menstruacja

  menstruacja

  Wydzielina z pochwy zmienia swoją konsystencję, zapach, kolor i ilość w każdej fazie cyklu menstruacyjnego. W wielu sytuacjach może świadczyć o stanie zdrowia. Jaki jest prawidłowy, zdrowy śluz przed okresem, a jaki może zwiastować ciążę lub infekcję organizmu?

  Kiedy spóźnia nam się okres, w głowie przeważnie zapala się czerwona lampka, która wysyła sygnał do mózgu - „coś jest nie tak”. Większość z nas zdaje sobie bowiem sprawę z tego, że brak miesiączki może nie tylko informować o ciąży, lecz także być objawem różnego rodzaju chorób. Czy wiesz jednak, że o nieprawidłowym funkcjonowaniu organizmu daje nam znać też odcień krwi menstruacyjnej? Zapytaliśmy ginekologa, jaki odcień wydzieliny może nas martwić.

  Miesiączka to zjawisko naturalne dla większości kobiet i dziewcząt. Jest to temat wciąż tabuizowany i nie zawsze mamy możliwość porozmawiać o tym z osobą doświadczoną, która mogłaby wyjaśnić nam wszystkie zagadnienia z nią związane. Wstyd związany z miesiączkowaniem może spowodować, że kobieta nie będzie wiedziała, że z jej ciałem dzieje się coś niedobrego i powinna wybrać się do lekarza. 

  Zarówno krótki okres, jak i zbyt długa miesiączka powinny skłonić kobietę do wizyty u ginekologa, zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniejsze krwawienia miały inny przebieg. Poznanie przyczyny krótkich miesiączek pozwoli ustalić, czy z organizmem dzieje się coś niedobrego.

  Wiele kobiet nie wyobraża sobie, by jeden kubeczek menstruacyjny mógł im zastąpić podpaski i tampony. Jednak jak się okazuje, wystarczy go przetestować, by się przekonać, że ma bardzo dużo zalet. Nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze pozwala w perspektywie roku zaoszczędzić około 150 zł. A chroni nas tak samo, jak tradycyjne produkty, których używamy podczas miesiączki.

  Wiele kobiet zmaga się z silnymi bólami w trakcie menstruacji i tuż przed nią. Poza samym brzuchem, ból często pojawia się również w innych miejscach, np. dolnym odcinku kręgosłupa czy piersiach. W niektórych przypadkach konieczne jest przyjmowanie środków przeciwbólowych. Okazuje się jednak, że dolegliwości może łagodzić również odpowiednia dieta. Co zatem jeść podczas okresu, aby te dni były znośniejsze?

  Od 8 do 20 tysięcy sztuk - tyle przeciętna kobieta zużywa podpasek i tamponów w trakcie swojego życia. Dlatego wraz z ginekologiem Jackiem Tulimowskim przyjrzeliśmy się, czy faktycznie są tak niebezpieczne dla zdrowia, jak niektórzy twierdzą. Na co zwracać uwagę przy ich zakupie? Jak postępować w upalne dni? I czy faktycznie kubeczek menstruacyjny to złoty środek?

  W kolejnym odcinku "Efektu domina" Dominika Kulczyk zajęła się problemem ubóstwa menstruacyjnego w Ugandzie. W tym kraju kobiety podczas miesiączki są uważane za nieczyste i zabrania się im wykonywania wielu podstawowych czynności. Nie wolno im nawet gotować i jeść razem z innymi. Są poniżane. Jednocześnie nie mają środków higienicznych, by się odpowiednio zabezpieczyć. Jak można im pomóc?

  Naprawdę krew nas zalewa, że miesiączka w Polsce to wciąż temat tabu. Co więcej, jako kobiety mamy problem z dostępem do podstawowych środków higienicznych. Na szczęście jest coraz więcej inicjatyw, które przełamują to tabu. Realne wsparcie znajdziemy - dosłownie - w "Różowej Skrzyneczce". Sprawdź, czy taki punkt jest już w Twojej okolicy. I jak sama możesz pomóc.

  Czy menstruacja wciąż jest tematem tabu? Dominika Kulczyk i inne aktywistki zebrane w ramach Okresowej Koalicji starają się o społeczne uznanie i akceptację tego naturalnego i nieodłącznego aspektu kobiecości. Wciąż jest wiele do uświadomienia - dlatego organizowane są akcje takie, jak ta pod Pałacem Kultury i Nauki. Cel? Uwrażliwić społeczeństwo. Motyw? Niepokojące wyniki badań społecznych: co piątej Polki nie stać na podpaski.

  Bóle menstruacyjne mogą zaburzyć stan pycho-fizyczny kobiety uniemożliwiając jej jednocześnie wykonywanie pracy. Z tego też powodu jedna z brytyjskich firm wprowadziła urlopy przysługujące kobietom, które źle znoszą miesiączki. Z urlopu korzystają też między innymi kobiety w Indonezji, Japonii, Korei Południowej. Czy rozwiązanie przyjęłoby się również w Polsce? Z gośćmi Dzień Dobry TVN: prof. Romualdem Dębskim, ginekologiem, położnikiem i Moniką Zakrzewska, socjologiem, trenerem biznesu zastanowiliśmy się nad tym, czy polityka menstruacyjna może negatywnie wpłynąć na wizerunek kobiety na rynku pracy. Czy może to być kolejny argument, dla którego pracodawcy nie będą chcieli zatrudniać kobiet?

  Czerwone przyjęcie - Red Party - organizowane jest wtedy, kiedy dziewczynka zaczyna miesiączkować. Na razie tylko w Ameryce. Czy w Polsce takie uczczenie dnia, kiedy dziewczynka staje się kobietą mogłoby się przyjąć? W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy mamę nastolatki, dziennikarkę i seksuologa Katarzynę Dowbor.