Julia Wróblewska w listopadzie 2021 roku trafiła do ośrodka zajmującego się leczeniem zaburzeń osobowości i nerwic. Spędziła tam prawie pół roku. W najnowszym wywiadzie opowiedziała w jakich warunkach odbywał się jej powrót do zdrowia i czy mogła liczyć na wsparcie personelu medycznego.
"Pogubiłem się w wielu sprawach w swoim życiu".
Od 1 września zamyka się oddział psychiatryczny dla młodzieży w uzdrowiskowym szpitalu w Konstancinie-Jeziornie – informuje radio TOK FM. Obecnie na terenie placówki przebywają pacjenci po próbach samobójczych. Co się z nimi stanie?
Odkąd mój syn trafił na oddział psychiatryczny dla dzieci i młodzieży przeżywam każdego dnia emocjonalny roller coaster. Ma możliwość korzystania z telefonu raz dziennie. Wiem, jak bardzo potrzebuje tych rozmów, ale nikt nigdy nie zrozumie jak wiele wymagają one ode mnie.
Kim jest Małgorzata Halber?
Jak wygląda system pomocy dla uzależnionych, czy też cierpiących na depresję nastolatków w Polsce?
Kryzys w polskiej psychiatrii dziecięcej pogłębia się z każdym dniem.
"Nie można tak traktować człowieka".
Skierowanie jest pisemną dyspozycją lekarza, który zleca wykonanie badań, udanie się na konsultację lub leczenie do poradni specjalistycznej, a także na leczenie szpitalne (w tym ma operacje i zabiegi) oraz sanatoryjne i rehabilitację. Prawo do wystawienia tego typu dokumentu ma lekarz pierwszego kontaktu oraz lekarz specjalista, a także każdy inny mający podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ile jest ważne skierowanie do szpitala i na leczenie innego typu?
Bazuje na własnych doświadczeniach i uświadamia, z czym wiąże się codzienność na oddziale.
8 stycznia Sinéad O'Connor poinformowała o śmierci siedemnastoletniego syna. Shane Lunny miał problemy ze zdrowiem psychicznym i prawdopodobnie popełnił samobójstwo. Matka zdradza szczegóły.
Osoby menstruujące w Polsce kolejny raz biją na alarm w kwestii podstawowych środków higieny. Tym razem chodzi o szpitale psychiatryczne. Niestety tamtejsza rzeczywistość okazuje się być wyjątkowo brutalna.
"Pomóżcie, nasz syn jest od dawna w szpitalu i jest skrępowany”.
Trzeci dzień Top Of The Top Sopot Festival 2021 poświęcony był 20-leciu stacji TVN24. W tym roku taki sam jubileusz świętuje także Fundacja TVN "Nie jesteś sam". Z tej okazji organizacja chce wybudować nowoczesne Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży. O projekcie na sopockiej scenie opowiadały Katarzyna Kolenda-Zaleska, dziennikarka TVN i prezes Fundacji oraz Kasia Kieli, przewodnicząca Rady fundacji i prezes zarządzająca Discovery EMEA.
Sebastian Fabijański jest jednym ze zdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Mimo ogromnego talentu jego droga na szczyt nie była prosta. Aktor w szczerym wywiadzie opowiedział o swoim niełatwym dzieciństwie i pobycie w szpitalu psychiatrycznym.
Fundacja TVN z Waszą pomocą chce zbudować pierwszy szpital psychiatryczny dla dzieci i młodzieży. Dlaczego taka placówka jest niezbędna? Jaki jest stan psychiatrii dziecięcej w Polsce? O tym rozmawiały Agata Młynarska i Dorota Wellman.
Trzecia fala pandemii, która właśnie przetacza się przez Polskę najbardziej uderza w dzieci i w młodzież. Przymusowe zamknięcie w czterech ścianach, zdalna nauka i brak kontaktu z rówieśnikami sprawiły, że coraz więcej dzieci zmaga się problemami psychicznym. Jak mówiła w rozmowie z PAP pełnomocnik Ministra Zdrowia ds. psychiatrii dzieci i młodzieży prof. Małgorzata Janas-Kozik pogarszającą się sytuację - niestety - widać na oddziałach.
W ostatnich miesiącach coraz częściej mówi się o słabej kondycji dziecięcych szpitali psychiatrycznych w Polsce. Młodzi pacjenci muszą czekać na przyjęcie do placówki nawet dwa lata. W niektórych przypadkach po takim czasie może być już za późno.
Agnieszka Karasek nie chciała pozwolić na przewiezienie córki do szpitala w innym mieście. Doszło do szarpaniny z policją, użyto siły, a nawet gazu. Co naprawdę wydarzyło się przed szpitalem w Radomiu? Sprawie przyjrzeli się reporterzy Uwagi! TVN.
Media społecznościowe obiegła informacja, że 20 dzieci ma zostać wypisanych z Dziecięcego Szpitala Klinicznego UCK WUM, aby zwolnić łóżka dla chorych zakażonych koronawirusem. Najmłodszy z pacjentów ma 10 lat. - Wieść o opuszczeniu bezpiecznego miejsca wywołała u nich nasilenie objawów chorób - poinformowała Sylwia Matych.
"Ratujmy psychiatrię dziecięcą i młodzieżową" - pod takim hasłem odbędzie się wspólna debata Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i Marszałka Senatu. O dramatycznym stanie opieki psychiatrycznej w Polsce mówili w naszym programie szef Fundacji Jurek Owsiak i psychoterapeutka Dorota Minta.
62-letni Stanisław B. spędził osiem lat w szpitalu psychiatrycznym w Rybniku za kradzież kilku paczek kawy, których wartość wynosiła 337 zł. Mężczyzna poddawany był elektrowstrząsom.
Nauka objaśnia nam, jak funkcjonuje świat, ale tylko sztuka może nas z nim pogodzić - mówi dziennikarz Łukasz Radwan, który odwiedził szpital psychiatryczny w Tworkach po to, by dowiedzieć się na czym polega art terapia. Ilu Polaków choruje na choroby psychiczne? Co szpital psychiatryczny oferuje swoim pacjentom? Kiedy psychiatria zainteresowała się leczeniem poprzez sztukę?
Po wielu doniesieniach medialnych, że w polskich zakładach psychiatrycznych przebywają osoby, które nie powinny tam być sprawie przyjrzeli się Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Pacjenta. Do jakich wniosków doszli? W jakich okolicznościach pacjenci trafiają do zakładów psychiatrycznych? Jak są traktowani ci z nich, którzy domagają się swoich praw? W jakim celu podawane są im leki? Komu zależy na tym, aby osoby te przetrzymywać w psychiatrykach? O problemie rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dziennikarzem Superwizjera i Uwagi TVN Tomaszem Patorą, pełnomocnikiem osób bezprawnie przetrzymywanych w zakładach psychiatrycznych mec. Piotrem Wojtaszakiem i radcą prawnym Robertem Bryzkiem z Biura Rzecznika Praw Pacjenta.
Wracamy do historii Krystiana Brolla i Feliksa Meszka, którzy po bezprawnym przetrzymywaniu w szpitalu psychiatrycznym domagali się odszkodowania. Niestety obaj panowie nie doczekali sprawiedliwości. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy ich pełnomocnika mec. Piotra Wojtaszaka, by zapytać, czy rodziny zmarłych mogą domagać się odszkodowania. Czy do osadzenia kogoś w szpitalu psychiatrycznym potrzebny jest wyrok? Dużo jest takich spraw w Polsce?
78-letni Feliks Meszka 11 lat spędził w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym w Rybniku. Trafił tam, bo był podejrzany o groźby karalne wobec sąsiadów. Według pełnomocnika Pana Feliksa - adwokata Piotra Wojtaszaka postępowanie prokuratury i sądów obu instancji miało błędy. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który wytknął brak postępowania dowodowego w sprawie. W wyniku kasacji Pan Feliks opuścił szpital i teraz będzie starał się o odszkodowanie. Jak się okazuje, nie jest to jedyna tego typu sprawa w Polsce. Oto historia Pana Feliksa.
W środę w Dzień Dobry TVN: Edyta Herbuś subiektywnie w obiektywnym przeglądzie prasy m.in. o samej sobie. Następnie, historia jak z filmu: 12 mln zł w zamian za 11 lat pobytu w szpitalu psychiatrycznym - u nas Feliks Meszka, który walczy o odszkodowanie za niesłuszne umieszczenie w zakładzie zamkniętym. A na koniec: czy po 16 latach małżeństwa można znów chodzić na randki z własnym mężem? Zobaczcie na przykładzie pary, która na nowo uczy się okazywać sobie uczucia. Bądźcie z nami o 8.00!
Krystian Broll trafił do szpitala psychiatrycznego jako zdrowy mężczyzna. Dlaczego doszło do takiej sytuacji? Dziś 73-letni Pan Krystian wyszedł na wolność i domaga się wysokiego odszkodowania. Jakie ma szanse na wygraną? I jak wygląda powrót do normalności? Zapytał o to dziennikarz Dzień Dobry TVN Mateusz Hładki.
Dziennikarka Katarzyna Szczerbowska – spędziła pół roku w szpitalu psychiatrycznym na ul. Sobieskiego w Warszawie. Ma zdiagnozowaną schizofrenię paranoidalną. Wspólnie na oddziałach psychiatrycznych leżą pacjenci pasywni i aktywni. W studiu Dzień Dobry TVN dziennikarka opowiedziała o warunkach jakie panują w tym warszawskim szpitalu.