Czy dojdzie do strajku nauczycieli? ZNP ogłasza konkretny plan działań

Nauczyciel
Ogłoszenie pogotowia protestacyjnego
Źródło: Dobrila Vignjevic/Getty Images
Związek Nauczycielstwa Polskiego oraz Wolny Związek Zawodowy "Forum-Oświata" podpisały porozumienie dotyczące komitetu protestacyjnego. Wcześniej powstała m.in. ogólnopolska akcja informacyjna ukazująca problemy systemu edukacyjnego w naszym kraju. Jakich zmian domagają się związkowcy? Czy dojdzie do strajku?

Powstał międzyzwiązkowy komitet protestacyjny reprezentujący polskich nauczycieli

24 sierpnia Związek Nauczycielstwa Polskiego podjął uchwałę, która jest skutkiem niezadowolenia dotychczasowymi propozycjami ze strony rządu. Ma ona na celu m.in. podniesienie prestiżu zawodu nauczyciela. W kolejnym etapie działań doszło do porozumienia i powołania międzyzwiązkowego komitetu protestacyjnego. W czwartkowej konferencji ZNP, jego prezes Sławomir Broniarz przekazał, że porozumienie jest otwarte na inne związki zawodowe. Podkreślił również, że związki wystąpiły z prośbą o spotkanie do premiera Morawieckiego, ale w dalszym ciągu nie otrzymały żadnej odpowiedzi. I między innymi dlatego postanowiły połączyć siły.

Nauka

Źródło: Dzień Dobry TVN
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Nowy język w trzy miesiące – jak to zrobić?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Targi technologiczne w Dubaju - na co stawia świat?
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Polka w gronie 5 najlepszych młodych naukowców w Azji
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Naukowcy chcą „wskrzesić” mamuty
Ile można zapamiętać w 5 minut?
Ile można zapamiętać w 5 minut?

Jak wcześniej pisał tvn24.pl, związkowcy zaznaczali, że podwyżka o 9% od 1 stycznia 2023 roku nie zrekompensuje nauczycielom wynoszącej w lipcu aż 15,6 proc. inflacji. - Chcemy rozmawiać z premierem. Z ministrem już bowiem nie ma o czym rozmawiać - tłumaczył dziennikarzom wiceprezes ZNP Krzysztof Baszczyński.

Jakich zmian żądają nauczyciele?

Związkowcy wyjaśniają, że ich głównym celem jest ogólna poprawa kondycji polskiego szkolnictwa - zarówno warunków pracy w jej ramach, jak i całego procesu uczenia dzieci i młodzieży. Chcą, aby zadowoleni byli nauczyciele, pracownicy niepedagogiczni, uczniowie, rodzice. ZNP domaga się m.in. 20% wzrostu płac nauczycieli, powiązania wynagrodzeń ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce, zwiększenia nakładów na oświatę i wychowanie oraz rzeczywistego dialogu władzy ze środowiskiem nauczycielskim.

Czy strajk nauczycieli odbędzie się w roku szkolnym 2022/2023? Zrzeszeni przedstawiciele nauczycieli wyjaśniają, że akcje protestacyjne będą miały różne oblicza i charakter. Najbliższe decyzje mają zapaść w poniedziałek.

Więcej na ten temat w TVN24

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Aleksandra Matczuk/Diana Ryściuk

Źródło: Znp.edu.pl/TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Dobrila Vignjevic/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości