Styl życia

Międzynarodowy Dzień Klauna - obchodzimy go w Prima Aprilis

Styl życia

Autor:
Teofila
Siewko
Źródło:
noizz
Klaun

Dzień Klauna obchodzony jest w Prima Aprilis, a więc pierwszego kwietnia. Ma to związek z historią tej postaci. Jednak stosunek do klaunów można mieć różny - jednych bawią, innych przerażają. Co warto o nich wiedzieć?

1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Klauna

Międzynarodowy Dzień Klauna obchodzony jest 1 kwietnia, w tym roku wypada on w piątek. W tym dniu obchodzi się również Prima Aprilis, tzw. dzień żartów. Obchodzony jest w wielu krajach świata i ma na celu robienie żartów, celowego wprowadzania w błąd i nabierania innych. Nic więc dziwnego, że w tym dniu obchodzony jest Dzień Klauna, czyli artystów komediowych, najczęściej występujących w cyrku. 

Poczucie humoru

Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru Polaków
Jerzy Bralczyk i Michał Ogórek o poczuciu humoru PolakówDzień Dobry TVN
wideo 2/3

Klaun w historii

Termin klauna ukształtował się w XVI wieku, kiedy powstało powiedzenie "grać klauna na scenie", co miało oznaczać zachowywanie sie niewłasciwie. Pochodzenie słowa "klaun" nie jest do końca znane. Podejrzewa się, że wywodzi się z islandzkiego "klunni" lub szwedzkiego "kluns", co oznaczało osobę niezdarną. Obecnie funkcjonujące znaczenie klauna, jako błazna i głupca, przyjęło się na początku XVII wieku.

Najstarsze ślad istnienia klauna odnaleziono z czasów piątej dynastii Egiptu, a więc z około 2400 roku przed naszą erą. Klaun w tamtych czasach odgrywał istotną społeczno-religijną i psychologiczną rolę. Był on ściśle powiązany z kapłanem lub był tożsamy. Oznacza to, że pełnił zupełnie inną funkcje aniżeli dworski błazen.

Współczesny wizerunek klauna

Klaun kojarzy się z wyrazistym makijażem - z dominującymi kolorami: czerwonym i białym. Postać ta podczas występu nie odzywa się, może jednak wydawać dźwięki, które nie są słowami. Kluczową rolę w grze klauna odbywa zatem mimika oraz mowa ciała. Malują twarz na pudrowo-biało, dorysowują duże i czerwone usta oraz nakładają specyficzny makijaż oka. Dodatkowymi atrybutami są duże buty, czerwony sztuczny nos w kształcie kuli, niedopasowane i luźne ubranie, a także często kapelusz i specyficzna fryzura, np. kolorowa peruka.

Skecze wykonywane przez klaunów, najczęściej w cyrkach, stanowią przerywnik głównych wydarzeń. Mają one elementy slapstickowe, które wymagają zdolności akrobatycznych.

Straszna postać klauna - koulrofobia

Klaun to nie tylko postać, która bawi. Wiele osób klaunów się boi - fobia ta nazywa się koulrofobią. Nie jest to niespotykane schorzenie, wręcz przeciwnie, wiele osób na nie cierpi - szacuje się, że od 8 do 12% dorosłych Amerykanów. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie boją się postaci klauna w ich naturalnym środowisku, jakim jest cyrk, ale poza nim. Pytane odpowiadają, że niepokoi ich niesymetryczne ciała tych postaci - duże głowy, stopy czy dziwne fryzury, a także sztuczne zachowanie i nienaturalny, przerysowany makijaż.

Lęk przed klaunami wykorzystywany był w popkulturze do licznych horrorów. Historia zna jednak przypadki tragicznych wydarzeń, w których morderca faktycznie przebierał się za klauna, np. Johna Wayne'a Gacy'ego. 

Najsłynniejsi klauni w historii

Najsłynniejsi klauni to:

  • Pennywise - z filmu "TO",
  • Klaun - z filmu "Duch",
  • Trio klaunów - z filmu "Mordercze klowny z kosmosu",
  • Psychopaci - z filmu "Dom klaunów",
  • John Gacy - postać autentyczna i główny bohater filmu "Gacy",
  • Joker - postać z serii o Batmanie,
  • Grocka - król klaunów, szwajcarski akrobata Charles Adrien Wettach,
  • Oleg Popow - najsłynniejszy klaun Związku Radzieckiego, znany jako Słoneczny Klaun,
  • Klaun Bozo - postać fikcyjna z programu telewizyjnego "Cyrk Bozo",
  • Ronald McDonald - postać będąca ikoną sieci fastfoodowej McDonald's.

Zobacz także:

Autor:Teofila Siewko

Źródło: noizz

Źródło zdjęcia głównego: Sofia Maximo/Getty Images

Pozostałe wiadomości