Zdrowie

Praca umysłowa męczy tak samo, jak wysiłek fizyczny? Naukowcy nie mają co do tego wątpliwości

Zdrowie

Autor:
Magdalena
Brzezińska
Źródło:
focus.pl
Zmęczony mężczyzna pochylający się nad ekranem komputera.

Intensywna praca umysłowa stanowi obciążenie dla organizmu i może okazać się równie wyczerpująca, jak wysiłek fizyczny. Udowadniają to badania przeprowadzone przez specjalistów z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière. To ważne odkrycie, które może być pomocne w diagnozowaniu wypalenia zawodowego.

Praca fizyczna i umysłowa - czy można je do siebie porównać?

Wielogodzinna praca umysłowa może zmęczyć nasz mózg tak samo, jak wysiłek fizyczny osłabia ciało. Co więcej, zmęczenie psychiczne należy potraktować jako zachętę do oderwania się od obowiązków. Przekonują o tym naukowcy z paryskiego Szpitala Uniwersyteckiego Salpêtrière. Wnioski wysnute przez ekspertów ukazały się na łamach pisma "Current Biology".

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

- Nasze odkrycia pokazują, że praca poznawcza powoduje prawdziwą zmianę funkcjonalną - akumulację substancji szkodliwych, więc zmęczenie rzeczywiście jest sygnałem, który każe nam przerwać pracę (...), aby zachować integralność funkcjonowania mózgu - wyjaśnia jeden z autorów badania, Mathias Pessiglione.

Intensywna praca umysłowa i jej skutki

Francuscy naukowcy podjęli się monitorowania mózgów pracowników umysłowych oraz osób, które w ciągu dnia miały do czynienia z o wiele łatwiejszymi zadaniami poznawczymi. Na podstawie badania przeprowadzonego rezonansem magnetycznym udało się ustalić, że pierwsza grupa była o wiele bardziej narażona na zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu, spowodowane gromadzeniem potencjalnie toksycznych substancji w korze przedczołowej. Udowodniono, że intensywne myślenie może prowadzić do zmęczenia poznawczego, przejawiającego się chociażby pod postacią trudności ze skupieniem.

Zdobyta przez naukowców wiedza może stanowić wstęp do rozwiązania problemów związanych z wypaleniem zawodowym. Co ciekawe, eksperci doszli do wniosku, że jedyną słuszną odpowiedzią na pogłębiające się zmęczenie psychiczne jest zresetowanie mózgu, które może zapewnić wyłącznie odpoczynek i sen.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Magdalena Brzezińska

Źródło: focus.pl

Źródło zdjęcia głównego: filadendron/Getty Images

Pozostałe wiadomości