Katarzyna Meller postanowiła całkowicie odmienić swoje dotychczasowe życie. Kobieta zdecydowała się wyjechać na Teneryfę, gdzie aktualnie zajmuje się sprzedażą nieruchomości.
Wyjazd za granicę do pracy to dziś żaden kłopot. Agencje pośrednictwa w Polsce pomogą znaleźć zajęcie na miejscu, wystarczy zabrać dowód osobisty i Europa stoi przed nami otworem. Co zabrać ze sobą na wyjazd za granicę do pracy?
Polacy pracujący za granicą lub otrzymujący stamtąd emerytury czy renty powinni przygotować się na zapłatę dodatkowych podatków. Informację o tych dochodach w wielu przypadkach należy umieścić w zeznaniu podatkowym PIT. Na jakich zasadach?
Praca zdalna to zjawisko, o którym jeszcze rok temu mało kto słyszał. Pandemia sprawiła jednak, że home office stał się codziennością większości z nas. Niektórzy wychodzą z założenia, że skoro i tak wykonują swoje zadania on line, to mogą to robić z dowolnego miejsca - także wyjeżdżając z kraju. Czy tak jest rzeczywiście? Eksperci podkreślają, że okres pracy zdalnej nie jest urlopem.
Szacuje się, że w Niemczech zatrudnionych jest około pół miliona polskich opiekunek. To głownie kobiety po 50. roku życia z małych miejscowości, którym trudno jest znaleźć zajęcie w Polsce. Na tym żerują agencje pośrednictwa, które czerpią zyski z każdego miesiąca ich ciężkiej pracy. Opiekunki wykorzystywane są ponad miarę – poddawane przemocy fizycznej i psychicznej. O ich sytuacji mówili w naszym programie Urszula Borowa, opiekunka w Niemczech oraz Piotr Szumlewicz, przewodniczący Związku Zawodowego "Związkowa Alternatywa".
28-letnia Polka była więziona przez pracodawcę w Holandii. Na szczęście udało jej się skontaktować z rodziną, która z kolei zawiadomiła policję. Doniesienia o takich sytuacjach pojawiają się w mediach cały czas. Jak bezpiecznie pracować za granicą? Dlaczego ofiary handlu ludźmi nie zawsze chcą rozmawiać z organami bezpieczeństwa? W Dzień Dobry TVN rzecznik prasowy GKP insp. Mariusz Ciarka i Irena Dawid-Olczyk z Fundacji przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada odpowiedzieli na najważniejsze pytania dotyczące bezpiecznych wyjazdów zarobkowych.
Wiele osób wyjeżdżających za granicę w celach zarobkowych trafia do obozów pracy. O to, co się w nich dzieje i dlaczego trudno wyrwać się z rąk mafii zapytaliśmy gości Dzień Dobry TVN: Jakuba Oleszewskiego, który pracował w obozie pracy we Włoszech i Irenę Dawid-Olczyk z Fundacji La Strada.