symbole

  Dowiedz się więcej o powstańczej symbolice, czyli o Znaku Polski Walczącej, Godzinie W i pomniku Małego Powstańca.

  Oznaczenia karetek występują w postaci liter, obrazków, odblasków, sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych i pozwalają na odróżnienie pogotowia od innych pojazdów uprzywilejowanych. Jakie oznaczenia posiada karetka i co każdy z nich oznacza?

  Najczęściej w koszyczkach umieszczane są podstawowe, tradycyjne produkty, ale zdarza się, że niektórych ponosi fantazja. Co nie powinno się znaleźć w koszyczku wielkanocnym i dlaczego?

  Oznaczenia opon samochodowych wskażą nam, czy guma będzie rozmiarem pasować do naszego auta. Dzięki nim dowiemy się również, z jaką prędkością możemy jeździć na oponach oraz kiedy i przez kogo zostały wyprodukowane.

  Czerwień to bardzo intensywny kolor. Pobudza, dodaje energii, a także ma wiele znaczeń w różnych kulturach. Często kojarzony jest z silnymi emocjami, zwłaszcza z miłością. Nadaje mu się też magiczne moce, szczególnie jeśli w tym kolorze są określone przedmioty. Szczególnie godnym uwagi symbolem jest czerwona wstążka, która ma wiele znaczeń.

  Dziś walczymy o prawa zwierząt. Nie jest to jednak nic nowatorskiego, bo miały je już w średniowieczu. Jak były postrzegane w tamtej epoce? Za co świnia mogła trafić do więzienia? O tym opowiedziała w Dzień Dobry TVN Maja Iwaszkiewicz, autorka książki pt. "Świnia na sądzie ostatecznym".

  20 stycznia 2021 roku Joe Biden został zaprzysiężony na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Było to wielkie wydarzenie. Tego dnia śledzono każdy ruch, każdy detal, a szczególnie szeroko komentowane były kreacje polityczek i polityków. Do naszego studia zaprosiliśmy więc Joannę Klimas, projektantkę mody i ekspertkę w dziedzinie ubioru, by przeanalizowała garderobę. Natomiast Filip Chajzer sprawdził, jakiej muzyki lubią słuchać politycy.

  Od kilkunastu dni na ulicach oraz w oknach domów króluje czerwona błyskawica. Ten symbol Strajku Kobiet u niektórych jednak wywołuje oburzenie - m.in. marszałek Sejmu Ryszard Terlecki podczas posiedzenia porównał go do znaku SS. Czy miał rację?

  Nie od dziś wiadomo, że w polityce liczą się nie tylko czyny, ale i symbole. Beata Szydło podczas ostatniego wystąpienia zrezygnowała np. z unijnej flagi w tle. Filip Chajzer postanowił zatem sprawdzić, jaką wagę do symboli wagi państwowej przywiązują Polacy...