Ukraińcy

  Ukraińcy

  W naszym kraju zatrudnianych jest wielu Ukraińców. Niestety wielu z nich nie jest dobrze traktowana przez polskich pracodawców oraz polskie i ukraińskie agencje pośrednictwa pracy. Z jakimi jeszcze problemami muszą się mierzyć w naszym kraju ukraińscy pracownicy? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN byłą dziennikarkę Ulianę Worobec i socjolog Miroslavę Keryk.

  Historię Pani Oksany poznała cała Polska. Gdy poczuła się źle w pracy, pracodawca zapakował ją w samochód i odwiózł ... do sąsiedniego miasta, gdzie zostawił ją na ławce i wezwał policję do rzekomo pijanej kobiety. Z kamerą Dzień Dobry TVN postanowiliśmy sprawdzić jak dziś czuje się Pani Oksana, a w studiu Dzień Dobry TVN, o sytuacji ukraińskich pracowników w Polsce rozmawialiśmy z Miroslavą Keryk z Fundacji „Nasz wybór” - specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce.

  Czy polska gospodarka jest sobie w stanie poradzić bez pracowników z Ukrainy? W reportażu poznaliśmy historię Denisa i Artura, którzy przyjechali do Polski w poszukiwaniu pracy i lepszego życia. O tym, ilu Ukraińców pracuje aktualnie w Polsce i jak wyglądają procedury zatrudniania pracowników zza wschodniej granicy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Andrzejem Kubisiakiem - ekspertem rynku pracy, Miroslavą Keryk - socjologiem i specjalistką ds. migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce oraz wykładowcą na Uczelni Łazarskiego , a także z dziennikarzem programu Uwaga! Grzegorzem Kuczkiem.

  W związku z powiększającym się niedoborem kadr, wiele polskich firm rozważa zatrudnienie pracowników zza wschodniej granicy. Czy Polska może się stać dla Ukraińców tym, czym stała się Wielka Brytania dla Polaków? Czy Ukraińcy będą konkurować o pracę z Polakami? W jakich branżach znajdują zatrudnienie pracownicy z Ukrainy? O tym w studiu Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Natalią Zasobą, Ukrainką prowadzącą firmę w Polsce oraz Katarzyną Karpą–Świderek, dziennikarką TVN24 Biznes i Świat.

  Wielu Ukraińcu, przyjeżdżających do Polski, jest emigrantami zarobkowymi. Należy do nich gość Dzień Dobry TVN Natalia Zasoba, która zjawiła się w naszym kraju 18 lat temu. Tak jej się tutaj spodobało, że postanowiła zostać. Powiedziała nam, czym zajmuje się w Polsce i jakie utrudnienia spotyka na swojej drodze.

  Wielu Ukraińców, którzy uciekli przed wojną szukają schronienia w Polsce i tutaj próbują ułożyć sobie życie na nowo. O tym, z jakimi problemami spotkają się w naszym kraju i jakie nastawienie do nich mają Polacy rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Ukrainką Natalią Panczenko, która od 5 lat mieszka w Polsce i dziennikarzem Żenią Klimakinem.

  Oksana Pidgurska i Nikolaj Pusznikow to młodzi Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski po nowe życie. Na bieżąco śledzimy ich losy i obserwujemy kolejne dni spędzone w naszym kraju. Dlaczego wyjechali z Warszawy i zamieszkali w Zakopanem? Czym się tam zajmują? Jakie mają plany na najbliższe lata? Parę gościliśmy w Dzień Dobry TVN.

  Polski rząd podjął decyzję o ewakuacji Polaków mieszkających na wschodzie Ukrainy. Gościem Dzień Dobry TVN była Wiktoria Charczenko, której część rodziny skorzystała z szansy opuszczenia terenów objętych wojną i na nowo układa sobie życie w Polsce. Powiedziała nam, jak wyglądała ewakuacja. Kto mógł z niej skorzystać? Jakie są nastroje wśród uchodźców? Pani Wiktoria zaapelowała również o pomoc dla osób, które opuściły Ukrainę.