Które branże mogą zatrudnić uchodźców z Ukrainy? Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

Kobieta pracująca na laptopie
Które branże są w stanie zatrudnić uchodźców? Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?
Źródło: Natee Meepian/Getty Images
W Polsce miejsc pracy nie brakuje. Polskie firmy deklarują gotowość przyjęcia nowych pracowników z Ukrainy, w tym na stanowiska menedżerskie i specjalistyczne. Gdzie i komu najłatwiej będzie znaleźć pracę? Które branże najbardziej potrzebują teraz pracowników?

Zatrudnienie uchodźców z Ukrainy

W Polsce średnio rocznie pracowało ponad 2 milionów Ukraińców. Po wybuchu wojny w Ukrainie granicę przekroczyło około 2,2 miliona uchodźców. Na początku inwazji firma Personnel Service, która świadczyła usługi pośredniczące w zatrudnianiu obywateli Ukrainy w Polsce, szacowała, że dotrze do nas od 1 do 3 mln uchodźców. Dla polskiego rynku oznacza to duży przypływ potencjalnych pracowników. Które branże najchętniej przyjmą uchodźców?

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Specjaliści z różnych branż są zgodni co do tego, że polski rynek jest gotowy na nowych pracowników i dostępnych jest wiele miejsc pracy. Na portalu pracuj.pl widać otwartość polskich firm - strona dostępna jest w ukraińskiej wersji językowej. Dodatkowo znajduje się w nim specjalna zakładka z funkcją dodawania bezpłatnych ogłoszeń, jeśli chce się zatrudnić uchodźcę z Ukrainy. W piątek 25 marca takich ogłoszeń dla Ukraińców było ponad 19 tysięcy. 

Jaka praca dla uchodźców z Ukrainy 

Z badania przeprowadzonego rzez firmę rekrutacyjną Antal wynika, że najłatwiej o pracę dla specjalistów i menedżerów z Ukrainy będzie w takich branżach jak IT, inżynieria, logistyka, a także księgowość i finanse. Według raportu 77% badanych firm planuje zatrudniać pracowników z Ukrainy, w tym na stanowiskach menedżerskich. Najważniejszym warunkiem na zatrudnienie na stanowiskach specjalistycznych i menedżerskich jest znajomość angielskiego (77%), znajomość polskiego (59%), doświadczenie w branży (58%), doświadczenie na analogicznym stanowisku (54%) i wykształcenie kierunkowe (54%). Najwyższą gotowością wykazują się działy IT (41%), a najniższym obsługa klienta, administracja oraz finanse i księgowość (23%).

- Szefowie przedsiębiorstw zgłaszają nam, że poszukują automatyków i inżynierów utrzymania ruchu, księgowych, specjalistów ds. obsługi klienta czy pracowników administracyjnych - podaje prezes firmy Antal. Jak dodaje, funkcje te mogą obejmować również kobiety opiekujące się dziećmi, ponieważ istnieje możliwość pracy zdalnej.

Praca dla kobiet z Ukrainy

W 2021 roku w Polsce wśród zatrudnionych Ukraińców dominowali mężczyźni - 60,5%, pozostałe 39,5% to były kobiety. Zdaniem specjalistów wkrótce proporcje te mogą się odwrócić - około 260 tysięcy obywateli Ukrainy, głównie mężczyzn, postanowiło bowiem wrócić do ojczyzny.

- Można szacować, że prawie połowa z ok. 2 mln uchodźców to kobiety, z których 250-500 tys. może u nas szukać pracy - wskazuje główny ekonomista banku BNP Paribas, Michał Dybuła. Jego zdaniem ciężko oczekiwać, aby kobiety znalazły zatrudnienie w branżach zdominowanych przez mężczyzn, jednak mają one szansę na pracę w szeroko rozumianych usługach.

- To m.in. handel, obsługa biurowa, opieka nad dziećmi i osobami starszymi oraz służba zdrowia. Warto podkreślić, że język nie będzie stanowił tu większej bariery. Polski i ukraiński są na tyle zbliżone, że zmotywowanej osobie wystarczy miesiąc, by nauczyć się komunikować, a duża część uchodźców tę motywację ma - ocenia specjalista.

W których branżach uchodźcy najłatwiej znajdą pracę?

Jak mówi dla Pulsu Biznesu twórca Personnel Service's Ukrainki mogą znaleźć pracę w logistyce e-commerce z wyłączeniem transportu - ten dział wymaga najczęściej wyrobienia odpowiednich uprawnień, co nie tylko kosztuje, ale i często długo trwa. Kolejną branżą, która chętnie otworzy się na pracowników, prawdopodobnie będzie rolnictwo, które ma duże niedobory pracowników. Wzmożone zapotrzebowanie w okresie wakacyjnym będzie również widoczne w branżach turystycznych, tam łatwiej będzie znaleźć pracę przynajmniej do września.

Branżą, która może zaoferować pracę niemal od ręki, jest gastronomia, która ucierpiała przez pandemię COVID-19. Jak podaje Izba Gospodarcza Gastronomii Polskiej, w latach 2019-21 z rynku zniknęło ok. 20 tys. restauracji (zamknięcie lub przebranżowienie) i 200 tys. pracowników.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
podziel się:

Pozostałe wiadomości