Maseczka z drożdży na twarz – właściwości
Mimo że drożdże mogą kojarzyć się głównie z wypiekami, okład z tego składnika korzystnie działa na skórę, poprawiając stan cery. Maseczka z drożdży na twarz jest często stosowana do niwelowania zmian trądzikowych. Wynika to z jej cennych właściwości – łagodzenia podrażnień i stanów zapalnych czy delikatnego wysuszania wyprysków. Maseczka drożdżowa na twarz świetnie poradzi sobie z szorstką skórą, ponieważ potrafi ją lekko zmiękczyć i wygładzić. Zawarta w drożdżach siarka i biotyna regenerują skórę, usuwają toksyny zgromadzone na powierzchni naskórka oraz regulują produkcję sebum. Ta ostatnia właściwość sprawia, że systematycznie stosowana maseczka z drożdży na trądzik będzie bardzo skuteczna.
Makijaż ust
Maseczka z drożdży na twarz – przepisy
Podstawowy przepis na maseczkę z drożdży na twarz ma tylko dwa składniki – ¼ kostki drożdży i odrobina gorącego mleka. Ta prosta papka ma w sobie mnóstwo odżywczych składników, które aktywowane są pod wpływem ciepłego płynu. Maseczka drożdżowa na twarz może być urozmaicona innymi składnikami, wzmacniającymi jej działanie pielęgnacyjne. Do maseczki wykonanej na bazie drożdży i mleka można dodać:
- Łyżeczkę oliwy z oliwek – natłuszcza suchą skórę.
- Łyżeczkę jogurtu naturalnego – ma właściwości nawilżające i zmiękczające.
- Kilka kropel soku z cytryny – lekko rozjaśniają przebarwienia.
- Dwie łyżki naturalnego miodu – ma właściwości antybakteryjne, wzmacnia niwelowanie trądziku.
- Łyżeczka sody oczyszczonej – posiada substancje aktywne skutecznie usuwające trądzik i zaskórniki.
- Łyżeczka skrobi ziemniaczanej – ma działanie matujące (aby nie wysuszyć skóry, skrobię stosujemy raz na dwa tygodnie).
Maseczka drożdżowa na twarz – jak stosować?
Maseczka z drożdży na trądzik działa najefektywniej na skórze tłustej i mieszanej. Najlepiej, gdy jest ona nakładana punktowo - smarujemy zmienione miejsca grubą warstwą papki szczególnie w strefie T, czyli wzdłuż czoła, nosa i brody. Maseczka na twarz z drożdży powinna być trzymana maksymalnie przez 15-20 min., następnie zmywamy ją za pomocą chłodnej wody. Papkę najlepiej stosować raz w tygodniu. Jeśli w Twojej pielęgnacji jest regularnie stosowana maseczka z drożdży na twarz, efekty jej działania w postaci zdrowszej cery możesz uzyskać po kilku aplikacjach (np. po miesiącu). Przed użyciem papki trzeba zrobić test uczuleniowy – nanieść niewielką ilość maseczki na mały fragment ciała (np. nadgarstek) i po 20 minutach sprawdzić, czy nie pojawiło się zaczerwienienie lub wysypka.
Maseczka z drożdży na włosy - właściwości
Maseczka drożdżowa na włosy ma mnóstwo cennych składników. Jest źródłem witamin z grupy B, białka i innych odżywiających pasma minerałów. Zawarta w drożdżach biotyna jest stosowanym w wielu kosmetykach składnikiem wzmacniającym włosy – hamuje ich wypadanie i sprawia, że się mniej przetłuszczają. Maseczka do włosów z drożdży jest bogata w witaminy D3, cynk, miedź, selen, potas, fosfor, żelazo, chrom i wapń. Dzięki tym składnikom struktura włosów jest odbudowana, stają się one mniej łamliwe, szybciej rosną, a nawet wolniej siwieją.
Maseczka drożdżowa na włosy – przepisy
Maseczka drożdżowa może być stosowana na włosy oraz na skórę głowy. Podstawowa maseczka z drożdży i mleka może być wzbogacona dodatkowymi składnikami. Najlepiej, gdy jest nim odżywczy olejek. Maseczka na włosy z drożdży i olejku rycynowego (2 łyżki) rozmieszana z ciepłym mlekiem to okład na 30 min. Inny przepis stosowany w pielęgnacji kosmyków to maseczka na włosy z drożdży i cytryny (kilka kropel, działa lekko rozjaśniająco). Bardzo popularna jest też maseczka na porost włosów z drożdży i miodu (2 łyżki) – okład można trzymać na głowie pod ręcznikiem nawet godzinę.
Maseczka z drożdży na włosy – jak stosować?
Maseczka drożdżowa najlepiej sprawdza się w przypadku włosów zniszczonych, łamliwych, przetłuszczających się, z łupieżem i tendencją do wypadania. Okład na bazie drożdży stosuje się zwykle 1-2 razy w tygodniu. Czasami zamiast maseczki zażywa się drożdże w tabletkach. Kiedy maseczka z drożdży daje efekty ? Ważna jest systematyczność, ale wystarczą zwykle 2-3 aplikacje, by kondycja włosów znacznie się poprawiła.
Przeciwwskazania do stosowania maseczki z drożdży
Maseczka z drożdży jest składnikiem aktywnym, dlatego stosując ją zarówno na twarz, jak i włosy trzeba być ostrożnym. Osoby zmagające się z grzybicą (paznokci czy stóp), mocnymi zmianami trądzikowymi czy z alergią na drożdże nie mogą sobie pozwolić na taki rodzaj maseczki.
Zobacz teraz:
- Drożdże nie tylko w kuchni. Domowe sposoby na maseczki na twarz i włosy
- Maseczka z płatków owsianych - jak ją przygotować i jak działa?
- Maseczka z sody na twarz. Jak działa? Przepisy na maseczkę z sody
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: IRYNA KAZLOVA/Getty Images