Jana, a także proroctwo Izajasza o Słudze Bożym ofiarowanym za zbawienie świata. Tego dnia msze odbywają się normalnie.

Wielki Wtorek

Jest trzecim dniem oktawy obchodów Śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Wierni słyszą zapowiedź zdrady Judasza oraz wyparcia się św. Piotra. W porządku celebrowania mszy obrządku łacińskiego śpiewane jest proroctwo Jeremiasza oraz Pasja wg. św. Marka.

Wielka Środa

W Wielką Środę wspominany jest moment zdrady Judasza, czytany jest fragment Ewangelii Mateusza o jego zdradzie. Apostołowie tego dnia przygotowywali się do Paschy, która miała odbyć się następnego dnia. Uznaje się, że w Wielką Środę Judasz miał wydać Jezusa.

Powyższe trzy dni to czas, w którym największy nacisk kładzie się na pojednanie. Kolejne dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota zaliczane są do Triduum Paschalnego, o którym przeczytasz tutaj: Wielkanoc i Triduum Paschalne. Kiedy wypadają?

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości