Problem ubóstwa menstruacyjnego w Polsce
Ubóstwo menstruacyjne nie dotyczy tylko biedniejszych krajów, ale również tych rozwiniętych, w tym Polski. Badanie zlecone w lutym 2020 r. przez Kulczyk Foundation pokazały, że w naszym kraju aż co piątej osobie menstruującej zdarza się nie mieć pieniędzy na zakup podpasek. Do tego co trzecia nie jest przygotowana na przyjście pierwszej miesiączki, a 42 proc. przyznało, że w ich rodzinnym domu o okresie się nie mówi lub nie mówiło wcale. To niepokojące, ponieważ niewiedza ta może prowadzić do tragicznych w skutkach wydarzeń, jak samobójstwa czy śmierć z powodu zakażeń.
Choroby gwiazd
Ubóstwo menstruacyjne w szpitalach psychiatrycznych
O ubóstwie menstruacyjnym w Polsce mówi się zaledwie od kilku lat. Dla wielu to temat wciąż mało znany i - niestety - często zapominany. Sytuacja jest nieciekawa nie tylko w placówkach szkolnych, toaletach publicznych, czy innych miejscach użytku publicznego. Okazuje się, że z tym przykrym tematem spotykają się także osoby menstruujące w szpitalach psychiatrycznych.
- Pracując z kobietami, rozmawiając z nimi, nie zdawałam sobie długo sprawy z problemu. Aż któregoś razu przyszła do mnie pacjentka i nieśmiało spytała, czy nie mam przypadkiem podpasek. Spytałam ją, czy na oddziale nie ma środków higieny menstruacyjnej. Powiedziała, że była wcześniej u pielęgniarki, a pielęgniarka rozłożyła ręce i zaoferowała pacjentce ligninę - powiedziała "Gazecie Wyborczej" Katarzyna Bieńkowska, psycholożka.
- Zszokowało mnie, że w XXI wieku, gdy środki higieny menstruacyjnej są stosunkowo tanie i łatwo dostępne, dochodzi do sytuacji, gdy kobieta ze wstydem i nieśmiałością prosi inną kobietę o podpaskę. A na oddziale słyszy, że może dostać ligninę albo watę. Wiem, że w skrajnych przypadkach pacjentki korzystały z ręczników papierowych - dodała.
Psychiatra dr Sebastian Koterwa zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko braku środków higieny, ale przede wszystkim godności pacjentek.
- Trzeba o tym mówić jak najwięcej [...]. Ubóstwo menstruacyjne to nie tylko brak podpasek. To także wstyd, którego nie powinna doświadczać żadna kobieta, naruszenie godności, o którym mówiliśmy - mówił "Gazecie Wyborczej" Sebastian Koterwa. Zobacz także:
- Alicja Bachleda-Curuś pokazała syna. Henryk to już nastolatek
- Oliwer Kubiak bał się uczuć do Jacka Jelonka. "Myślałem, że jestem idiotą"
- Hanna Zborowska o nowej miłości. "Córka ma wrażenie jakby zdradzała swojego tatę, lubiąc Marcelo"
Autor: Oskar Netkowski
Źródło: Gazeta Wyborcza
Źródło zdjęcia głównego: Image taken by Mayte Torres/Getty Images