Psychologia

Jak przezwyciężyć strach przed zmianą pracy? "Wiele osób całymi latami zwleka z podjęciem decyzji"

Psychologia

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Znużona kobieta pochylająca się nad laptopem.

Zmiana pracy nierzadko okazuje się przepustką do poprawy sytuacji finansowej i samopoczucia. Otwarcie nowego rozdziału w życiu zawodowym wymaga jednak dużych pokładów odwagi i samozaparcia. Zdarza się, że decyzja o złożeniu wypowiedzenia i poszukiwaniu nowych wyzwań odkładana jest latami, co przekłada się na narastającą frustrację, a nawet problemy zdrowotne. Z czego wynika strach przed rezygnacją z posady, która nie przynosi poczucia satysfakcji? Jak się z nim uporać? W rozmowie z serwisem dziendobry.tvn.pl na te pytania odpowiedziała psychoterapeutka Zuzanna Butryn.

Zmiana pracy - jak rozpoznać właściwy moment?

Strach przed nieznanym wpisany jest w naturę człowieka. Nie dziwi zatem fakt, że decyzja o rezygnacji z bezpiecznej posady zwykle niesie za sobą szereg wątpliwości. Czasem warto jednak podjąć ryzyko, zwłaszcza jeśli dotychczasowe zajęcie nie spełnia naszych oczekiwań. Konfucjusz, starożytny chiński filozof i reformator społeczny, mawiał: "Wybierz pracę, którą kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w twoim życiu". Znana sentencja może stanowić zachętę do wprowadzenia w życie istotnych zmian, nawet jeśli pożegnanie się z dalekim od ideału stanowiskiem wydaje się nie lada wyzwaniem.

Pragnienie zmiany pracy może pojawić się na każdym etapie kariery zawodowej. U jego podstaw może leżeć wiele czynników. Zdaniem doświadczonej psychoterapeutki często towarzyszą mu znamiona wypalenia zawodowego, choć nie jest to regułą.

- W dużej mierze zależy to od pracy, którą wykonujemy. Motywacją do poszukiwania innego zajęcia mogą być zmiany w strukturach firmy, nadmiar obowiązków i znudzenie ich powtarzalnością, a także stosunki interpersonalne w miejscu zatrudnienia. Z upływem czasu wywołana tymi czynnikami frustracja może narastać - zauważa Zuzanna Butryn. Dodaje też, że w obliczu pogłębiającego się niezadowolenia warto uważnie przyjrzeć się swoim priorytetom, ponieważ problemy w pracy mogą znacząco odbijać swoje piętno na innych dziedzinach życia.

- Czasami trudno jest się od tego odciąć. Wracamy do domu i wciąż odbieramy maile, stresujemy się natłokiem obowiązków. To zwykle przekłada się na zaburzenie porządku w sferze prywatnej, dotyka naszych najbliższych. Nierzadko pojawiają się też objawy somatyczne. Może być tak, że wstajemy rano i jest nam niedobrze, boli nas brzuch, czujemy ciężkość w klatce piersiowej, pocimy się, a nawet wymiotujemy przed wyjściem do pracy. Możemy to obserwować z różnych obszarów. Reakcje naszego ciała to psychosomatyka. Do tego dochodzi związany z naszymi myślami poziom poznawczy. Niebagatelne znaczenie mają także emocje, na przykład permanentne przygnębienie, smutek i rozdrażnienie - stwierdza ekspertka.

Strach przed zmianą pracy - jak go pokonać?

Konieczność wprowadzenia zmian na płaszczyźnie zawodowej bywa wynikiem decyzji przełożonego, ale może też stanowić odpowiedź na narastającą z każdym dniem frustrację i złe samopoczucie pracownika. W obu przypadkach trudno jest uniknąć poczucia dyskomfortu, stanowiącego nieodłączny element życiowej rewolucji.

- Nie da się ukryć, że zmiana pracy jest nad wyraz stresującym wydarzeniem. Właśnie dlatego wiele osób całymi latami zwleka z podjęciem ważnej decyzji. Zdarza się, że w firmie źle się dzieje, a my i tak w niej pozostajemy, bo boimy się tego, co nastąpi po złożeniu wypowiedzenia. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że wybieramy to, co dla nas niekorzystne tylko dlatego, że boimy się nowego otoczenia, nowych wyzwań. Postrzegamy rezygnację z dotychczasowego stanowiska w kategorii ryzyka, ponieważ potrzebujemy czasu na adaptację w innym miejscu - wyjaśnia Zuzanna Butryn. Według niej podjęcie określonych działań będzie o wiele łatwiejsze, jeśli odpowiednio się do nich przygotujemy. W tym wypadku bardzo pomocna może okazać się analiza własnych potrzeb i oczekiwań.

- Czasami trzeba popracować nad gotowością do wprowadzenia w życie takiej zmiany. Zastanowić się nad tym, jak wpłynie na nas taka decyzja, jakie przyniesie korzyści. Z drugiej strony trzeba wziąć pod uwagę to, co się wydarzy, jeśli nie odważymy się na taki krok. Spróbujmy ustalić, jaką cenę za to zapłacimy - radzi doświadczona psychoterapeutka, jednocześnie podkreślając, że podjęcie ostatecznej decyzji o odejściu z pracy warto poprzedzić poszukiwaniem innych rozwiązań.

- Ten problem bardzo często pojawia się w moim gabinecie. Najczęściej dotyczy osób zatrudnionych w korporacjach. Czasem w jego rozwiązaniu pomocne okazuje się znalezienie ciekawej pasji i poświęcanie się jej w czasie wolnym. Zdarza się, że nastawienie do obowiązków zmienia się także pod wpływem nowego, satysfakcjonującego projektu w pracy. Warto zdecydować się także na dłuższy urlop, a w przypadku problemów zdrowotnych - zwolnienie lekarskie. Nie bez znaczenia pozostaje też zmiana podejścia do pracy, niosąca za sobą potrzebę obniżenia wymagań wobec samego siebie - podsumowuje rozmówczyni dziendobry.tvn.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło zdjęcia głównego: Westend61/Getty Images

Pozostałe wiadomości