Matterhorn – symbol Szwajcarii i jeden z najwyższych szczytów Alp

Matterhorn
Matterhorn
Źródło: MediaNews Group/Orange County Register/Getty Images
Charakterystyczny kształt szczytu Matterhorn góruje nad lodowcami Alp Pennińskich położonych na granicy Włoch i Szwajcarii. Prowadzą na niego szlaki z obu państw, a obietnica dość trudnej, lecz satysfakcjonującej wyprawy przyciąga alpinistów z całego świata.

Jak zorganizować wejście na Matterhorn? Przede wszystkim trzeba rozważyć dwie opcje – wyprawę samotną lub z przewodnikiem. Należy także wybrać odpowiednią trasę i wziąć pod uwagę restrykcyjne reguły dotyczące rozbijania namiotu w wysokich partiach góry.

Podróże po świecie

DD_20211023_Namibia_REP
Źródło: Dzień Dobry TVN
Podróż marzeń do Namibii
Podróż marzeń do Namibii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Rodzinne podróże po Skandynawii
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Robert Szulc zakończył podróż dookoła świata
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Gdzie, jak i czym podróżować w 2022 roku?
Łukasz i jego podróż przez Bajkał
Łukasz i jego podróż przez Bajkał

Krótka historia zdobycia Matterhornu

Góra dość długo pozostawała niezdobyta – głównie ze względu na spiczasty kształt, który odstraszał alpinistów. Na szczyt udało się wejść po raz pierwszy w 1865 roku. Dokonał tego siedmioosobowy zespół kierowany przez Edwarda Whympera. Dopiero dziesięć lat później szczyt zdobyto zimą. Pierwsi Polacy wspięli się na Matterhorn w 1894 roku – był to zespół Mariana Smoluchowskiego. W kolejnych dziesięcioleciach podejmowano próby zdobywania trudniejszych podejść, w tym ściany północnej. Pierwszy zespół kobiecy, który pokonał tę trasę zimą, to Polki: Wanda Rutkiewicz, Krystyna Palmowska, Anna Czerwińska i Irena Kęsa. Dziś góra jest popularnym celem miłośników wspinaczki – aby dostać się na szczyt Matterhornu, często trzeba ustawić się w kolejce.

Wejście na Matterhorn – którą trasę wybrać?

Choć góra pozornie wydaje się bronić dostępu z każdej strony, w rzeczywistości można wyróżnić podejścia o różnym stopniu trudności. Trzeba jednak pamiętać, że każdy z nich wymaga zaawansowanych umiejętności wspinaczkowych – próby pokonywania trasy bez przygotowania mogą skończyć się tragicznie. Główne drogi na Matterhorn ze Szwajcarii prowadzą następującymi graniami:

  • Hörnli – wiedzie od szwajcarskiego schroniska Hörnlihütte. Jest najłatwiejszą i najpopularniejszą drogą na szczyt, w skali trudności alpejskich dróg wysokogórskich określana jako assez difficile (AD), czyli dość trudna. Na trasie znajdują się punkty asekuracyjne i liny poręczowe ułatwiające wspinaczkę. Zmutt – aby do niej dojść, od schroniska Hörnlihütte należy kierować się na północ. Zyskała oznaczenie assez difficile + (AD+).

Matterhorn od strony włoskiej można zdobyć, przechodząc jedną z dwóch pozostałych grani:

  • Lion – wejście na nią zaczyna się od schronisk Carrel lub Savoia. W skali trudności określona jako AD+. Furggen – najbardziej wymagająca trasa o oznaczeniu difficile (D), czyli trudna. Rozpoczyna się w obozowisku Oreste Bossi.

O czym pamiętać, organizując wyprawę na Matterhorn?

Planowanie wejścia na szczyt najłatwiejszą trasą Hörnli trzeba zacząć od wyboru jednego z dwóch najpopularniejszych sposobów – wspinaczki samodzielnej lub z przewodnikiem. Pierwsza możliwość jest oczywiście bardziej wymagająca, lecz daje także więcej satysfakcji oraz pozwala na znaczną oszczędność pieniędzy.

Samotną wędrówkę należy rozpocząć rano, po nocy spędzonej w Hörnlihütte, czyli szwajcarskim schronisku pod Matterhornem. Niestety, wyruszyć z niego można dopiero o 4.50, co sprawia, że jest się skazanym na tłumy na szlaku. Aby uniknąć ograniczeń, można także nocować w śpiworze na skałach. Jednak nawet tutaj czyhają niebezpieczeństwa. Okazuje się, że rozbijanie obozowiska powyżej wysokości 2880 m n.p.m. wiąże się z surowymi karami finansowymi, dlatego trzeba znaleźć sobie miejsce poniżej schroniska, a na szlak wyruszyć najlepiej między godziną 3.00 a 4.00 w nocy. Niezbędne są dobre nocne latarki.

Druga możliwość to wyprawa z przewodnikiem, która zapewnia największy komfort i bezpieczeństwo. Wyjście na szczyt rozpoczyna się około 4.30 ze schroniska Hörnlihütte. Przewodnik odpowiada za ubezpieczanie prowadzonej osoby liną, a także dzielenie się doświadczeniem – wskazywanie dogodnej trasy i sugerowanie techniki wspinaczki, jeśli jest to potrzebne. Plusem jest także wyjście ze schroniska wcześniej niż indywidualni alpiniści, co pozwala uniknąć przestojów na szlaku. Wadą tego rozwiązania jest wysoka cena – usługa wynajęcia przewodnika może sięgać nawet 1500 franków szwajcarskich (około 5700 złotych).

Zagrożenia podczas wspinaczki na Matterhorn

Trudność wędrówki na szczyt Matterhornu wiąże się z dużą ekspozycją terenu. Oznacza to znaczną otwartość formacji górskich (ścian skalnych, grani, półek) na wolną przestrzeń, brak osłonięcia. Dlatego wspinaczka powinna być prowadzona z najwyższą ostrożnością. Problemem mogą być także niesprzyjające warunki atmosferyczne – w okolicy często obserwowane są burze, pogoda szybko się zmienia. Należy pamiętać, że skały są miejscami kruche, dlatego dodatkowym zagrożeniem dla alpinistów są spadające kamienie. Jak dotąd na Matterhornie zginęło około 500 osób.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości