Po ataku Rosji na Ukrainę 24 lutego Polska stała się głównym kierunkiem i miejscem pobytu dla ludzi uciekających przed wojną. Nie wiadomo, do kiedy potrwa kryzys, a uchodźcy będą potrzebować pomocy. Od początku wsparcia udziela im polskie społeczeństwo, a rząd przygotował ustawę, która ułatwi Ukraińcom pobyt w naszym kraju. Na jakie zasiłki mogą liczyć?
Specustawa o pomocy dla uchodźców z Ukrainy weszła w życie
Tzw. specustawa to dokument, który ma ułatwić pobyt w Polsce obywatelom Ukrainy uciekającym przed trwającą tam wojną. W sobotę 12 marca prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę. Tego samego dnia została ogłoszona w Dzienniku Ustaw, a nowe przepisy weszły w życie z chwilą ich ogłoszenia i obowiązują z mocą wsteczną – od 24 lutego 2022 r.
Więcej szczegółów dotyczących ustawy opisaliśmy w oddzielnym artykule. Poniżej skupiamy się na zasiłkach, jakie przysługują uchodźcom w ramach tej ustawy.
Wojna w Ukrainie
Zasiłki dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. Na jakie wsparcie mogą liczyć?
Prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska podkreśliła, że dzięki ustawie uchodźcy z Ukrainy uzyskają wsparcie o szerokim zakresie.
Będą mogli oni starać się o świadczenia 500 plus, Dobry start, rodzinny kapitał opiekuńczy oraz o dofinansowanie pobytu w żłobku przez okres zamieszkania lub pobytu z dziećmi w Polsce- wyjaśniła prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Aby złożyć wniosek o wsparcie finansowe w Polsce, obywatele Ukrainy muszą posiadać:
- numer PESEL,
- konto w banku,
- polski numer telefonu.
ZUS ma uruchomić możliwość składania wniosków w najbliższym czasie. Będą dostępne również w języku ukraińskim, a przyjmowane wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS). Przy składaniu wniosków pomocy udzielać będą pracownicy ZUS.
Specustawa nie ma na celu przyznania obywatelom Ukrainy specjalnych praw, których nie mieliby jako zwykli migranci w Polsce. Prezes ZUS zaznaczyła, że skraca jedynie ścieżkę legalizacji pobytu dla uchodźców z Ukrainy, którzy przekroczyli bezpośrednią granicę od 24 lutego, co jest uzasadnione szczególną sytuacją panującą w tym kraju.
Poza tym obywatelom Ukrainy przysługiwać będzie również jednorazowa zapomoga w wysokości 300 zł, pod warunkiem, że przyjechali do Polski po 24 lutego, czyli po ataku Rosji na Ukrainę.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz też:
- Setki tysięcy ukraińskich uchodźców na polskich dworcach. "Albo człowiek, albo walizka"
- Wystartowała platforma, która ułatwia pomoc uchodźcom z Ukrainy. "Jej cel jest humanitarny"
- Matka sześciorga dzieci poległa w Ukrainie. "Moje serce jest złamane"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Diana Ryściuk
Źródło: businessinsider.com, bankier.pl
Źródło zdjęcia głównego: NurPhoto/Getty Images