Średnia płaca nie nadąża za inflacją. Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie?

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
Business Insider
Pieniądze w portfelu

GUS podał dane dotyczące średniej płacy. Dane nie są jednak pocieszające, ponieważ nie nadąża ona za rosnącą wciąż inflacją. Jak zauważają ekonomiści, gospodarka Polska zaczyna zwalniać. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w ubiegłym miesiącu o 13,5%, podczas, gdy inflacja wzrosła o prawie 14%. 

Średnia płaca w maju 2022 roku

Przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach w maju wzrosło o 13,5% rok do roku, podał GUS. Oznacza to, że wynosiło ono 6 399 zł brutto miesięcznie. Chociaż średnia płaca poszła w górę, to nie nadąża ona za rosnącą inflacją. Za maj wynosiła 13,9%, co oznacza, że płace realnie spadły o prawie 0,4%. Analitycy spodziewali się, że mediana przeciętnego wynagrodzenia wyniesie 14,6%. Jak pokazały dane Głównego Urzędu Statystycznego, realnie wypłaty wzrosły o 1,1% mniej, niż przewidywano. 

Finanse i praca

Dostępność kredytów i zdolność kredytowa
Dostępność kredytów i zdolność kredytowaDzień Dobry TVN
wideo 2/7

Nie dość, że Polacy borykają się obecnie z inflacją, to w rzeczywistości niewiele osób mogło spodziewać się podwyżki o 13,5%. Co gorsza, wszystkie produkty i usługi drożeją, a co za tym idzie spada wartość nabywcza złotego. Przez to tę samą kwotę możemy kupić mniej. Jak podaje portal Business Insider podwyżka średniego wynagrodzenia rok do roku to drugi najwyższy wzrost nominalnej płacy od 2000 roku. W kwietniu tego roku płace wzrosły o 14,1%. 

Różnica między inflacją a średnią płacową oznacza, że wysokość wynagrodzenia zaczęła w Polsce spadać. Według oceny specjalistów to pierwszy taki przypadek od około 10 lat. Chociaż jest to zła wiadomość, to może też oznaczać, że presja inflacyjna zacznie powoli spadać - ocenia ekonomista BNP Paribas, Wojciech Stępień.

Średnia płaca w maju 2022 - ile wyniosła brutto i netto

W maju tego roku wynagrodzenia realnie spadły o 0,35%. Za ostatni miesiąc przeciętne wynagrodzenie w przedsiębiorstwach było niższe o 227 złotych brutto i 159 zł netto niż w kwietniu. Miesięczna wypłata brutto wynosiła 6 399 zł 59 gr, to oznacza, że na umowie o pracę wypłacano 4 601 zł 21 gr. Z kolei pracodawcę taka pensja kosztowała 7 710 zł 22 gr.

Oprócz danych o średniej płacy, GUS podał także informacje o zatrudnieniu. W porównaniu rok do roku (czyli do maja 2021) było ono wyższe o 2,4%. Jednak w porównaniu do kwietnia bieżącego roku przeciętne zatrudnienie jednak spadło - o 0,1%.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: Business Insider

Źródło zdjęcia głównego: Patryk_Kosmider/Getty Images

Pozostałe wiadomości