Dzień Klauna obchodzony jest w Prima Aprilis, a więc pierwszego kwietnia. Ma to związek z historią tej postaci. Jednak stosunek do klaunów można mieć różny - jednych bawią, innych przerażają. Co warto o nich wiedzieć?
1 kwietnia - Międzynarodowy Dzień Klauna
Międzynarodowy Dzień Klauna obchodzony jest 1 kwietnia, w tym roku wypada on w piątek. W tym dniu obchodzi się również Prima Aprilis, tzw. dzień żartów. Obchodzony jest w wielu krajach świata i ma na celu robienie żartów, celowego wprowadzania w błąd i nabierania innych. Nic więc dziwnego, że w tym dniu obchodzony jest Dzień Klauna, czyli artystów komediowych, najczęściej występujących w cyrku.
Dalsza część artykułu znajduje się pod materiałem wideo
Poczucie humoru
Poczucie humoru
Klaun w historii
Termin klauna ukształtował się w XVI wieku, kiedy powstało powiedzenie "grać klauna na scenie", co miało oznaczać zachowywanie sie niewłasciwie. Pochodzenie słowa "klaun" nie jest do końca znane. Podejrzewa się, że wywodzi się z islandzkiego "klunni" lub szwedzkiego "kluns", co oznaczało osobę niezdarną. Obecnie funkcjonujące znaczenie klauna, jako błazna i głupca, przyjęło się na początku XVII wieku.
Najstarsze ślad istnienia klauna odnaleziono z czasów piątej dynastii Egiptu, a więc z około 2400 roku przed naszą erą. Klaun w tamtych czasach odgrywał istotną społeczno-religijną i psychologiczną rolę. Był on ściśle powiązany z kapłanem lub był tożsamy. Oznacza to, że pełnił zupełnie inną funkcje aniżeli dworski błazen.
Współczesny wizerunek klauna
Klaun kojarzy się z wyrazistym makijażem - z dominującymi kolorami: czerwonym i białym. Postać ta podczas występu nie odzywa się, może jednak wydawać dźwięki, które nie są słowami. Kluczową rolę w grze klauna odbywa zatem mimika oraz mowa ciała. Malują twarz na pudrowo-biało, dorysowują duże i czerwone usta oraz nakładają specyficzny makijaż oka. Dodatkowymi atrybutami są duże buty, czerwony sztuczny nos w kształcie kuli, niedopasowane i luźne ubranie, a także często kapelusz i specyficzna fryzura, np. kolorowa peruka.
Skecze wykonywane przez klaunów, najczęściej w cyrkach, stanowią przerywnik głównych wydarzeń. Mają one elementy slapstickowe, które wymagają zdolności akrobatycznych.
Straszna postać klauna - koulrofobia
Klaun to nie tylko postać, która bawi. Wiele osób klaunów się boi - fobia ta nazywa się koulrofobią. Nie jest to niespotykane schorzenie, wręcz przeciwnie, wiele osób na nie cierpi - szacuje się, że od 8 do 12% dorosłych Amerykanów. Osoby cierpiące na to zaburzenie nie boją się postaci klauna w ich naturalnym środowisku, jakim jest cyrk, ale poza nim. Pytane odpowiadają, że niepokoi ich niesymetryczne ciała tych postaci - duże głowy, stopy czy dziwne fryzury, a także sztuczne zachowanie i nienaturalny, przerysowany makijaż.
Lęk przed klaunami wykorzystywany był w popkulturze do licznych horrorów. Historia zna jednak przypadki tragicznych wydarzeń, w których morderca faktycznie przebierał się za klauna, np. Johna Wayne'a Gacy'ego.
Najsłynniejsi klauni w historii
Najsłynniejsi klauni to:
- Pennywise - z filmu "TO",
- Klaun - z filmu "Duch",
- Trio klaunów - z filmu "Mordercze klowny z kosmosu",
- Psychopaci - z filmu "Dom klaunów",
- John Gacy - postać autentyczna i główny bohater filmu "Gacy",
- Joker - postać z serii o Batmanie,
- Grocka - król klaunów, szwajcarski akrobata Charles Adrien Wettach,
- Oleg Popow - najsłynniejszy klaun Związku Radzieckiego, znany jako Słoneczny Klaun,
- Klaun Bozo - postać fikcyjna z programu telewizyjnego "Cyrk Bozo",
- Ronald McDonald - postać będąca ikoną sieci fastfoodowej McDonald's.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Czy lęk przed klaunami można wyleczyć?
- Zarabiają na życie sprawianiem radości dzieciom
- Ataki agresywnych klaunów w Niemczech. Dotrą do Polski?
Autor: Teofila Siewko
Źródło: noizz
Źródło zdjęcia głównego: Sofia Maximo/Getty Images