Rosyjska inwazja na Ukrainę sprawiła, że wielu Ukraińców musiało uciekać ze swojego kraju. Spora ich część znalazła bezpieczne schronienie w Polsce. Jedną z osób, które zaangażowały się w pomoc, jest pochodzący z Białorusi ksiądz Wiaczesław Barok. Dlaczego musiał opuścić swoją ojczyznę? Dowiecie się tego z naszego materiału.
Około 1 700 ukraińskich żołnierzy i cywilów jest przetrzymywanych przez Rosjan. Wśród więźniów jest pół tysiąca kobiet. - Golą im głowy i codziennie rozbierają. Poniżają ludzką godność - przekazała Iryna Wereszczuk, wicepremierka Ukrainy.
Ukraińcy są masowo wywożeni na tereny kontrolowane przez Rosję. Odbiera się im dokumenty, a dzieci są oddzielane od rodziców - alarmuje Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich. Jak wskazuje, jest to łamanie Konwencji Genewskiej. Z prośbą o interwencję w tej sprawie zwróciła się do Czerwonego Krzyża, ONZ i OBWE.
Od początku wojny granicę z Polską przekroczyło już ponad 2,2 mln Ukraińców. Starają się im pomóc zwykli obywatele, a także specjalne organizacje. Jedną z nich jest Grupa Progres, która zajmuje się legalizacją zatrudnienia, znajdowaniem pracy dla osób z Ukrainy w ich docelowych branżach, a także transportem z granicy do domów. O działaniach tej organizacji opowiedziała jej wiceprezes, Magda Dąbrowska.
Program Rodzina 500 plus będzie wypłacany uchodźcom z Ukrainy, którzy legalnie przybyli do Polski po 24 lutego 2022 roku, czyli po ataku Rosji. W jaki sposób złożyć wniosek o dofinansowanie? Kiedy będą wypłaty 500 plus dla uchodźców z Ukrainy?
Ukraińcy uciekają przed rosyjską inwazją z ogarniętej wojną ojczyzny. 1,9 mln z nich przekroczyło granicę z Polską. Niekiedy to, co mają na sobie, to wszystko, co im zostało.