Jak przestać narzekać i dlaczego warto to zrobić? Powiedz "stop" narzekaniu!

 Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images
Jose Luis Pelaez Inc/Getty Images

Narzekanie jest, według psychologii, zachowaniem wyjątkowo destrukcyjnym. Niestety, robi to wiele osób, często nawet nie zdając sobie sprawy, jak bardzo taki nawyk jest szkodliwy. Dużym problemem jest tu ogólne narzekanie Polaków.

Narzekanie nie tylko wprawia innych w gorszy nastrój, lecz często także szybko się im udziela. Szukając sposobu, jak przestać narzekać, nie wystarczy jednak tylko w miarę możliwości odciąć się od ludzi, którzy robią to nieustannie. Co zatem robić i dlaczego warto przestać narzekać?

Jak przestać narzekać? Skuteczne sposoby

Aby odnaleźć swój sposób na to, aby przestać narzekać, na początek należy szczerze odpowiedzieć samemu sobie, dlaczego w ogóle się to robi. Osoba, która ciągle narzeka, bardzo często odczuwa pewne deficyty w swoim życiu. Może to być np. niskie poczucie własnej wartości, a czasem potrzeba zwrócenia na siebie uwagi przez swoje nieszczęścia. Ciekawym zjawiskiem jest jednak narzekanie Polaków, będące formą nawiązywania więzi społecznych. Bardzo często spotykając się ze znajomymi czy wychodząc na przerwę do firmowej kuchni, czy na papierosa, już pierwsze słowa są tak naprawdę narzekaniem. Bo jak inaczej nazwać odpowiedź na pytanie o samopoczucie: "stara bieda", "jakoś leci", a nawet "lepiej nie pytaj". Przy czym każde z nich wypowiedziane jest smutnym, marudnym tonem. Tego typu wypowiedzi zazwyczaj prowokują kolejne, przez co cała grupa zaczyna użalać się na swój los. Nawet jeśli obiektywnie życie jej członków wcale nie układa się źle.

Uświadomiwszy sobie problem, pora rozpocząć działanie. Pierwszym etapem w sposobie na to, jak przestać narzekać, będzie sprawdzenie, jak często się to robi. Można np. przez tydzień zapisywać kreskę w notatniku za każdym razem, gdy się to przydarzy. Jeszcze lepszym pomysłem będą krótkie zapiski, na co dokładnie się narzekało. Może to być bardzo pomocne w uświadomieniu sobie także, w jakiej sferze życia leży problem. Więcej zapisków będzie dotyczyło pracy, zdrowia czy relacji z innymi ludźmi? Często po ich późniejszym przeczytaniu okazuje się, że wcale nie było powodów do narzekania bądź dany problem można było bardzo łatwo rozwiązać. Ta metoda wielu osobom pozwala odkryć bezsens ich narzekania.

Innym sposobem na to, jak przestać narzekać, będzie próba wytrzymania określonego czasu bez tej czynności. Zwykle zaleca się 21 dni, ponieważ zostało udowodnione, że właśnie tyle potrzeba na zmianę nawyku. Jednak dla osób, które narzekały dużo i często, może się to okazać zbyt trudne, co tylko wywoła zniechęcenie. Często tydzień wystarczy, aby odczuć różnicę. Bardzo pomocne są tu również rekwizyty, np. pierścionek czy drobny przedmiot schowany w kieszeni. Przez cały czas bez narzekania należy trzymać go po jednej stronie. W momencie, gdy jednak zdarzy się moment kryzysu i zacznie się narzekać, należy zmienić stronę i zacząć wyzwanie od początku.

Niestety, niekiedy najlepszym sposobem na to, jak przestać narzekać, będzie zerwanie więzi z osobą, która zaraża swoim pesymizmem i ciągłym marudzeniem. Czasami będzie to trudne, np. w przypadku członków rodziny. Wtedy też wystarczyć musi ochłodzenie stosunków.

Dlaczego osoba, która wciąż narzeka, musi z tym skończyć?

Zaprzestanie narzekania zdecydowanie poprawia jakość życia. Różnicę można odczuć bardzo szybko i często jest ona niespodziewanie widoczna. Przede wszystkim samo narzekanie oznacza niemoc. Osoba, która ciągle narzeka, nie tylko nie widzi wyjścia z sytuacji, lecz nawet nie próbuje go znaleźć. Prowadzi to do całkowitej bierności, która blokuje zmiany w życiu. Niekiedy przeciwnie, narzekanie prowadzi do utraty energii podczas walki z rzeczami, których nie można zmienić. Narzekanie w takiej sytuacji prowadzi do zaciemnienia jej obrazu, a tym samym poczucia porażki.

Sposoby na to, jak przestać narzekać, wpłyną również pozytywnie na zdrowie. Częste marudzenie zwykle wiąże się z pesymizmem. Ten z kolei jest bardzo szkodliwy dla organizmu choćby ze względu na zwiększenie poziomu stresu.

Narzekanie może również niszczyć kreatywność. Poczucie beznadziei i braku mocy sprawczych zwykle prowadzi do porzucenia chęci wprowadzania nowych rozwiązań i angażowania się w ambitne, stymulujące projekty. Z kolei brak celu i sensu bardzo często prowadzi do spadku nastroju, a nawet depresji.

Dlaczego jeszcze osoba, która często narzeka, powinna porzucić ten zwyczaj? Wskutek narzekania zaczyna otaczać się samymi negatywnymi ludźmi, którzy dodatkowo ciągną ją w dół. Może przy tym również stracić dobrych znajomych, a nawet nieco ochłodzić kontakty z rodziną, ponieważ osoby te nie będą w stanie wytrzymać jej ciągłego pesymizmu. Warto jak najszybciej wyrwać się z tej strefy.

Według psychologii narzekanie to wyniszczający psychicznie nawyk. Powiedz "stop" narzekaniu i zmień swoje życie na lepsze!

Zobacz wideo: Narzekanie niszczy mózg

Zobacz też:

Autor: Adrian Adamczyk

podziel się:

Pozostałe wiadomości