Korytarz życia to niezbędny do przeprowadzenia sprawnej i skutecznej akcji ratowniczej na drodze. Dziennikarz TVN24 Radosław Mróz opowiedział w Dzień Dobry TVN o wzorowym zachowaniu kierowców, którym mimo korku udało się taki korytarz utworzyć. O tym oraz innych istotnych newsach mówił w ramach cyklu "5 rzeczy, które warto wiedzieć o poranku".
W poniedziałek rano samolot linii Wizz Air lądował awaryjnie na lotnisku w Warszawie.
Pacjent, który miał zostać przewieziony do hospicjum, spędził 40 minut zamknięty w rozgrzanym ambulansie. Ratownicy medyczni zatrzasnęli kluczyki wewnątrz pojazdu.
W Brzeszczach w woj. małopolskim doszło do dramatycznych scen. 90-letnia kobieta potrzebowała pilnej pomocy, ale ratownicy nie mogli do niej dotrzeć. Wszystko przez kierowców, którzy źle zaparkowali samochody.
"Inicjatywa ta rozrosła się do niesamowitych rozmiarów".
Udar mózgu może dotknąć każdego z nas bez względu na wiek czy płeć. W razie jego wystąpienia należy natychmiast zareagować i wezwać pomoc medyczną, każda minuta jest bowiem bezcenna.
Pan Władysław miał zostać porzucony przez załogę karetki 400 metrów od swojego domu i, ze względu na problemy z poruszaniem, spędzić kilka godzin na rozgrzanym betonie pod cudzą posesją.
Znany muzyk i mąż Kourtney Kardashian został przetransportowany do placówki na specjalnych noszach.
Kryspin Dzwonek to człowiek o wielkim sercu. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie, niemal od razu zaangażował się w pomoc. Mężczyzna chciał przewozić chore osoby do szpitali, jednak nikt nie chciał mu udostępnić odpowiedniego środka transportu. W jego zdobyciu pomógł mu znany piłkarz Kamil Glik wraz z żoną.
Dziewczynka trafiła do szpitala ze złamaną nogą i obrażeniami głowy.
Oznaczenia karetek występują w postaci liter, obrazków, odblasków, sygnałów świetlnych oraz dźwiękowych i pozwalają na odróżnienie pogotowia od innych pojazdów uprzywilejowanych. Jakie oznaczenia posiada karetka i co każdy z nich oznacza?
"Mam człowieka, który chce jeździć".
Zamiast pogotowia przyjechali strażacy.
Ratownicy medyczni z trzech kolejnych miast w województwie lubuskim zdecydowali się dołączyć do ogólnopolskiego protestu ratowników. Poszli na lekarskie zwolnienia lub złożyli wypowiedzenia. W ten sposób domagają się podwyżek. Czy ratowników może zabraknąć?
Judyta Moskała jest prawnikiem i ratownikiem medycznym. Kobieta stworzyła zespół medyków, który jeździ na rajdy samochodowe i udziela zawodnikom pierwszej pomocy. Co sprawiło, że wybrała dla siebie taką drogę?
Kierowca karetki transplantacyjnej, pan Bogusław, opisał trudny przejazd karetki z pacjentką. Kierowcy nie tworzyli korytarza życia, musiał też wyłamać szlaban na trasie. - To była droga przez mękę - podkreślił w rozmowie z redakcją Kontakt 24.
Strażacy w czasie pandemii, tak jak i ratownicy medyczni mają znacznie więcej pracy. W momencie, gdy w dyspozytorni Pogotowia Ratunkowego brakuje karetek, ruszają w drogę, by ratować ludzkie życie. Piotr Wojtasik wybrał się do Gorzowa Wielkopolskiego, by porozmawiać z ratownikiem Pawłem Jelonkiem oraz Darkiem Szymurą, rzecznikiem prasowym wojewódzkiej straży pożarnej o obowiązkach strażaków.
Kilka dni temu w Warszawie zdarzyła się dramatyczna sytuacja. Około 30-letnia kobieta zemdlała w autobusie. Sądziła, że umiera. Gdy nie udało się wezwać taksówki, kierowca postanowił odwieźć ją do szpitala.
Według przepisów prawnych w przypadku zagrożenia życia, pogotowie ratunkowe ma 15 min na dotarcie do chorego. W dużych miastach to naprawdę niewiele. Warszawa jest terenem silnie zurbanizowanym. Dojazd na miejsce zdarzenia często jest dość utrudniony. Na przeszkodzie staje coś, co powstało z myślą o komforcie mieszkańców. Ceną za tę wygodę jest utrudnienie pracy ratowników medycznych, którzy jadą, by nieść pomoc. Jak rozwiązać ten problem?
W Sejmie trwają właśnie prace nad nowelizacją ustawy o ratownictwie medycznym. Budzą one kontrowersje w środowiskach związanych z ratownictwem. O sprawie rozmawialiśmy z dr. Jackiem Górnym, ordynatorem szpitalnego oddziału ratunkowego w Poznaniu i ratownikiem medycznym Arielem Szczotokiem.
Organizatorzy tegorocznego Wielkiego Meczu, czyli Fundacja TVN i Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, postawili sobie wspólny cel: kupno najnowocześniejszej karetki, która służyć będzie dzieciom. I dzięki Wam udało się! Dziś w Dzień Dobry TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska i Jerzy Owsiak pokazali świeżo zakupioną karetkę. Co znajduje się w środku? W którym mieści będzie ratować życie małych pacjentów?
Być może już niedługo ratownicy medyczni będą jeździli na moto-ambulansach. W co wyposażone są karetki na dwóch kółkach? Czy taki motocykl będzie miał takie same prawa jak typowa karetka? Sprawdził to prezenter pogody Dzień Dobry TVN Bartek Jędrzejak.
Według raportu Ministerstwa Zdrowia w ciągu roku dyspozytorzy ratownictwa medycznego odebrali ponad 6,5 mln zgłoszeń, z czego ponad 997 były to połączenia fałszywe, złośliwe lub żarty. Polacy nie wiedzą w jakich sytuacjach zadzwonić pod numer 999, czy może nie traktują pracy ratowników medycznych poważnie? A może po prostu nie zdają sobie sprawy, że w czasie, gdy ratownicy jadą do nieuzasadnionego wezwania ktoś może umierać? Jakie są konsekwencje wezwania karetki bez powodu? O najgłupszych i najdziwniejszych sytuacjach w pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN pracownicy ratownictwa medycznego: Ariel Szczotok, Kamil Miodek i Marcin Soboń.
Pacjenci wzywają ich do bólu kręgosłupa, do bólu gardła, a nawet gorączki. A powinni do udaru, zawału czy wypadku drogowego. Twierdzą, że najwięcej problemów nastręczają im ludzie pod wpływem alkoholu. Jak wygląda praca ratownika medycznego? Goścmi Dzień Dobry TVN byli ratownicy medyczni: Jacek Rosłonek, Paweł Piekut, Ariel Szczotok. Jak są hartowani? Jak radzą sobie w obcowaniu ze śmiercią? Czy kiedykolwiek tracą zimną krew?
Przed maskę samochodu wybiegł mu dzik. Wpadł w poślizg i uderzył w drzewo. Z miejsca wypadku zabrała go karetka, w którą w drodze do szpitala wjechał samochód. To naprawdę cud, że Pan Bartosz Pałgan żyje.