Żyjesz z malkontentem? Jego zachowania mogą ci poważnie zaszkodzić. "To burzy poczucie wartości"

Nieszczęśliwa para
Życie z malkontentem
Źródło: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Codzienność malkontenta maluje się w szarych barwach. Jego życie zdominowane jest przez marudzenie i poszukiwanie negatywów każdej sytuacji. Przebywanie z nim zdołuje największego optymistę. Skąd bierze się jego zachowanie? Czy ma wpływ na ludzi, którzy go otaczają?

Kim jest malkontent?

Malkontent to osoba, która jest zawsze niezadowolona i bardzo negatywnie podchodzi do wszystkiego, co dzieje się w jej życiu. Widzi świat w negatywnych barwach i mimo usilnych starań swoich bliskich w każdej rzeczy odnajdzie coś, co nie będzie się jej podobać.

Problemy natury psychologicznej

Problemy natury psychologicznej

Michał Zaorski, iluzjonista
Źródło: Dzień Dobry TVN
Iluzja psychologiczna
Iluzja psychologiczna
Jak wyleczyć złamane serce?
Jak wyleczyć złamane serce?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Czy wybaczać sobie małe grzeszki?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Nauka 4 dni w tygodniu – rewolucja w kreatywności?
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Rodzicu, bądź obecny w życiu dziecka
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak wspierać osoby w kryzysie psychicznym?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Jak radzić sobie z lękiem i stresem?
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Nastoletnia depresja - niewidzialny wróg
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Mistrzyni olimpijska o walce z depresją
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Zaburzenia psychiczne u dzieci
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Internet na ratunek psychologii
Internet na ratunek psychologii
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak znaleźć psychoterapeutę dla siebie?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Jak pomóc dziecku radzić sobie z emocjami?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Depresja poporodowa - czym różni się od "baby bluesa"?
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Anna Jędrzejowska wspiera budowę Centrum Psychiatrii Dzieci i Młodzieży
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Agnieszka Więdłocha o psychiatrii dziecięcej w Polsce. "Szprycuje się je lekami ogłupiającymi"
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Epidemia zaburzeń odżywiania w dobie pandemii
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Julia Wróblewska w obszernym wywiadzie o zaburzeniach osobowości. "Moje problemy zaczęły się po rozwodzie rodziców"
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Zespół Otella, czyli urojenie bycia zdradzanym
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline
Błędna diagnoza. Jak leczyć zaburzenia borderline

Według psycholog Pauliny Pawlak takie zachowanie, połączone z irytacją czy obniżoną motywacją, może być objawem zaburzeń nastroju lub osobowości. - Zachowanie wynika z tego, jak interpretujemy rzeczywistość. Jest zatem reakcją na to, co i w jaki sposób myślimy - tłumaczy.

Trudy życia z malkontentem

Okazuje się, że nasz sposób myślenia kształtuje się już w dzieciństwie, a utrwala we wczesnej dorosłości. - Ma na to wpływ nie tylko budowa i działanie naszego mózgu, ale również to, jak mówiono do nas w dzieciństwie - podkreśla ekspertka. Zachowanie malkontenta może więc być skutkiem działań obserwowanych u dorosłych, czy nawet jednego, silnego emocjonalnie przeżycia.

- Czasami mogą to być setki malutkich, pozornie nieznaczących doświadczeń, np. różnych niepowodzeń, które mimo wkładanego wysiłku się nie powiodły - dodaje specjalistka.

Życie z malkontentem nie jest proste. Osoby, które nie rozumieją, dlaczego partner, przyjaciel, czy członek rodziny zachowuje się w ten sposób, mogą czuć się w jego towarzystwie niekomfortowo lub szukać przyczyn w swoim zachowaniu, w nadziei, że uda im się odmienić jego podejście do swojej codzienności. Tak było m.in. w przypadku Angeliki, Bartka i Magdy.

- Moja szefowa jest okropną marudą. Praca z nią jest naprawdę męcząca. Od praktycznie roku, czyli od kiedy zaczęłam pracę w firmie, codziennie słyszę tylko, że "to się nie uda", "to jest okropne", "nie zrobimy tak, bo to beznadziejny pomysł". W takich warunkach bardzo trudno o kreatywną atmosferę, gdy zamiast odrobiny wiary i zaufania, człowiek ciągle obija się od ściany - wyjaśnia Angelika.

- Raz w roku jeździmy z rodziną na wspólny urlop. Nie lubię tych wyjazdów ze względu na moją siostrę. Ona niszczy atmosferę swoim zachowaniem. Jej niezadowolenie zaczyna się już w drodze na lotnisko, później hotel jest kiepski, jedzenie "obrzydliwe" nawet w restauracji z gwiazdką Michelina. Nie wiem jak wytrzymuje z nią jej mąż, chyba chłopak się poddał - opowiada Bartek.

- Zaplanowanie czegokolwiek z moim facetem to jak przejście przez Mount Everest. Zawsze przygotowuje dla niego milion propozycji np. wyjazdów, atrakcji, czy sposobów na spędzenie wolnego czasu. Niestety zawsze szuka dziury w całym. To jest za drogie, to niebezpieczne, a to odradzała mu mama. Czasem mam ochotę się poddać, ale przecież go kocham - wyznaje Magda.

Narzekanie a zdrowie psychiczne

Osoby przebywające w towarzystwie marudy twierdzą, że po interakcji z nią czują się pozbawione chęci do życia. Są zmęczone walką na argumenty, której w starciu z malkontentem nie da się wygrać. Czy rzeczywiście jego zachowanie może mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne, np. w dłuższej perspektywie?

- Dorośli są nieco mniej narażeni na negatywne konsekwencje, ponieważ mają już wykształcony swój sposób myślenia - wyjaśnia Paulina Pawlak. Warto pamiętać, że im więcej czasu z nim spędzamy, im silniejsza jest relacja czy "autorytet" malkontenta, tym jego działanie mocniej na nas oddziałuje.

- Malkontent, z którym jesteśmy w związku, może mieć w zwyczaju krytykować również nas, a to już jest rodzaj przemocy emocjonalnej. Przemoc ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne - zaznacza ekspertka. Takie zachowanie burzy poczucie wartości, czy skłania do kwestionowania własnych wyborów.

- Inaczej jest z dziećmi, które czerpią wzorce z otoczenia, taki pesymistyczny i negatywny obraz świata łatwiej zaszczepić właśnie w dziecku - dodaje.

Jak walczyć z malkontentem?

Według psycholog przede wszystkim warto zastanowić się, czy ta relacja daje nam szczęście, a jeśli nie, czy może ona nam zaszkodzić. Istotna jest oczywiście też szczera komunikacja. - Możemy wyrazić nasze zmartwienie czy irytację na powtarzające się narzekanie lub na całokształt postawy - zaznacza.

Być może uda nam się poprosić o wsparcie osoby z otoczenia malkontenta, które również widzą realny problem w jego działaniach. - Jeśli w grę wchodzi depresja czy zaburzenia osobowości - potrzebne byłoby profesjonalne leczenie - radzi ekspertka.

Osoba może także nie chcieć zmieniać swoich zachowań. - Wówczas zastanówmy się, jak zatroszczyć się o samego siebie, nie tylko, gdy zostaniemy w tej relacji, ale też jeśli zdecydujemy się z niej odejść - podsumowuje Paulina Pawlak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości