Oznaczenia karetek, czyli co oznaczają znaki i symbole umieszczone na pojazdach służb medycznych

karetka
Oznaczenia karetek - co oznaczają?
Źródło: Jose Maria Hernandez/Getty Images
Oznaczenia karetek występują w postaci liter, obrazków, odblasków, sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych i pozwalają na odróżnienie pogotowia od innych pojazdów uprzywilejowanych. Jakie oznaczenia posiada karetka i co każdy z nich oznacza?

Pojazd medyczny (wyglądający jak ambulans) nie zawsze jest karetką pogotowia. Różnica tkwi w przeznaczeniu auta oraz jego wyposażenia w sprzęt. W 2010 roku system oznaczenia karetek uległ zmianie. Obecnie na drogach można więc spotkać karetki oznaczone zarówno według starych, jak i nowych zasad.

Zdrowie

DD_20240108_Fit_rep_REP_napisy
Źródło: Dzień Dobry TVN
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Styczeń - zdrowy i silny brzuch (napisy)
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Co wydłuża, a co skraca nam życie?
Choroby, które dostajemy w spadku
Choroby, które dostajemy w spadku
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Wynalazek Polaków ratuje życie i zdrowie dzieci
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Całoroczne wyzwanie Raczków: styczeń – zdrowy i silny brzuch
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Czy Polacy dbają o zdrowie swojej wątroby?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Jak wiatr wpływa na zdrowie człowieka?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Oleje i octy do picia – moda czy przepis na zdrowie?
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Zdrowie zaczyna się na talerzu
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Owoce czarnego bzu na zdrowie
Turbo miody na turbo zdrowie!
Turbo miody na turbo zdrowie!
Zdrowie rodziny na talerzu
Zdrowie rodziny na talerzu
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Pozytywny wpływ śmiechu na zdrowie
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Jak wiatr wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie?
Chodzenie na zdrowie
Chodzenie na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Naturalne syropy na zdrowie
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Zespół Marfana – choroba wysokich ludzi
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Protonoterpia w leczeniu dzieci w Polsce
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Co to jest pojazd uprzywilejowany?

Pojazd uprzywilejowany to ten, któremu kodeks drogowy zezwala na niestosowanie się do przepisów ruchu drogowego, a inni uczestnicy ruchu zobowiązani są do ułatwienia mu przejazdu. Tego typu pojazdy wysyłają sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie oraz znaki świetlne w postaci niebieskich błysków.

Do pojazdów uprzywilejowanych należą m.in. karetki pogotowia, w związku z tym, że pomagają ratować życie ludzkie. Polski system ratownictwa medycznego, dla identyfikacji i specyfikacji zadań, dysponuje odpowiednimi oznaczeniami ambulansów.

Oznaczenia karetek pogotowia

Do 2010 roku w systemie ratownictwa medycznego funkcjonowało kilka rodzajów oznaczenia karetek. Ustawa o państwowym ratownictwie medycznym usystematyzowała oznaczenia i ograniczyła ich symbolikę. Obowiązujące oznaczenia wyraźnie wskazują, jaki ambulans jest karetką pogotowia ratunkowego, tzn. zespołem ratownictwa medycznego.

Nie wszystkie jednak karetki pogotowia zmieniły oznaczenia na pojazdach. Na drogach nadal można zaobserwować nieobowiązujące już oznaczenia literowe karetek, co może wprowadzać w błąd uczestników ruchu drogowego.

Alfabet obowiązującego oznaczenia karetek

Oznaczenia karetek pogotowia umieszczone są na nadwoziu samochodu (litera w okręgu). Aktualne oznaczenia literowe to: S, P, T, W.

Oznaczenie karetki literą ,,S”

Karetka specjalistyczna z trzyosobową załogą, w której co najmniej 1 osoba jest lekarzem. W przypadku braku uprawnień do kierowania pojazdem uprzywilejowanym przez członków załogi, dodatkową osobą w pojeździe jest kierowca. Specjalistyczna karetka pogotowia wysyłana jest do akcji ratunkowych, wymagających niestandardowej procedury interwencji ratowniczej najczęściej z podaniem specjalistycznych leków, w sytuacjach bezpośredniego zagrożenia życia. Karetka posiada najbardziej różnorodny zespół medyczny spośród wszystkich typów karetek oraz sprzęt ratowniczy i niestandardowe leki ratunkowe. Przed reformą oznaczeń karetki miały symbol „R”, czyli były to popularnie „erki”.

Oznaczenie karetki literą „P”

Karetka podstawowa z co najmniej dwuosobową obsadą, składająca się z ratowników medycznych lub pielęgniarek. Trzecią osobą obsady może być kierowca. Pojazd z oznaczeniem „P” wysyłany jest do poszkodowanych w wyniku urazów, wypadków i nagłych zachorowań. Karetka wyposażona jest w podstawowe narzędzia diagnostyczne, zestawy leków ratunkowych oraz inny sprzęt ratunkowy.

Oznaczenie karetki literą „T”

Karetka transportowa wykorzystywana w sytuacjach niewymagających nadzoru pacjentów i transportu. W obsadzie karetki „T” znajduje się ratownik medyczny i kierowca. Spotyka się również karetki transportowe lekarskie, gdzie członkiem zespołu jest lekarz. Wówczas karetka wykorzystywana jest do przewozu chorego wymagającego nadzoru lekarskiego, w przypadku zagrożenia zdrowia.

Oznaczenie karetki literą „W” . Karetka weterynaryjna używana do udzielania pomocy oraz transportu zwierząt do lecznicy. Karetka „W” ma żółtą karoserię oraz czerwone i niebieskie pasy na nadwoziu.

Dodatkowe oznaczenia karetek

Charakterystyczny biały kolor oraz niebieskie i czerwone pasy na nadwoziu – to znak rozpoznawczy służb medycznych. Oprócz oznaczeń literowych S, P, T, W, karetki pogotowia mają jeszcze inne skróty literowe:

  • POZ – podstawowa opieka zdrowotna,
  • NPL – nocna pomoc lekarska.

POZ i NPL zabezpieczają całodobowo pomoc lekarza rodzinnego, świadczą wizyty domowe w przypadkach nagłych i ostrych zachorowań bez stanu zagrażającego życiu.

Ambulans a karetka pogotowia ratowniczego

Ambulans, bez odpowiednich oznaczeń literowych ustalonych przez ustawę, nie może pełnić funkcji karetki pogotowia. Wówczas taki pojazd wykorzystywany może być wyłącznie do transportu.

Szczególnym oznaczeniem karetek pogotowia ratowniczego są skrót PRM (Państwowe Ratownictwo Medyczne) oraz tzw. Gwiazda życia, czyli niebieska sześcioramienna gwiazda z białym obramowaniem i widniejącą wewnątrz białą laską Eskulapa.

Sygnał dźwiękowy w karetkach

Karetka pogotowia w trakcie akcji ratunkowej wysyła sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie oraz znaki świetlne w postaci niebieskich błysków.

Dźwięk sygnału jest modulowany po zadanym czasie co wzmacnia jego brzmienie i zwraca uwagę innych uczestników ruchu drogowego. Zmiana tonu sygnały karetki najczęściej następuje w okolicy skrzyżowania dróg bądź w ciężkich warunkach atmosferycznych. Niebieskie świetlne błyski dublują efekt ostrzegawczy karetki pogotowia.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!