Newsy

Ile zarabiają Polacy? Najnowsze dane GUS

Newsy

Autor:
Diana
Ryściuk
Źródło:
tvn24.pl
Pieniądze

Główny Urząd Statystyczny (GUS) podał kwotę przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 roku. Przekazał także informacje dotyczące wzrostu poziomu zatrudnienia. Ile średnio zarabiają Polacy? W jakiej branży płace wzrosły najbardziej? Ile osób znalazło pracę?

Kwota przeciętnego wynagrodzenia brutto - lipiec 2022

Według GUS kwotę przeciętnego wynagrodzenia brutto w sektorze przedsiębiorstw w lipcu 2022 roku wynosi 6 778,63 zł. Zatrudnienie w tym sektorze wzrosło o 2,3 procent w ujęciu rocznym i wyniosło łącznie 6,5 miliona etatów.

W porównaniu z lipcem 2021 r. przeciętne wynagrodzenie brutto jest wyższe o 15,8 proc., a w zestawieniu z czerwca 2022 r. - o 3,4 proc.

Drożyzna

Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
Gdzie ulokować pieniądze podczas rekordowej inflacji?
wideo 2/4

Analitycy o wzroście wynagrodzenia brutto w Polsce

Zdaniem analityków mBanku najnowsze dane dotyczące polskiej gospodarki są bardzo dobre. - Wzrost zatrudnienia przyspieszył (2,2 proc. rdr -> 2,3 proc. rdr). Przyspieszyły też płace (13,0 proc. -> 15,8 proc.).

Specjaliści podkreślili przy tym, że "płace są solidnie zaburzone przez górnictwo. Dynamika roczna wzrosła z +17 proc. do +81 proc. To oznacza, że ta sekcja podbiła dynamikę wynagrodzeń o około 2 pp. Anomalię doskonale widać na wykresie (dane odsezonowane). Bez tego byłoby 13,8 proc. Też dużo, ale już bez dramatu".

Analitycy innych banków również zwracają uwagę na ten aspekt. Zaznaczają jednocześnie, że podwyżki w innych branżach także miały miejsce i nie pozostają bez znaczenia oraz wpływu na wskaźniki.

Więcej informacji na ten temat na tvn24.pl

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Diana Ryściuk

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Grazyna Palaszewska/Getty Images

Pozostałe wiadomości