Już za moment dzieci wrócą do klas. Choć dla jednych spotkanie z rówieśnikami będzie przyjemnością, dla innych może okazać się wielkim stresem. Grono naukowców z SWPS Uniwersytet postanowiło pomóc uczniom prześladowanym w szkołach. Eksperci wspólnymi siłami pracowali nad specjalną aplikacją, która może zapobiec zjawisku tzw. bullyingu. O ich osiągnięciach opowiedziała w Dzień Dobry TVN dr Małgorzata Golonka–Wójcik.
Powrót do szkół i walka z przemocą
Przed nami nowy rok szkolny, który z całą pewnością dostarczy rodzicom, uczniom i nauczycielom nowych obowiązków. W ich natłoku łatwo zapomnieć o najważniejszym – bezpieczeństwie. W końcu to ono jest kluczowe dla dobrego samopoczucia każdego dziecka. Niestety często w szkołach uczniowie narażeni są na przemoc rówieśniczą, co w obliczu zapaści dziecięcej psychiatrii jest przerażającą perspektywą. Czym jest bullying? To negatywna, długoterminowa i bardzo szkodliwa agresja, która niejednokrotnie zdarza się w polskich szkołach.
Aplikacja bezpieczeństwa – jak działa i co daje uczniom?
Zapobieganie agresji jest kluczem do zapewnienia dzieciom poczucia komfortu w szkole. Z tego powodu naukowcy z SWPS Uniwersytet stworzyli specjalną aplikację. RESQL to innowacyjny system wspierający szkoły w rozwiązywaniu problemów przemocy rówieśniczej stworzony przy pełnym uczestnictwie społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, dyrektorów i rodziców) na podstawie przeprowadzonego przez zespół badania, warsztatów z nauczycielami i uczniami oraz pilotażu działania systemu. Celem aplikacji jest pomoc szkole w monitorowaniu i zapobieganiu bullyingowi.
Sama aplikacja to jest mała, najbardziej widoczna część całego systemu zapobiegania przemocy RESQL. Aplikacja, którą mają wszyscy uczniowie w danej szkole, daje monitoring. Uczniowie mają bezpieczny, anonimowy sposób zgłaszania różnych negatywnych, niepokojących ich zdarzeń. Anonimowość jest zapewniona, dopóki uczeń sam nie zdecyduje, że chce powiedzieć
Co dalej dzieje się z informacją? W każdej szkole są tzw. interwenci, czyli przeszkoleni nauczyciele, bibliotekarze, psychologowie. Ich zadaniem jest przyjmowanie zgłoszeń.
- Interwent loguje się na panelu i sprawdza, że jest zgłoszenie. Wtedy rozpoczyna rozmowę z uczeniem, musi dowiedzieć się, o jaką klasę chodzi, co się dokładnie dzieje. Następnie musi dyplomatycznie sprawdzić, czy to jest rzetelne zgłoszenie, porozmawiać z wychowawcą, rozeznać się w sytuacji i podjąć interwencję - dodała dr Małgorzata Golonka – Wójcik.
W ramach prac nad aplikacją naukowcy przeprowadzili już lekcje w szkołach na Śląsku i w okolicach Warszawy. Odwiedzili około 17 szkół w Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu, Sosnowcu, Chorzowie, Warszawie (różne dzielnice, a więc i Mokotów i Grochów), Wołomin, Tłuszcz. Co więcej, naukowcy podkreślają, że sposób na walkę z przemocą daje nie tylko aplikacja.
- To nie jest sama aplikacja, to są szkolenia dla nauczycieli, lekcje wychowawcze i spotkania z uczniami – podsumowała doktor.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Serial "Skazana" wciąga widzów do mrocznego świata kobiecych zakładów karnych
- Aleksandra Adamska o roli w "Skazanej". "Odważałam się na bardzo dużo rzeczy"
- Córka Marty Malikowskiej pójdzie w jej ślady? "Ja się od niej uczę aktorstwa"
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: gettyimages/ Bhupi