Finanse i Praca

Jedziemy za granicę do pracy – co wziąć ze sobą?

Finanse i Praca

Autor:
Adrian
Adamczyk
Praca za granicą

Wyjazd za granicę do pracy to dziś żaden kłopot. Agencje pośrednictwa w Polsce pomogą znaleźć zajęcie na miejscu, wystarczy zabrać dowód osobisty i Europa stoi przed nami otworem. Co zabrać ze sobą na wyjazd za granicę do pracy?

Wyprawa na wielomiesięczny wyjazd do pracy za granicę to spore wyzwanie. A co zabrać na wyjazd za granicę do pracy, jeśli zamierzamy zostać jeszcze dłużej? Wszystko musimy dokładnie zaplanować.

Wyjazd za granicę do pracy – planuj!

Co na na pewno okaże się niezbędne podczas wyjazdu za granicę do pracy? Dokumenty potwierdzające tożsamość, ubezpieczenie na wyjazd za granicę, telefon komórkowy, zapas leków na receptę, jeśli takowych używamy. Lista rzeczy może być o wiele dłuższa i zależy od tego, na jaki okres wyjeżdżamy oraz w jakich warunkach będziemy mieszkać i pracować.

Lista rzeczy na wyjazd za granicę do pracy:

 • dokumenty,
 • ubezpieczenie na wyjazd za granicę do pracy,
 • telefon komórkowy,
 • lekarstwa,
 • pieniądze – w gotówce i karta płatnicza,
 • najpotrzebniejsze ubrania,
 • zestaw kosmetyków,
 • bielizna osobista,
 • ręcznik,
 • zestaw pościeli,
 • czytnik e-booków lub książka.

Praca i finanse

Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?
Jak Polacy czy zarządzają swoimi finansami?Dzień Dobry TVN
wideo 2/14

Co jeszcze wziąć na wyjazd za granicę do pracy?

Zaczynając, być może całkiem nowe życie w innym zakątku Europy czy świata, nie możemy wyjechać tam spakowani jedynie jak na turystyczny weekend. Podstawowe rzeczy wypisaliśmy wyżej, ale co jeszcze zabrać na wyjazd za granicę do pracy? Zróbmy kserokopie wszystkich dokumentów, które zamierzamy ze sobą zabrać. Przydadzą się, kiedy na przykład zostaniemy okradzeni lub dokumenty po prostu zaginą. W niektórych sytuacjach obcym osobom lepiej okazywać wyłącznie kserokopie. To ważne, bowiem w niepowołanych rękach nasze dokumenty mogą posłużyć jako dowód przestępstwa, a tego bardzo byśmy nie chcieli.

Poza dokumentami tożsamości za granicą możemy potrzebować również kilku innych dokumentów poświadczających naszą tożsamość, stan cywilny, miejsce urodzenia, a także dokumentów upoważniających do pobierania świadczeń socjalnych lub opisy przebytych chorób. Jeśli w kraju, do którego wyjeżdżamy konieczne jest zezwolenie na pracę (lub chociażby pobyt), także powinniśmy zadbać o jego przygotowanie jeszcze przed spakowaniem się na wyjazd. O ile korzystamy z usług agencji pośredniczących w znalezieniu pracy, część formalności może być gotowa już przed opuszczeniem kraju, np. jeśli mamy wstępne umowy potwierdzające nasze przyszłe miejsce pracy, nie możemy o nim zapomnieć.

Podobnie rzecz ma się w przypadku zakwaterowania. Dokumenty możemy otrzymać przez polskiego pośrednika. Wówczas koniecznie powinny znaleźć się one w naszej walizce, podobnie jak wszelkie zaświadczenia oraz certyfikaty potwierdzające nabyte przez nas umiejętności zawodowe. Poza Europejską Kartą Ubezpieczenia Zdrowotnego warto, żebyśmy wykupili dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne przed wyjazdem. Może to pozwolić oszczędzić za granicą sporo kłopotów. Ale w kwestii zdrowia nie tylko ubezpieczenie jest ważne. Zanim zmienimy lokalizację, zadbajmy o siebie i zróbmy kompleksowe badania. To wszystko zaprocentuje w miejscach, gdzie dostęp do służby zdrowia nie musi być wcale oczywisty.

Wyjazd za granicę do pracy bez znajomości języka

Choć znajomość języka niezwykle ułatwia życie, część osób, które wyjeżdżają za granicę do pracy, nie ma znajomości języka. To oznacza, że już na samym początku naszego pobytu za granicą możemy napotkać różnego rodzaju kłopoty, związane na przykład z podpisywaniem dokumentów dotyczących pracy czy zakwaterowania. Dlatego przynajmniej komunikatywny poziom języka obowiązującego w kraju, do którego zmierzamy, wydaje się być niezbędny.

Poczta, szpital, bank, miejsce pracy – wszędzie tam komunikacja odbywać się będzie w obcym języku. Jeśli nie będziemy znali go nawet choć trochę, skazujemy się na gorzej opłacane miejsca pracy i wolniejszą aklimatyzację w miejscu, z którym być może zwiążemy swoje życie na dłużej.

Co nas może czekać, kiedy planujemy wyjazd do pracy za granicę bez znajomości języka? Pewnie z łatwością znajdziemy pracę w sektorze rolniczym, budowlanym czy w sadownictwie. Jednak są to miejsca pracy, w których oferowane są stosunkowo niskie stawki. Na przykład pracując w rolnictwie, możemy zarobić około 2 tysiące euro brutto miesięcznie. O kilkaset euro więcej zarabiają wykwalifikowani pracownicy bez znajomości języka na budowach.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Lumina Images/Getty Images

Pozostałe wiadomości