Jak przygotować córkę na pierwszą miesiączkę? Psycholog o tym, czego nie mówić dziecku

Miesiączka
Rozmowa o pierwszej miesiączce
Źródło: Andrei Lavrinov/Vgajic/Getty Images

Rozmowy o miesiączce nie należą do najprostszych, jednak pomagają dziecku zrozumieć, jakie zmiany zachodzą w jego organizmie. Jak pokonać dyskomfort przed trudnymi tematami? Czego nie mówić, a o czym nie zapomnieć? O tym rozmawiamy z psychologiem dziecięcym Joanną Stępień.

Rozmowa o pierwszej miesiączce

Okres dojrzewania to czas wielu wyzwań zarówno dla dziecka, jak i rodziców. W organizmie nastolatka zaczynają zachodzić zmiany, które często budzą w nim obawę, dlatego warto o nich otwarcie rozmawiać. Oczywiście nie każdy opiekun będzie przy tym czuł się komfortowo, jednak nie zapominajmy, że to na nim spoczywa obowiązek wprowadzenia pociechy w dorosłość.

Dzieci

Dzieci

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?
Moc pierwszego dotyku
Moc pierwszego dotyku
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Aktywnie i bezpiecznie z dzieckiem na dworze
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Ja, Ty i Twoje dziecko – czyli zazdrość w patchworku
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Jak kontrolować dziecko w sieci?
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Dziecko i pies – jak ich zaprzyjaźnić
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Czego dziecko może nauczyć dorosłych?
Kiedy boli mały brzuszek
Kiedy boli mały brzuszek
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Gdy ojciec walczy o dziecko…
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Co zrobić, gdy dziecko się poparzy?
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Propozycje zabawek na Dzień Dziecka
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Zabawa lalkami – jaki ma wpływ na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Jak krzyk wpływa na rozwój dziecka?
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Idealne buty na pierwszy spacer dla dziecka
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dziecko nie wie, jak ma widzieć
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Dzieci z ukraińskich domów dziecka w Polsce
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci
Piniaty - Imprezowy hit wśród dzieci

Jedną z ważnych rozmów na temat dojrzewania, jest ta o pierwszej miesiączce. Kiedy rodzic powinien ją przeprowadzić? Według psychologa Joanny Stępień, świadomość córki warto budować, zanim wystąpią pierwsze objawy miesiączkowania. - Dzięki temu dziecko będzie wiedziało, co się dzieje oraz zrozumie, że to normalna sytuacja - wyjaśnia. 

Ekspertka podkreśla, że zobaczenie krwi menstruacyjnej jest dla pociechy zwykle dużym stresem. Łatwiej jest więc, gdy może się ona nim z kimś podzielić. - Wspierające może okazać się opowiedzenie o swoich pierwszych doświadczeniach oraz o tym, czego można się spodziewać: widok krwi, ból brzucha, słabsze samopoczucie - tłumaczy.

Czego NIE mówić podczas rozmowy o miesiączce?

Niestety nazwy narządów wciąż budzą wstyd wśród niektórych opiekunów. Psycholog podkreśla, że mimo oporów warto je normalizować. Uważa, że gdy ich nazwy będą wybrzmiewać tak naturalnie, jak w przypadku innych części ciała, to nie będą budziły w nas wstydu i pomogą przełamać tabu dotyczące zagadnień związanych z cielesnością.

- Myślę, że warto normalizować nazwy takie jak: cipka, pochwa, macica, jajniki - zaznacza. Czego więc unikać podczas rozmowy o pierwszej miesiączce? Przede wszystkim zastraszania. -"No, to teraz będzie się działo", "Teraz zobaczysz". One nie wnoszą nic poza dodatkowym stresem i brakiem zrozumienia - radzi specjalistka.

Zamiast tego należy pokazać córce, gdzie w domu umieszczone są potrzebne środki higieniczne. - Tu można poprzez rozmowę sprawdzić, co dziewczynka już wie, o co chce dopytać, pozostawić strefę na rozmowę, pozwolić na niewiedzę - zaznacza Joanna Stępień.

Samotny ojciec a dorastanie córki

Rozmowa o pierwszej miesiączce jest szczególnie stresująca, gdy to ojciec samodzielnie wychowuje swoją córkę. Psycholog podkreśla, że nie musi on brać tego wyzwania na własne barki, ponieważ może sięgnąć po pomoc bliskich z rodziny lub przyjaciół, przy których jego pociecha czuje się komfortowo.

- Warto podpytać znajome kobiety, co jest ważne, na co zwrócić uwagę. Do rozmowy można podejść nawet kilka razy - radzi ekspertka.

- Niezmiennie powtarzam, że rozmowa jest podstawą. Gdy mamy zbudowaną relację z dzieckiem, to wszystkim jest łatwiej i inna jest atmosfera rozmów, nawet tych trudniejszych - podsumowuje.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości