Maszyniści spędzają w trasie wiele godzin. To właśnie od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo pasażerów, a co za tym idzie, także i jakość transportu kolejowego. W Dzień Dobry TVN kulisy pracy za sterami pociągu odkrywał reporter Piotr Wojtasik.
Kulisy pracy maszynisty
Praca w zawodzie maszynisty wymaga odpowiedniego przygotowania. Obsługa urządzeń lokomotywy, troska o bezpieczeństwo pasażerów i umiejętność radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia to zaledwie część wyzwań, jakie niesie za sobą to stanowisko. Osoby pragnące związać swoją przyszłość z koleją mają szansę się o tym przekonać korzystając z symulatora jazdy pociągiem.
- To jest kabina pojazdu Elf II, dokładnie 1:1. Maszynista prowadząc pociąg ma takie stanowisko operacyjne (...). Możemy tutaj jechać z prędkością 130 km/h - wyjaśnił Marek Szwal, maszynista instruktor.
Symulator pojazdu kolejowego - jak działa?
Symulator pojazdu kolejowego służy maszynistom i kursantom do nauki, a także doskonalenia techniki jazdy. Nie dziwi zatem fakt, że lista funkcji tego urządzenia jest nad wyraz długa.
- Maszynista musi znać szlak, po którym się porusza (...). Możemy tutaj robić dowolne rzeczy związane z pogodą. Symulujemy zmianę pogody pod kątem mgły, pod katem padającego deszczu, śniegu - podsumował rozmówca Piotra Wojtasika.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Jest pierwszą certyfikowaną kobietą bacą na świecie. "To moje życie, moja pasja"
- Jak przezwyciężyć strach przed zmianą pracy? "Wiele osób całymi latami zwleka z podjęciem decyzji"
- Jak pandemia zmieniła prowadzenie biznesu? "Nie dopuszczałam myśli, że mogłabym nie mieć tego sklepu"
Autor: Magdalena Brzezińska
Reporter: Piotr Wojtasik
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN