karetka

  karetka

  Strażacy w czasie pandemii, tak jak i ratownicy medyczni mają znacznie więcej pracy. W momencie, gdy w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego brakuje karetek, ruszają w drogę, by ratować ludzkie życie. Piotr Wojtasik wybrał się do Gorzowa Wielkopolskiego, by porozmawiać z ratownikiem Pawłem Jelonkiem oraz Darkiem Szymurą, rzecznikiem prasowym wojewódzkiej straży pożarnej o obowiązkach strażaków.

  Według przepisów prawnych w przypadku zagrożenia życia, pogotowie ratunkowe ma 15 min na dotarcie do chorego. W dużych miastach to naprawdę niewiele. Warszawa jest terenem silnie zurbanizowanym. Dojazd na miejsce zdarzenia często jest dość utrudniony. Na przeszkodzie staje coś, co powstało z myślą o komforcie mieszkańców. Ceną za tę wygodę jest utrudnienie pracy ratowników medycznych, którzy jadą, by nieść pomoc. Jak rozwiązać ten problem?

  W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.

  Organizatorzy tegorocznego Wielkiego Meczu, czyli Fundacja TVN i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, postawili sobie wspólny cel: kupno najnowocześniejszej karetki, która służyć będzie dzieciom. I dzięki Wam udało się! Dziś w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jerzy Owsiak pokazali świeżo zakupioną karetkę. Co znajduje się w środku? W którym mieści będzie ratować życie małych pacjentów?

  Być może już niedługo ratownicy medyczni będą jeździli na moto-ambulansach. W co wyposażone są karetki na dwóch kółkach? Czy taki motocykl będzie miał takie same prawa jak typowa karetka? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.

  Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.

  Pacjenci wzywają ich do bólu kręgosłupa, do bólu gardła, a nawet gorączki. A powinni do udaru, zawału czy wypadku drogowego. Twierdzą, że najwięcej problemów nastręczają im ludzie pod wpływem alkoholu. Jak wygląda praca ratownika medycznego? Goścmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Jacek Rosłonek, Paweł Piekut, Ariel Szczotok. Jak są hartowani? Jak radzą sobie w obcowaniu ze śmiercią? Czy kiedykolwiek tracą zimną krew?

  Przed maskę samochodu wybiegł mu dzik. Wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Z miejsca wypadku zabrała go karetka, w którą w drodze do szpitala wjechał samochód. To naprawdę cud, że Pan Bartosz Pałgan żyje.