Okres towarzyszy kobietom na całym świecie. Niezależnie od tego, czy są to zdobywające najwyższe sportowe laury na Igrzyskach Olimpijskich multimedalistki, kobiety uprawiające sport amatorsko czy młode dziewczyny stawiające być może swoje pierwsze kroki na sprinterskiej bieżni, macie albo boisku do gry w piłkę nożną. Mimo to menstruacja jest tematem tabu, a jak wynika z badań przeprowadzonych przez markę Always, aż 77% Polek zgadza się, że cykl menstruacyjny i potrzeby kobiet nie są uwzględniane w sporcie.
Wstrząsający reportażu z cyklu "Dzieci świata".
Kobiecie trudno było się powstrzymać od śmiechu.
Tampony są używane przez miliony kobiet na całym świecie, ponieważ są wygodnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem.
Zobacz, jak odpowiednio przygotować się do wejścia do basenu.
Praktyka polegająca na nieskrępowanym przeżywaniu miesiączki może nieść ze sobą wiele korzyści, o czym przekonują tiktokerki generacji Z. Czym jest swobodne krwawienie?
Czy środki higieniczne stosowane podczas menstruacji mogą być niebezpieczne? Zdaniem badaczy tak. Ich najnowsze ustalenia pokazują, że znajdują się w nich bardzo niebezpieczne chemikalia. Jakie mogą być konsekwencje stosowania zanieczyszczonych podpasek czy tamponów?
W jednym z gigantów zajmujących się produkcją żywności, doszło do skandalicznej sytuacji. Pracodawca znalazł w koszu na śmieci zużytą podpaskę, co było dla niego wystarczającym powodem do srogich nadużyć. Zmusił pracownice, by rozebrały się przed nim.
Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę na problem ubóstwa menstruacyjnego.
Wcale nie musi oznaczać ciąży.
Nie zawsze to powód do niepokoju.
Psycholog wyjaśnia, jak przeprowadzić ją komfortowo zarówno dla dziecka, jak i rodzica.
Szkocja - jako pierwszy kraj na świecie - wprowadziła prawo, które gwarantuje bezpłatny dostęp do podpasek oraz tamponów. Niezbędne w czasie miesiączki środki higieniczne będzie można otrzymać w jednym z ponad tysiąca wskazanych punktów.
Czy to normalne?
- Często poruszamy ten temat w szatniach - wyznaje Heather Watson.
Podpaski wielorazowe to produkt dla kobiet dbających o siebie i o środowisko naturalne.
"Ogromne pole do nadużyć".
Amerykanka ukryła przed rodzicami dziewczynek motyw przewodni wydarzenia.
Krwawienie po stosunku bez względu na jego obfitość i zabarwienie, zawsze wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej. Przyczyn może być wiele, od błahych, którym łatwo zapobiegać, po takie, które mogą świadczyć o poważnych chorobach zagrażających życiu.
Jakie asany sprawdzą się podczas menstruacji?
Kubek menstruacyjny, nazywany też kubeczkiem menstruacyjnym to wynalazek wzbudzający wiele kontrowersji. Spora liczba kobiet uważa, że jest to rozwiązanie niewygodne i niehigieniczne. Tymczasem okazuje się, że używanie kubeczka zamiast podpasek i tamponów jest o wiele tańsze, bardziej higieniczne i ekologiczne. Nie potrzeba też wiele czasu, aby nauczyć się go zakładać.
Po jakim czasie cykl menstruacyjny wraca do normy?
Wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, zapach, kolor i ilość w każdej fazie cyklu menstruacyjnego. W wielu sytuacjach może świadczyć o stanie zdrowia. Jaki jest prawidłowy, zdrowy śluz przed okresem, a jaki może zwiastować ciążę lub infekcję organizmu?
Osoby menstruujące w Polsce kolejny raz biją na alarm w kwestii podstawowych środków higieny. Tym razem chodzi o szpitale psychiatryczne. Niestety tamtejsza rzeczywistość okazuje się być wyjątkowo brutalna.
"Dajmy rządowi znać, że okres przyszedł".
Sandra Kubicka od 3 lat zmaga się z zespołem policystycznych jajników. W cyklu Karoliny Kalatzi "Intymne rozmowy na dziendobry.tvn.pl" zdobyła się na szczere wyznanie. Opowiedziała o walce z insulinoopornością, wahaniach wagi i braku miesiączki. - Nie miałam cyklu jak normalna kobieta - mówi.
Kiedy spóźnia nam się okres, w głowie przeważnie zapala się czerwona lampka, która wysyła sygnał do mózgu - „coś jest nie tak”. Większość z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że brak miesiączki może nie tylko informować o ciąży, lecz także być objawem różnego rodzaju chorób. Czy wiesz jednak, że o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu daje nam znać też odcień krwi menstruacyjnej? Zapytaliśmy ginekologa, jaki odcień wydzieliny może nas martwić.
Prawidłowe krwawienie miesiączkowe powinno trwać od 4 do 8 dni. Jeśli znacząco się przedłuża, mamy do czynienia z nieprawidłową, zbyt długą miesiączką. Nie zawsze jednak jest to powód do niepokoju.
"Nie muszę kłamać, nie muszę się wstydzić".
O idei różowych skrzyneczek głośno jest w całej Polsce. Kobiety zabiegają o powszechny dostęp do bezpłatnych środków higieny osobistej w przestrzeni publicznej. Dzieje się to również w krakowskich szkołach. W Dzień Dobry TVN opowiedziały o tym uczennica, Anna Pocztowska oraz pełnomocnik Urzędu Miasta, Nina Gabryś.