"To branie odpowiedzialności za jego stan emocjonalny".
Przebywanie z nim zdołuje największego optymistę.
"Licytujemy się, kto ma gorzej".
"Nie zmienimy tego, że ktoś narzeka, ale możemy inaczej na to reagować".
Narzekanie jest, według psychologii, zachowaniem wyjątkowo destrukcyjnym. Niestety, robi to wiele osób, często nawet nie zdając sobie sprawy, jak bardzo taki nawyk jest szkodliwy. Dużym problemem jest tu ogólne narzekanie Polaków.
Czy "Narzekanie to nasz sport narodowy, w którym jesteśmy wirtuozami" - Filip Chajzer postanowił się tego dowiedzieć. Zobaczcie, co najbardziej denerwuje Polaków. Czy rzeczywiście tak bardzo lubimy narzekać, że robimy to nawet bez powodu? Na czym polega, popularne w naszym kraju, wychowanie dzieci w motywacji negatywnej? Jak w Polsce czują się przybysze z innych krajów?
Podobno narzekanie to nasz sport narodowy. Co jest tego przyczyną? Kwestia wychowania? Historia? Czy dzisiejsi goście Dzień Dobry TVN miewają chwile zwątpienia i lubią sobie ponarzekać? Karolina Ferenstein-Kraśko przyznała, że nigdy nie narzeka. Według niej ważne jest to, by mieć w życiu pasję, która jest odskocznią od codzienności. Qczaj również należy do osób, które nie narzekają. Skąd czerpie pozytywną energię? Z kolei terapeutka Joanna Godecka przyznała, że narzekanie jest często próbą do znalezienia winnego. Po co to robimy? Czy w ten sposób chcemy poprawić sobie nastrój?
51% Polaków odczuwa przyjemność z narzekania. Psycholodzy twierdzą, że jest to jeden z rodzajów autoterapii. Czy Polska może stać się drugą wiecznie uśmiechniętą Ameryką? Psycholog biznesu Miłosz Brzeziński i twórca "ASZ Dziennika" Rafał Madajczak rozmawiali w Dzień Dobry TVN o przyczynach naszego narodowego malkontenctwa, a Filip Chajzer wyruszył z kamerą na ulice Warszawy aby sprawdzić na co najczęściej narzekamy.
Lubimy narzekać i krytykować innych. Uważamy, że tylko my jesteśmy efektywnymi i rzetelnymi pracownikami. Skąd w nas taka cecha? Dlaczego tak chętnie wytykamy innym błędy? Z czego wynika aż tak duży brak zaufania społecznego? Na kanapie Dzień dobry TVN zasiedli: Robert Rutkowski, psychoterapeuta i Krzysztof Materna, satyryk, aktor, reżyser
Słuchanie wciąż narzekającej osoby potrafi wprawić w zły nastrój i skutecznie wyssać energię. O to jak się przed tym ustrzec zapytaliśmy psychologa i coacha Mateusza Grzesiaka i socjologa Tomasza Sobierajskiego, którzy zasiedli na kanapach Dzień Dobry TVN. Jak marudę zaszczepić optymizmem? Czy marudzenie związane jest z wiekiem, czy osobowością?
A teraz sobie trochę ponarzekamy... na pogodę, pracę, wysokie ceny, służbę zdrowia, urzędników, rząd, brak pieniędzy i sąsiadów. Przykłady możbnaby mnożyć. Narzekamy, bo lubimy to robić! A może chemy po prostu innym popsuć nastrój? Jak chronić się przed ludźmi, którzy wiecznie narzekają? I czy można się oduczyć narzekania? Do studia Dzień Dobry Wakacje zaprosiliśmy psychoterapeutę Magdalenę Chorzewską oraz aktora Artura Barcisia i Manuelę Michalak, uczestniczkę pierwszej edycji programu "Biig Brother".
Mówią o nas, że jesteśmy pracowici, sympatyczni, gościnni, dowcipni, ale także smutni i lubimy narzekać. Czy Polacy to rzeczywiście najsmutniejszy naród na świecie? O tym, jak oceniają Polaków na tle innych narodów mówili w Dzień Dobry TVN fotograf Marcin Tyszka, mieszkający na co dzień w Hiszpanii, pisarka Zuzanna Głowacka, która urodziła się w Stanach Zjednoczonych i aktorka Natalia Klimas, która uczyła się w USA.
Każdy powód jest dobry, by sobie ponarzekać. My, Polacy chętnie narzekamy np. na korki, kolejki, na to, że za oknem jest słońce lub, że pada deszcz, na złe relacje z szefem lub to, że brakuje nam pieniędzy. Czy narzekanie to polska cecha narodowa, czy może czynność, która pozwala rozładować napięcie, stres i która przynosi ulgę narzekającemu? Do studia Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy Kanadyjczyka Charlesa Daigneault i Meksykanina Miguela Avonza, którzy od kilku lat mieszkają w Polsce.