Styl życia

Żyjesz z malkontentem? Jego zachowania mogą ci poważnie zaszkodzić. "To burzy poczucie wartości"

Styl życia

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Nieszczęśliwa para

Codzienność malkontenta maluje się w szarych barwach. Jego życie zdominowane jest przez marudzenie i poszukiwanie negatywów każdej sytuacji. Przebywanie z nim zdołuje największego optymistę. Skąd bierze się jego zachowanie? Czy ma wpływ na ludzi, którzy go otaczają?

Kim jest malkontent?

Malkontent to osoba, która jest zawsze niezadowolona i bardzo negatywnie podchodzi do wszystkiego, co dzieje się w jej życiu. Widzi świat w negatywnych barwach i mimo usilnych starań swoich bliskich w każdej rzeczy odnajdzie coś, co nie będzie się jej podobać.

Problemy natury psychologicznej

Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie
Psychoefekty - codziennie wpływają na nasze życie Dzień Dobry TVN
wideo 2/10

Według psycholog Pauliny Pawlak takie zachowanie, połączone z irytacją czy obniżoną motywacją, może być objawem zaburzeń nastroju lub osobowości. - Zachowanie wynika z tego, jak interpretujemy rzeczywistość. Jest zatem reakcją na to, co i w jaki sposób myślimy - tłumaczy.

Trudy życia z malkontentem

Okazuje się, że nasz sposób myślenia kształtuje się już w dzieciństwie, a utrwala we wczesnej dorosłości. - Ma na to wpływ nie tylko budowa i działanie naszego mózgu, ale również to, jak mówiono do nas w dzieciństwie - podkreśla ekspertka. Zachowanie malkontenta może więc być skutkiem działań obserwowanych u dorosłych, czy nawet jednego, silnego emocjonalnie przeżycia.

- Czasami mogą to być setki malutkich, pozornie nieznaczących doświadczeń, np. różnych niepowodzeń, które mimo wkładanego wysiłku się nie powiodły - dodaje specjalistka.

Życie z malkontentem nie jest proste. Osoby, które nie rozumieją, dlaczego partner, przyjaciel, czy członek rodziny zachowuje się w ten sposób, mogą czuć się w jego towarzystwie niekomfortowo lub szukać przyczyn w swoim zachowaniu, w nadziei, że uda im się odmienić jego podejście do swojej codzienności. Tak było m.in. w przypadku Angeliki, Bartka i Magdy.

- Moja szefowa jest okropną marudą. Praca z nią jest naprawdę męcząca. Od praktycznie roku, czyli od kiedy zaczęłam pracę w firmie, codziennie słyszę tylko, że "to się nie uda", "to jest okropne", "nie zrobimy tak, bo to beznadziejny pomysł". W takich warunkach bardzo trudno o kreatywną atmosferę, gdy zamiast odrobiny wiary i zaufania, człowiek ciągle obija się od ściany - wyjaśnia Angelika.

- Raz w roku jeździmy z rodziną na wspólny urlop. Nie lubię tych wyjazdów ze względu na moją siostrę. Ona niszczy atmosferę swoim zachowaniem. Jej niezadowolenie zaczyna się już w drodze na lotnisko, później hotel jest kiepski, jedzenie "obrzydliwe" nawet w restauracji z gwiazdką Michelina. Nie wiem jak wytrzymuje z nią jej mąż, chyba chłopak się poddał - opowiada Bartek.

- Zaplanowanie czegokolwiek z moim facetem to jak przejście przez Mount Everest. Zawsze przygotowuje dla niego milion propozycji np. wyjazdów, atrakcji, czy sposobów na spędzenie wolnego czasu. Niestety zawsze szuka dziury w całym. To jest za drogie, to niebezpieczne, a to odradzała mu mama. Czasem mam ochotę się poddać, ale przecież go kocham - wyznaje Magda.

Narzekanie a zdrowie psychiczne

Osoby przebywające w towarzystwie marudy twierdzą, że po interakcji z nią czują się pozbawione chęci do życia. Są zmęczone walką na argumenty, której w starciu z malkontentem nie da się wygrać. Czy rzeczywiście jego zachowanie może mieć wpływ na nasze zdrowie psychiczne, np. w dłuższej perspektywie?

- Dorośli są nieco mniej narażeni na negatywne konsekwencje, ponieważ mają już wykształcony swój sposób myślenia - wyjaśnia Paulina Pawlak. Warto pamiętać, że im więcej czasu z nim spędzamy, im silniejsza jest relacja czy "autorytet" malkontenta, tym jego działanie mocniej na nas oddziałuje.

- Malkontent, z którym jesteśmy w związku, może mieć w zwyczaju krytykować również nas, a to już jest rodzaj przemocy emocjonalnej. Przemoc ma ogromny wpływ na nasze zdrowie psychiczne - zaznacza ekspertka. Takie zachowanie burzy poczucie wartości, czy skłania do kwestionowania własnych wyborów.

- Inaczej jest z dziećmi, które czerpią wzorce z otoczenia, taki pesymistyczny i negatywny obraz świata łatwiej zaszczepić właśnie w dziecku - dodaje.

Jak walczyć z malkontentem?

Według psycholog przede wszystkim warto zastanowić się, czy ta relacja daje nam szczęście, a jeśli nie, czy może ona nam zaszkodzić. Istotna jest oczywiście też szczera komunikacja. - Możemy wyrazić nasze zmartwienie czy irytację na powtarzające się narzekanie lub na całokształt postawy - zaznacza.

Być może uda nam się poprosić o wsparcie osoby z otoczenia malkontenta, które również widzą realny problem w jego działaniach. - Jeśli w grę wchodzi depresja czy zaburzenia osobowości - potrzebne byłoby profesjonalne leczenie - radzi ekspertka.

Osoba może także nie chcieć zmieniać swoich zachowań. - Wówczas zastanówmy się, jak zatroszczyć się o samego siebie, nie tylko, gdy zostaniemy w tej relacji, ale też jeśli zdecydujemy się z niej odejść - podsumowuje Paulina Pawlak.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Źródło zdjęcia głównego: PhotoAlto/Frederic Cirou/Getty Images

Pozostałe wiadomości