Z perspektywy czasu szkoła kojarzy nam się z latami beztroski, wieloletnich przyjaźni, pilną nauką i ściąganiem na klasówkach. Zupełnie inaczej wygląda to z punktu widzenia ucznia, który po latach przedszkolnych trafia w zupełnie nowe środowisko, zmaga się z coraz wyższymi wymaganiami ze strony nauczycieli i musi robić mnóstwo rzeczy, które odciągają go od częściej dostępnych wcześniej przyjemności, jak zabawa z kolegami, sport czy granie na konsoli. Pierwsze, co słyszy po przekroczeniu progu szkoły, to mogą być życzenia dla uczniów od wychowawcy i nauczycieli, którzy przez najbliższe lata będą zajmować się jego edukacją.
Nauka
Życzenia dla pierwszaków z okazji pasowania na ucznia
Pasowanie na ucznia to jedna z piękniejszych szkolnych uroczystości. Jest to niezwykłej wagi wydarzenie dla młodego człowieka i pełne wzruszeń dla jego rodziców. Przyjęcie w poczet pełnoprawnych członków społeczności szkolnej najmłodszych kolegów i koleżanek odbywa się na początku roku z udziałem władz szkoły i komitetów rodzicielskich. Uroczystość zwykle wzbogacona jest o część artystyczną, przygotowaną przez starsze roczniki. Pierwszoklasiści ślubują przed sztandarem szkolnym, a ukoronowaniem uroczystości zwykle bywa wręczenie przedmiotów, które przydadzą się do nauki.
Życzenia dla pierwszaków z okazji pasowania na ucznia – przykłady
Mały kolego i koleżanko, życzymy Wam ścian kolorowych i ławek zdrowych, wiele hałasu, tylko z radości, życzymy, by sukcesy gościły w zeszytach i w dzienniczku u wszystkich dzieci bez wyjątku od poniedziałku aż do piątku.
Długopisy, wszystkie pióra niechaj piszą mądrze, ładnie i niech skrzypią tak jak żuraw, kiedy błąd się gdzieś zakradnie. Promień słońca niech ukradkiem wejdzie w każdy szkolny zeszyt, bo kto taką ma zakładkę, tego każda lekcja cieszy.
Życzymy zabaw z kolegami i kolegów do zabawy, no bo bez nich, wiecie sami, nawet cyrk jest mniej ciekawy. A ponadto żadnego błędu w zeszycie, samych radości z czytania. Wiele książek pięknych, nowych i audycji kolorowych. Dla każdego słońca wiele cały tydzień i w niedzielę. Żeby wszystkim dobrze było zawsze z Wami. Tego życzymy Wam i Waszej Pani.
Życzenia dla uczniów od wychowawcy i nauczycieli
W szkole, młodych ludzi często dopada stres. Wszak wchodzą do miejsca, które jest dla nich zupełnie nowe i stawia wymagania, które mogą wydawać się zbyt trudne. To z kolei wywołuje cały zestaw psychologicznych i fizjologicznych reakcji, z którymi nie każde dziecko jest w stanie sobie skutecznie poradzić. Kluczową rolę ma wtedy do odegrania kadra pedagogiczna czy pedagog szkolny, którzy mogą osłabiać skutki stresu u uczniów. Oddany wychowawca klasy to skarb, a absolwenci pamiętają go jeszcze długie lata. Już na samym początku roku powinien przygotować swoją klasę na przyszłe wyzwania i ewentualne trudności. Dlatego życzenia dla uczniów od wychowawcy mogą ich motywować i dowartościowywać.
Życzenia dla uczniów – przykłady
Świat podzielony jest pomiędzy ludzi, którzy coś robią i tych, którzy zbierają za to laury. Postaraj się, jeżeli możesz, należeć do pierwszej grupy. Jest w niej dużo mniejsza konkurencja. (Dwight Morrow)
Bądź sobą – szukaj własnej drogi, poznaj siebie, zanim zechcesz dzieci poznawać. Zdaj sobie sprawę z tego, do czego sam jesteś zdolny, zanim dzieciom poczniesz wykreślać zakres praw i obowiązków. Ze wszystkich sam jesteś dzieckiem, które musisz poznać, wychować i wykształcić przede wszystkim. (Janusz Korczak)
Życzenia i dobre słowo dla uczniów na koniec roku to rezultat więzi, jakie wytwarzają się między klasą, a wychowawcą na przestrzeni lat. Kiedy ta relacja przebiega harmonijnie, obie strony czerpią z niej maksimum korzyści – uczniowie czują się bezpiecznie, zdobywają laury poza szkołą, wysoką punktację na egzaminach, a nauczyciel ma ogromną satysfakcję ze swojej pracy.
Wierszyk – podziękowania dla wychowawcy
Droga Wychowawczyni, Dziękujemy za wszystkie starania, które wkłada Pani w nasze wychowanie i edukację. Wierzymy, że ten wysiłek uczyni z nas ludzi mądrych i szlachetnych. Dziękujemy za codzienne, niezwykle trudne i mozolne budowanie naszych wnętrz. Zdajemy sobie sprawę, że na efekty tej pracy trzeba będzie czekać długo i cierpliwie.
Zobacz także:
- Jak przygotować dziecko (i siebie) na pierwszy dzień w szkole? Poradnik dla rodziców
- Zmiany w szkołach od września. Co czeka uczniów po wakacjach?
- Szkolna wyprawka 2022. Ile rodzice będę musieli wydać na podręczniki i zeszyty?
Autor: Adrian Adamczyk
Źródło zdjęcia głównego: Stone RF