Ganglion - co to jest?
Torbiel galaretowata - ganglion to rodzaj guza, otoczonego torebką, którą wypełnia gęsty płyn. Powstaje na skutek uwypuklenia torebki stawowej lub pochewki ścięgna. Wypełniona płynem zmiana wystaje widocznie nad powierzchni skóry i wygląda nieestetycznie. Ganglion może mieć różną wielkość. Najczęściej występuje w okolicach nadgarstka, ale może pojawiać się również w innych nadwyrężonych codzienną pracą stawach.
Zdrowie
W przeciwieństwie do zmian nowotworowych, ganglion jest zmianą łagodną i nie trzeba się jej obawiać. Może być jednak bolesny, a nieleczony doprowadzić do utrudniającego normalne funkcjonowanie dyskomfortu. Konsultacja lekarska w tym wypadku jest konieczna, ze względu na guzowaty charakter zmiany.
Ganglion - objawy i rozpoznanie
Ganglion najczęściej nie daje żadnych objawów. Wielkość zmiany waha się od 3 do 5 cm, wraz ze wzrostem może powodować ucisk na pobliskie nerwy i związaną z tym bolesność. Najczęściej pojawia się na nadgarstku, głównie z tyłu, rzadziej z boku, czy też na powierzchni dłoni lub palców. Narośl związana jest z tkankami leżącymi poniżej, nie ze skórą. Gangliony mogą pojawić się także na kolanach, łokciach i stopach. Niestety w ostatnim wypadku schorzenie niesie ze sobą dużo większą i stale odczuwalną bolesność, wywołaną noszeniem obuwia. Nieestetyczne guzy powstają zazwyczaj w miejscach narażonych na wielokrotne urazy lub przeciążenia. Przypadłość ta znacznie częściej występuje u kobiet w wieku między 20, a 40 lat, niż u mężczyzn.
W celu postawienia diagnozy lekarz musi wykonać badania obrazowe - RTG i USG, dodatkowo w razie potrzeby pogłębienia diagnozy specjalista chorób naczyniowych może zlecić rezonans magnetyczny. Wymienione badania, wraz z charakterystyczną lokalizacją torbieli galaretowatej umożliwiają precyzyjne rozpoznanie i podjęcie odpowiedniego leczenia.
Ganglion – przyczyny powstawania
Przyczyny powstawania ganglionów nie są do końca znane. Ma to związek ze zwiększoną produkcją płynu stawowego. Fizjologicznie obecność płynu w jamie stawowej jest pożądana, ponieważ zapobiega tarciom w obrębie styku kości i chrząstek podczas ruchu. Jej nadmiar jednak powoduje wzrost ciśnienia, rozciąganie torebki, co w efekcie doprowadza do powstawania widocznego guzka. Cechą charakterystyczna ganglionu jest fakt, iż w wielu przypadkach nie ma możliwości na jego samoistne wchłonięcie, ze względu na jednostronny przepływ płynu, choć zdarzały się takie przypadki, są one niezwykle rzadkie.
Przyczyny powstawania ganglionów:
- urazy
- przeciążenia
- stany zapalne mięśni i ścięgien w okolicach stawów
- stany zapalne w torebkach stawowych
Ganglion - sposoby leczenia
Jeżeli wyniki przeprowadzonych badań potwierdzą, że jest to ganglion, należy zastosować leczenie. Warto wiedzieć, że istnieje wiele metod, w tym kilka skutecznych i nieinwazyjnych sposobów na pozbycie się guzka. O tym jaka metoda sprawdzi się w konkretnym przypadku, powinien zadecydować lekarz.
Nieinwazyjne metody leczenia ganglionu:
- masaże,
- ultradźwięki i pole magnetyczne
- krioterapia
- ćwiczenia rozciągające
- unieruchomienie kończyny i założenie szyny
Metody inwazyjne:
- punkcja
- miażdzenie ganglionu
- operacja wycięcia zmiany
Ganglion - profilaktyka
Ganglion nie jest wyzwaniem dla medycyny. Leczy się go dziś bardzo skutecznie. Jednak lekarze sugerują profilaktykę, która często może całkowicie wyeliminować ryzyko zachorowania.
Sposoby na zapobieganie ganglionowi:
- częste przerwy w pracy przy komputerze
- masaż z użyciem maści
- rozciąganie i ćwiczenia ruchowe
- stosowanie rozgrzewek przed forsującymi treningami, szczególnie z wykorzystaniem ciężarów, gdzie stawy narażone są na kontuzje
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Zespół cieśni nadgarstka. Powód? Wielogodzinne klikanie w myszkę
- Przepracowane nadgarstki – zmora pracujących przy komputerze. Jak je wzmocnić przy pomocy ćwiczeń?
- Na co swędzi prawa ręka i co może to zwiastować?
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: taniche/Getty Images