Maseczka z płatków owsianych - jak ją przygotować i jak działa?

Kobieta nakładająca maseczkę na twarz
Autor: bymuratdeniz / Getty Images
Źródło: E+
Jeśli stosowane przez Ciebie kremy na trądzik są nieskuteczne, warto sięgnąć po naturalne sposoby, np. maseczkę z płatków owsianych. Ma ona właściwości przeciwzapalne i bakteriobójcze. Dzięki zawartości wielu witamin doskonale odżywia cerę, a także może być stosowana na włosy w celu poprawy ich kondycji. Ponadto do jej wykonania większość składników jest już w naszych domach, a ich przygotowanie jest szybkie i proste.

Maseczka z płatków owsianych pomaga niwelować niedoskonałości szczególnie w przypadku cery tłustej, mieszanej i trądzikowej. Jeśli stosujesz na co dzień w swojej diecie płatki owsiane, to maseczka na twarz lub włosy będzie doskonałym pomysłem – rozjaśnienie, nawilżenie i oczyszczenie można zauważyć już po pierwszych aplikacjach.

Właściwości maseczki z płatków owsianych

Jeśli lubimy korzystać z cennych właściwości naturalnych składników, maseczka z płatków owsianych może stać się jednym z ulubionych zabiegów pielęgnacyjnych twarzy. Dlaczego taka maseczka odżywia cerę? Ponieważ zawiera wiele witamin (E – silny przeciwutleniacz, z grupy B, PP) czy minerałów (selen, cynk, magnez, żelazo, siarka, miedź).

Maseczka na twarz z płatków owsianych jest także źródłem flawonoidów, czyli przeciwutleniaczy, które spowalniają proces starzenia się skóry oraz zapobiegają uszkodzeniom jej struktury, np. przez promieniowanie UV. Płatki owsiane to również bogactwo aminokwasów. Białko, jako budulec skóry, odbudowuje i regeneruje naskórek. Z kolei zawarte w płatkach owsianych saponiny mają właściwości oczyszczające. Ważne są też substancje śluzowe, które łagodzą podrażnienia i tworzą warstwę ochronną. Ponadto owies ma właściwości przeciwzapalne i tworzy barierę chroniącą przed utratą wilgoci.

Domowa maseczka z płatków owsianych jest polecana do każdego typu cery, nawet do skóry bardzo wrażliwej. Dzięki niej można złagodzić alergiczne zmiany i wysypki. Maseczka z płatków owsianych na trądzik ogranicza wydzielanie sebum oraz matuje tłustą cerę. Delikatny peeling z płatków to świetny sposób na złuszczanie martwego naskórka i dogłębne oczyszczenie twarzy.

Maseczka z płatków owsianych na twarz – przepisy

Wykorzystując w pielęgnacji cery płatki owsiane, maseczka powinna być urozmaicona dodatkowymi składnikami, które nie tylko wzmocnią efekt odżywienia, ale ułatwią też samą aplikację kosmetyku. Oto najlepsze przepisy na maseczkę z płatków owsianych na twarz:

  1. Maseczka z płatków owsianych i miodu – 5 łyżek płatków owsianych rozpuszczamy w 5 łyżkach ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy 2 łyżki płynnego miodu i łyżkę mleka. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, a następnie zmyć letnią wodą. Ma działanie mocno nawilżające i odżywcze.
  2. Maseczka z płatków owsianych i cytryny – 3 łyżki płatków owsianych namaczamy w 2 łyżkach ciepłej, przegotowanej wody, dodajemy łyżeczkę oliwy z oliwek i kilka kropel soku z cytryny. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 20 min. Taka maseczka wzmacnia i delikatnie rozjaśnia cerę.
  3. Maseczka z płatków owsianych i jogurtu – 2 łyżki płatków owsianych mieszamy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego (z prostym składem) i łyżeczką miodu. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, ma ona działanie odżywiające, nawilżające, zmniejszające pory, a jednocześnie matujące.
  4. Maseczka z płatków owsianych i mleka – 5 łyżek płatków owsianych mieszamy z 5 łyżkami ciepłego mleka. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, maseczka ta zmiękcza i wygładza skórę.
  5. Maseczka z płatków owsianych i siemienia lnianego – 2 łyżki płatków owsianych namaczamy w łyżeczce wody i dodajemy do 2 łyżki siemienia lnianego namoczonego wcześniej w połowie szklanki wody. Tak przygotowaną maskę należy nałożyć na 10 min, ma ona działanie oczyszczające, regenerujące i odmładzające.

Jak stosować maseczki z płatków owsianych?

Zanim nałoży się odżywczą mieszankę, warto oczyścić twarz peelingiem, najlepiej delikatnym, dzięki czemu dobroczynne składniki lepiej się wchłaniają. Maseczki z płatków owsianych należy zmywać letnią wodą, a na końcu nałożyć na twarz nawilżający krem. Maskę najlepiej stosować 2 razy w tygodniu. Dobrze też jest wybierać płatki z upraw ekologicznych, pochodzących z pewnych źródeł.

Maseczka z płatków owsianych na włosy

Płatki owsiane wykazują korzystne działanie nie tylko jako okład na twarz, ale też jako maska na włosy. Maseczka z płatków owsianych na włosy pobudza je do wzrostu, nawilża, regeneruje, przeciwdziała przetłuszczaniu się i rozdwajaniu końcówek.

Prosty przepis na maseczkę z płatków owsianych na włosy może być taki sam, jak ten nakładany na twarz. Świetnie działa maseczka z płatkami i siemieniem lnianym. Wystarczy 5 łyżek płatków namoczyć w 3 łyżkach wody i dodać do tego pół szklanki siemienia ugotowanego wcześniej w 1,5 szklanki wody. Tak przygotowaną maskę nakłada się na 10 min. Ma ona działanie nawilżające, wygładzające, a ponadto odbudowuje zniszczone i rozdwojone końcówki.

Zobacz wideo: Najlepsze warzywa na domowe maseczki i okłady

Dzień Dobry TVN

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!