Gorące tematy

Setki tysięcy ukraińskich uchodźców na polskich dworcach. "Albo człowiek, albo walizka"

Gorące tematy

Autor:
Luiza
Bebłot
Źródło:
Uwaga! TVN
Uwaga! TVN. Tysiące Ukraińców na polskich dworcach
Uwaga! TVN. Tysiące Ukraińców na polskich dworcach
wideo 2/17

Ukraińcy uciekają przed rosyjską inwazją z ogarniętej wojną ojczyzny. 1,9 mln z nich przekroczyło granicę z Polską. Niekiedy to, co mają na sobie, to wszystko, co im zostało.

Uwaga TVN. Tysiące Ukraińców na polskich dworcach

Pani Zinaida, podobnie jak setki tysięcy jej rodaków, znalazła się w Polsce. Na krakowskim dworcu spędziła trzy doby. - Przyjechaliśmy z Charkowa, tam nas zbombardowali. Nie wiemy, jak i kiedy wrócimy, nie wiemy, co z naszym mieszkaniem. To straszne – mówi pani Zinaida. I dodaje: - Całe życie pracowałam, aby coś osiągnąć. Dziś to, co mam na sobie, to wszystko, co mi zostało.

Ukraińcy uchodźcy w Polsce

Kobieta uciekła z Charkowa z córką i psem. - Mieliśmy ze sobą jeszcze walizkę, ale rozumiałyśmy, że miejsce w pociągu jest ograniczone. Albo człowiek, albo walizka. Zostawiłyśmy ją tam, na dworcu. Może się jeszcze komuś przyda – mówi pani Olena, córka Zinaidy.

Na dworcu kolejowym w Krakowie, kobiety spędziły trzy doby. Po tym czasie udało się im znaleźć tymczasowy dom. Pod swój dach zdecydowało się ich przyjąć małżeństwo spod Krakowa.

- Bardzo się cieszę, że spędzimy teraz czas w bezpiecznym ciepłym domu, ale gdy tylko pojawia się jakiś huk, zaraz się boję, że to będzie jakiś wybuch – kończy pani Zinaida.

Cały reportaż można obejrzeć na stronie Uwaga! TVN.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Luiza Bebłot

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga TVN

Pozostałe wiadomości