Styl życia

Co nie powinno trafić do wielkanocnego koszyczka?

Styl życia

Aktualizacja:
Autor:
Diana
Ryściuk
wielkanocny koszyczek

Święcenie pokarmów w Wielką Sobotę to bardzo ważna dla wielu Polaków tradycja związana ze świętami wielkanocnymi. Najczęściej w koszyczkach umieszczane są podstawowe, tradycyjne produkty, ale zdarza się, że niektórych ponosi fantazja. Co nie powinno się znaleźć w święconce i dlaczego?

Koszyczek wielkanocny - co i dlaczego nie powinno się tam znaleźć?

Może się wydawać, że do koszyczka wielkanocnego można włożyć wszystko, na co mamy ochotę. Tymczasem obrzęd ten, jak wiele innych w kościele katolickim, ma swoje określone ramy, których należy przestrzegać. Jeśli zatem zamierzamy na śniadaniu wielkanocnym spożyć tzw. święconkę, powinniśmy przestrzegać zasad z nią związanych. Co nie powinno znaleźć się w koszyczku wielkanocnym? O to zapytaliśmy księdza Marka Wójcika – proboszcza w Pasztowej Woli.

Wielkanoc

Dobre choć wielkopostne
Dobre choć wielkopostne Dzień Dobry TVN
wideo 2/4

W koszyczku wielkanocnym powinno znaleźć się to, co spożywamy i co ma również symboliczny związek z Wielkanocą – np. baranek, który jest symbolem Chrystusa i zwycięstwa dobra nad złem. Czekoladowe jajeczka czy zajączki to współczesne dodatki, które nie mają nic wspólnego z chrześcijaństwem i tymi świętami

Jeśli natomiast nie jesteśmy do końca pewni, co powinno znaleźć się w koszyczku i co dokładnie symbolizuje każdy element, wszystko wyjaśnione jest w artykule niżej.

Do święconki nie powinny trafić również:

  • Pluszowe i inne ozdoby – popularne kurczaczki, zajączki, etc. Koszyk najlepiej ozdobić wstążką, chusteczką, baziami, kotkami czy bukszpanem,
  • alkohol i inne napoje - jedynym płynem powinna być woda,
  • rzeczy użytkowe, typu telefon czy klucze, tylko tradycyjna żywność,
  • przetwory,
  • żywność w paczkach i pojemnikach,
  • słodycze, przekąski,
  • całe owoce i warzywa - z wyjątkiem chrzanu.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji na Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Diana Ryściuk

Źródło zdjęcia głównego: Bogdan Kurylo/Getty Images

Pozostałe wiadomości