Uchodźcy z Ukrainy. Gdzie zgłaszać zaginięcie?
Do Polski dotarło bardzo wielu obywateli Ukrainy. Od 24 lutego zgłoszono zaginięcie 4 uchodźców. - Była to osoba dorosła, której poszukiwania zostały już zakończone i trójka dzieci: 16-letnia Larysa Sokolenko i rodzeństwo Kira i Liya Zaytseva (6 i 8 lat). Jesteśmy w stałym kontakcie z ukraińskim operatorem numeru 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka), czyli organizacją Magnolia oraz z Missing Children Europe - organizacją zrzeszającą wszystkich operatorów tej linii w całej Europie. Według informacji przekazanych nam przez Missing Children Europe wszystkich zaginionych osób o których zostali poinformowani jest ponad 500 - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednakże nie wiadomo, czy te osoby przekroczyły granice, w tym granicę z Polską i dlatego nie są poszukiwane w krajach sąsiadujących - poinformowała nas Izabela Jezierska-Świergiel, dyrektor działu PR i Fundraisingu.
Wojna w Ukrainie
W obliczu wojny w Ukrainie i związanej z nią dramatycznej sytuacji uciekających z kraju, Fundacja Itaka uruchomiła stronę, za pośrednictwem której można zgłaszać zaginięcie uchodźców na terenie Polski.
- Jeśli pochodzisz z Ukrainy, a Twój bliski zaginął na terenie Polski – możesz do nas zgłosić jego zaginięcie. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz znajdujący się na stronie ukraina.zaginieni.pl. Dodatkowo znajdziesz tam niezbędne informacje dotyczące sposobu zgłaszania zaginięcia bliskiej osoby na policji – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja Itaka.
Jak zgłaszać zaginięcie?
Na stronie internetowej ukraina.zaginieni.pl, można znaleźć specjalny formularz do zgłaszania zaginięcia w języku ukraińskim.
- Można wypełnić go na ekranie smartfona i przesłać go do nas automatycznie, bez konieczności drukowania i podpisywania. Konieczne jest jednak, z oczywistych względów, przesłanie do nas zdjęcia osoby zaginionej, żebyśmy mogli rozpocząć poszukiwania - informuje Izabela Jezierska-Świergiel.
Fundacja współpracuje z instytucjami, służbami i organizacjami pozarządowymi zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. Informacje o zaginięciu publikowane są również w mediach społecznościowych, a także w internetowej bazie osób zaginionych. Pracownicy fundacji w ramach poszukiwań sprawdzają także rejestry obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce.
Ukraińscy obywatele znajdą na stronie również ważne numery telefonów, pod którymi będą mogli uzyskać pomoc.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Fake newsy związane z wojną w Ukrainie zalewają Internet - gazowy black-out, koniec gotówki, ataki w Przemyślu. W co nie wierzyć?
- Uwaga na fałszywe zbiórki na rzecz uchodźców z Ukrainy. Eksperci tłumaczą, jak nie dać się oszukać
- Jak rozmawiać z uchodźcami, których gościmy w domu? "Nie chodzi o to, żeby kogoś pocieszać na siłę"
- 30 lat doświadczenia
- Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
- Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
- Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań
Autor: Patrycja Sibilska
Źródło zdjęcia głównego: Getty Images