Newsy

Andrzej Bargiel wraca w Himalaje. Zamierza dokonać czegoś, co nie udało się jeszcze nikomu

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
wspinanie.pl
Andrzej Bargiel

Andrzej Bargiel ogłosił, że zamierza powrócić w Himalaje i ponownie zdobyć Mount Everest, po czym zjechać ze szczytu na nartach. Zdecydował się na jeszcze jedno utrudnienie. Czołowy polski skialpinista reaktywuje w ten sposób projekt Everest Ski Challenge, rozpoczęty w 2019 roku.

Na nartach z Mount Everest

W 1996 r. włoski alpinista Hans Kammerlander zdobył Mount Everest bez użycia aparatu tlenowego i rozpoczął zjazd na nartach. Musiał je odpiąć po 300 m i zejść do wysokości 7700 m, skąd mógł już kontynuować zjazd. Wybrał drogę od strony północnej, czyli tybetańskiej.

Słoweński alpinista i narciarz ekstremalny Davo Karničar w 2000 r. jako pierwszy pokonał całą trasę zjazdu z Mount Everest na nartach. Pomagał mu jednak tlen z butli. Zjeżdżał tzw. drogą normalną, czyli trasą pierwszych zdobywców.

Góry

Rzuć wszystko i jedź w polskie góry
Rzuć wszystko i jedź w polskie góryDzień Dobry TVN
wideo 2/4

Dotychczas podjęto kilka prób zjazdu ze szczytu dachu świata bez aparatu tlenowego, ale nikomu jeszcze się to nie udało. Kolejnym śmiałkiem jest Andrzej Bargiel.

Andrzej Bargiel chce zjechać na nartach z Mount Everest

Polski skialpinista chce poprawić styl swoich poprzedników. Planuje wejście na szczyt bez aparatu tlenowego drogą normalną, po czym zjechać do bazy bez odpinania nart. Pierwszą próbę podjął w 2019 r., ale została przerwana ze względu na zagrożenie oberwaniem olbrzymiego seraka, wiszącego nad Icefallem. Wyprawa numer 2 ma się rozpocząć w czwartek 25 sierpnia 2022 roku. Andrzejowi Bargielowi towarzyszyć będą: himalaista Janusz Gołąb, Bartosz Bargiel, fotograf sportowy Bartłomiej Pawlikowski i hiszpański operator kamery Carlos Llerandi.

Kolejna wyprawa Andrzeja Bargiela

Andrzej Bargiel ma już na swoim koncie zjazd na nartach z innych ośmiotysięczników:

  • K2 - 8611 m n.p.m.
  • Shishapangma - 8013 m n.p.m.
  • Broad Peak - 8051 m n.p.m. - jako pierwszy człowiek w historii.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: wspinanie.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kamil Piklikiewicz/East News

Pozostałe wiadomości