Ukraińcy

  Ukraińcy

  To opowieść kobiety, która pokochała wroga.

  Jaki wniosek powinno się złożyć?

  Jakie zajęcia wykonują?

  Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wielu Ukraińców musiało uciekać ze swojego kraju. Spora ich część znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jedną z osób, które zaangażowały się w pomoc, jest pochodzący z Białorusi ksiądz Wiaczesław Barok. Dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę? Dowiecie się tego z naszego materiału.

  Na czym polega akcja "Kobiety za kółko"?

  "Początki były trudne".

  Wstrząsającą historię opisała ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa.

  W Łodzi grupa Ukrainek czeka na wsparcie. Darów dla nich jest jednak coraz mniej.

  - Póki będę tutaj potrzebna i będzie taka możliwość, nie wyjadę - mówi w cyklu "Siła jest kobietą".

  "Cały personel płakał".

  Andrij Chływniuk stał się światową gwiazdą.

  "Dla nich miesiąc życia to znacznie dłuższa perspektywa".

  Co oferuje "Projekt Świetlica"?

  Około 1 700 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych przez Rosjan. Wśród więźniów jest pół tysiąca kobiet. - Golą im głowy i codziennie rozbierają. Poniżają ludzką godność - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy.

  Ukraińcy są masowo wywożeni na tereny kontrolowane przez Rosję. Odbiera się im dokumenty, a dzieci są oddzielane od rodziców - alarmuje Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich. Jak wskazuje, jest to łamanie Konwencji Genewskiej. Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwróciła się do Czerwonego Krzyża, ONZ i OBWE.

  "Nikt nie może ich upokorzyć".

  Gdzie najłatwiej znaleźć pracę?

  Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już ponad 2,2 mln Ukraińców. Starają się im pomóc zwykli obywatele, a także specjalne organizacje. Jedną z nich jest Grupa Progres, która zajmuje się legalizacją zatrudnienia, znajdowaniem pracy dla osób z Ukrainy w ich docelowych branżach, a także transportem z granicy do domów. O działaniach tej organizacji opowiedziała jej wiceprezes, Magda Dąbrowska.

  Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?

  Zebrano niemal 8 milionów złotych.

  "Entuzjazm dyrektorów skończy się z pierwszym błędem medycznym".

  Jak działa "Druha we mnie masz?

  Na jakie wsparcie mogą liczyć?

  "Jesteście prawdziwymi braćmi i siostrami".

  Ukraińcy uciekają przed rosyjską inwazją z ogarniętej wojną ojczyzny. 1,9 mln z nich przekroczyło granicę z Polską. Niekiedy to, co mają na sobie, to wszystko, co im zostało.

  "Miałam pięć minut na pakowanie".

  "Możliwe, że ktoś będzie chciał wykorzystać Twoją trudną sytuację".

  Dom Wczasów Dziecięcych w Dusznikach Zdroju stał się schronieniem dla prawie setki maluchów uciekających z ogarniętej wojną Ukrainy, także niepełnosprawnych. Pracownicy i wolontariusze robią wszystko, by ich podopieczni jak najszybciej wrócili do względnej normalności. Dyrektorka ośrodka Aneta Łosiewicz w rozmowie z Dagmarą Kowalczyk opowiedziała, w jakim dzieci trafiły do Polski. Jakie są bieżące potrzeby placówki?

  Czeka nas rewolucja w sektorze usług?

  "Ukraiński gniew" - to nowy utwór Chrystyny Sołowij. Wokalistka wykorzystała do niego znaną melodię piosenki włoskich partyzantów antyfaszystowskich, "Bella Ciao". - Nikt nie przypuszczał, nikt nie dopuszczał, czym może stać się ukraińska złość - śpiewa artystka. Utwór uznany został za hymn ukraińskiego ruchu oporu.