Dlaczego Polacy uwielbiają narzekać?
Marudzenie przychodzi nam z łatwością. "Pogoda nie taka", "za zimno", "za ciepło", "źle dziś wyglądam" - te słowa codziennie padają z ust Polaków.
- Uwielbiamy narzekać i budujemy na narzekaniu relacje, czyli np. szukamy wspólnego wroga albo licytujemy się, kto ma gorzej. (...) Poza tym my się w tym lubujemy, ponieważ szukamy sobie czegoś, co będzie kontrastem do żartowania - tłumaczyła w Dzień Dobry TVN coach Adrianna Średzińska.
Nasza gościni zwróciła uwagę, że działamy na dwóch generatorach energii: albo na adrenalinie, albo na serotoninie. Pierwszy z nich występuje, kiedy pobudzamy się negatywnie, a drugi, kiedy pobudzamy się pozytywnie, do śmiechu, do żartu.
- Szukamy jakiegoś odpalacza. Odpalacze są dwa: albo adrenalina, albo serotonina. Pogoda często powoduje, że musielibyśmy się zmuszać do wydzielania serotoniny - podkreśliła.
Zdaniem trenerki rozwoju osobistego marudzenie to jest nasz nawyk.
- Jeśli pomyślimy o tym, jak wsiadamy do samochodu i co mówimy po drodze, to tam jest cały zestaw zdań, które wypowiada większość osób. Albo jak się budzimy rano, to co myślimy, kiedy otwieramy oczy i widzimy taką pogodę, albo co myślimy, kiedy pierwszy raz patrzymy w lustro. Są to rzeczy, które są automatyczne. Zupełnie nie zdajemy sobie sprawy, jak one mogą rzutować na nasz dzień albo mózg - zaznaczyła ekspertka.
Narzekanie - jak się go oduczyć? Porady specjalistki
Jednym ze sposobów jest ćwiczenie na wydzielenie serotoniny. Należy mechaniczne spiąć policzki w wymuszony uśmiech przez jedną minutę. Kolejny, to szukanie rozwiązania zamiast problemów.
- Jako że bardzo dokładnie wiemy, czego nie chcemy, to należy od tego zaczynać. Wypisujemy na kartce, czego nie chcemy, czyli mamy negatyw, a potem musimy to wywołać na pozytyw. Na bazie tego, czego nie chcemy, szukamy rozwiązania - wyjaśniła Adrianna Średzińska.
Dlaczego marudzenie nas postarza? Jak poradzić sobie z otaczającymi nas marudami? Odpowiedzi na te pytania poznasz w materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Jedziemy za granicę do pracy – co wziąć ze sobą?
- Międzynarodowy Dzień Klauna - obchodzimy go w Prima Aprilis
- Dopłata do żłobka od 1 kwietnia. Komu przysługuje i jak złożyć wniosek?
Autor: Dominika Czerniszewska
Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Grochocki/East News