święta wielkanocne

  święta wielkanocne

  Aktorka skomentowała obawy fanów.

  Znani i lubiani pochwalili się zabawnymi zdjęciami.

  Sprawdź, czy Poniedziałek Wielkanocny jest świętem nakazanym.

  W związku ze świętami wielkanocnymi Polskie Linie Lotnicze LOT obserwują wzmożony ruch pasażerów, szczególnie w odniesieniu do połączeń z Europą Zachodnią.

  Z okazji Wielkanocy w domach pojawiają się ozdoby - kolorowe figurki, zawieszki i dekoracyjne kompozycje z jajkami, królikami czy kurczakami. Dużą popularnością cieszą się również stroiki. Taki w wazonie przygotujesz na dosłownie na ostatnią chwilę przed świętami.

  Zobacz, jak zachować spokój, kiedy emocje zaczynają brać górę.

  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami. Zgodnie z tradycją, w tym szczególnym czasie w większości polskich domów nie zabraknie wyszukanych potraw i słodkich przysmaków, dzięki którym chwile spędzone w gronie najbliższych nabiorą szczególnego znaczenia. Niestety goście zasiadający przy suto zastawionych stołach nie zawsze są w stanie skosztować wszystkich specjałów. W trakcie przygotowań do rodzinnych spotkań nie należy zapominać o problemie, jakim jest marnowanie żywności. Jak zaplanować świąteczne zakupy, by uniknąć strat?

  Zgodnie z przykazaniami kościelnymi praktykujący katolicy w okresie wielkanocnym powinni przystąpić do komunii świętej. Aby móc to uczynić, wcześniej trzeba udać się do konfesjonału i wyspowiadać. Czy może się jednak zdarzyć, że na koniec sakramentu nie padną słowa "Pan odpuścił tobie grzechy, idź w pokoju"? Sprawdź, jakie są warunki spowiedzi.

  Białą kiełbasę można podawać w różnej formie. W programie Dzień Dobry TVN o tajemnicach tego przysmaku opowiedział finalista Masterchefa Szymon Czerwiński. Skąd pochodzi biała kiełbasa i jak kiedyś powstała? Poznajcie jej historię.

  Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom telewidzów, przygotowaliśmy zestawienie najlepszych produkcji. Oto propozycje stacji TVN i Player.pl.

  Jaki post obowiązuje?

  Własnoręcznie zrobiona kartka wielkanocna to świetny prezent dla bliskiej osoby. Możemy ją zarówno wysłać, jak i położyć przy nakryciu gościa. Zobaczcie, jak wykonać kartkę krok po kroku.

  Pierwszy raz w XXI wieku wskaźnik inflacji w Polsce osiągnął dwucyfrową wartość. Zbliżająca się Wielkanoc będzie więc nie tylko skromna, ale też wyjątkowo droga. Za najczęściej kupowane w tym okresie produkty zapłacimy w tym roku nawet o 20 proc. więcej.

  Przygotowania do Wielkanocy wymagają odpowiedniej ilości czasu i planu, szczególnie, gdy zamierzamy je spędzić z bliskimi lub gośćmi. O tym, jak ważna jest organizacja, doskonale wie Ewa Frej, mama 6 dzieci.

  Tradycja święcenia pokarmów sięga w Polsce XIII i XIV wieku. Do koszyczka wkłada się pieczywo, które w kościele skrapia się wodą święconą. Sprawdź, jak przygotować chlebek do święconki krok po kroku. 

  Coraz wyższe temperatury i wydłużające się dni to oznaka nie tylko nadchodzącej wiosny, ale również bardzo ważnych dla katolików, zbliżających się świąt wielkanocnych. Kiedy wypada Niedziela Palmowa i co oznacza to święto?

  Wielkanoc 2022 zbliża się wielkimi krokami. To najważniejsze święto chrześcijańskie, które jest ruchome - wypada więc w różnych terminach. Kiedy wypada Wielkanoc w tym roku? Czym jest Triduum Paschalne i jakie obrzędy obejmuje?

  Tuż przed świętami, Bartek Jędrzejak dotarł do najbardziej wielkanocnej wsi w Polsce. Mowa o Jajkowie, które położone jest w województwie kujawsko-pomorskim. Nazwa oczywiście zobowiązuje i mieszkanki tej wsi o pisankach wiedzą wszystko.

  Janusz Palikot wraz z żoną Moniką oraz dziećmi Zosią i Frankiem, zaszył się w posiadłości położonej z dala od zgiełku - w Dzierwanach na Suwalszczyźnie. To właśnie tutaj rodzina Palikotów spędzi święta. Jakiej potrawy nie może zabraknąć na ich wielkanocnym stole?

  Tegoroczne święta Wielkanocne znowu musimy spędzić w reżimie sanitarnym. Czy pójście w tych dniach do kościoła będzie bezpieczne, a może lepiej zostać w domu i obejrzeć transmisję mszy świętej w telewizji lub w Internecie? O tym, jak obchodzimy Wielkanoc w cieniu pandemii rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z ks. Przemysławem Krawcem, pallotynem.

  W wielu domach trwają jeszcze przygotowania do świąt wielkanocnych. Co już powinno być gotowe, a co możemy zrobić dosłownie na ostatnią chwilę? O przygotowań i zwyczajach świątecznych w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdą Gessler, restauratorką.

  Wianki od kilku lat są absolutnym hitem w dekoracji świątecznych- zimą ozdobione gałązkami choinki, bombkami i światełkami, a wiosną gałązkami bukszpanu, barwinka i... no właśnie. Z czego jeszcze można zrobić wielkanocny wianek na drzwi albo jako ozdobę świątecznego stołu. Zobaczcie sposób Uli Chincz.

  Pierniki kojarzone z Bożym Narodzeniem mają też tradycje wielkanocne. W Toruniu - jako symbol majętności - musiały znaleźć się w koszykach z pokarmami do święcenia. Jak zrobić najlepszy piernik? Sprawdzonym przepisem podzieliła się mistrzyni cukiernictwa, Iga Sarzyńska-Komorowska.

  Majonez to produkt, bez którego trudno sobie wyobrazić Wielkanoc. Jego sprzedaż w tym czasie wzrasta nawet trzykrotnie. Króluje na świątecznych stołach dodawany do jajek, sałatek, a nawet ciast. Od lat toczy się spór, który jest najlepszy i po który klienci sięgają najchętniej. Odpowiedź na to pytanie przynosi przeprowadzone ostatnio badanie.

  Wielkanoc za kilka dni, a nie masz jeszcze przystrojonego domu? Nic straconego. Florystka Anna Chodyra pokazała, jak w prosty sposób wykonać niezwykłe świąteczne ozdoby.

  Tegoroczna Wielkanoc, niestety podobnie jak ostatnia, będzie inna od tych, które znamy. Ze względu na obostrzenia spowodowane trzecią falą pandemii koronawirusa nadal odradza się spotkania w większym gronie. Wielu wiernych nie uda się też do kościołów i zamiast wzięcia udziału w świątecznych mszach obejrzy transmisje w Internecie. W sieci można też znaleźć sporo filmów i programów, które umilą czas spędzany w domu. Sprawdź, co w święta czeka widzów na Player.pl.

  Anna Starmach zaczęła już przygotowania do Wielkanocny. Od kilku dni publikuje w mediach społecznościowych rozmaite świąteczne przepisy, a teraz z internautami podzieliła się, jak chciałaby, żeby wyglądał jej najbliższy weekend. O czym marzy jurorka "Masterchefa"?

  Wielkanoc zbliża się wielkimi krokami, a ty zastanawiasz się, czy możesz odwiedzić rodzinę, która mieszka w innej części Polski? Podobne pytanie zadał jeden z naszych widzów. Wszelkie wątpliwości rozwiała Eliza Kuna, adwokat.

  Święta Wielkiej Nocy, czyli Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa uznawane są za najważniejszy okres w kalendarzu liturgicznym chrześcijan. Trwający od Środy Popielcowej Wielki Post ma przygotować wiernych do tego szczególnego okresu. Jak wygląda post w Triduum Paschalnym?

  Polska jest dużo bardziej różnorodna, niż to się może wydawać. Poszczególne regiony naszego kraju mogą poszczycić się własnymi, lokalnymi tradycjami świątecznymi. Zobacz, jak wygląda Wielkanoc na Kaszubach, w Beskidzie Sądeckim i innych regionach.