GUS podał dane dotyczące średniej płacy. Dane nie są jednak pocieszające, ponieważ nie nadąża ona za rosnącą wciąż inflacją. Jak zauważają ekonomiści, gospodarka Polska zaczyna zwalniać. Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w ubiegłym miesiącu o 13,5%, podczas, gdy inflacja wzrosła o prawie 14%.
Jak Polska wypada na tle Europy?
Bruksela chce uczynić krok w kierunku wyklarowania systemu płac. W ciągu 3-4 lat zamierza usystematyzować to dyrektywą i wprowadzić sprawiedliwy system wynagrodzeń w myśl zasady "jedna praca, jedna płaca". O tym pomyśle porozmawialiśmy z Katarzyną Łodygowską, specjalistką ds. prawa pracy oraz dr Tomaszem Sobierajskim, socjologiem.
Kilka dni temu jedna z partii zaproponowała, aby pracodawcy mieli obowiązek publikowania, jeszcze na etapie ogłoszenia o pracę, wysokości wynagrodzenia, które oferuje swoim pracownikom. Czy to dobry pomysł? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN prawniczkę, specjalistę HR Monikę Cieślak i trenerkę biznesu Halinę Piasecką.
Poseł PiS Adam Abramowicz przedstawił rządowi projekt mający podnieść zarobki Polaków o 25-30 proc. Jakie są założenia projektu? Wyjaśnił je w Dzień Dobry TVN dziennikarz TVN24 BiS Paweł Blajer. Czy jest szansa, by projekt został zrealizowany?
Rozmowa o podwyżce nie jest łatwa. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy psycholog biznesu Izabelę Kielczyk, by dowiedzieć się, kiedy i jak prosić o wyższą pensję.
4 proc. pracodawców zapowiada wzrost wynagrodzenia, natomiast 32 procent - zatrudnienia. Czy naprawdę będziemy zarabiać więcej? O minimalnych płacach, poziomie bezrobocia, programie 500+ i fali ekonomicznego optymizmu rozmawialiśmy w studiu Dzień Dobry TVN z ekonomistą Pawłem Blajerem.
W Centrum Zdrowia Dziecko trwa strajk pielęgniarek, które domagają się podwyżek płac i zwiększenia liczby etatów. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy prezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małys i wiceprezesa Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Sebastiana Irzykowskiego, by porozmawiać o warunkach pracy pielęgniarek z CZD. Czy da się wyjść z trwającego impasu?
Statystyczna Europejka zarabia 16 proc. mniej niż mężczyzna. W Polsce ta różnica jest jeszcze większa - Polka zarabia 20 proc. mniej od swojego kolegi, który zajmuje takie samo stanowisko co ona. O powodach tych różnic i pomysłach na zmianę rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Alicją Tatarczuk-Nowik z Centrum Młodych Kobiet.