Fundacja Itaka pomaga w poszukiwaniu zaginionych w Polsce uchodźców z Ukrainy. To dzieci i dorośli

Dziecko śpiące na torbach
Fundacja Itaka pomaga w poszukiwaniu osób zaginionych
Źródło: Getty Images
Uciekający przed wojną obywatele Ukrainy, bardzo często w wyniku różnych sytuacji tracą kontakt z rodziną. Coraz więcej spraw dotyczących zaginięć wpływa do policji w całej Polsce. Liczba zgłoszeń jest bardzo duża i wciąż rośnie, wraz z napływem kolejnych uciekających przed wojną ludzi. Z pomocą ruszyła Fundacja Itaka. Gdzie zgłaszać zaginięcie osoby z Ukrainy?

Uchodźcy z Ukrainy. Gdzie zgłaszać zaginięcie?

Do Polski dotarło bardzo wielu obywateli Ukrainy. Od 24 lutego zgłoszono zaginięcie 4 uchodźców. - Była to osoba dorosła, której poszukiwania zostały już zakończone i trójka dzieci: 16-letnia Larysa Sokolenko i rodzeństwo Kira i Liya Zaytseva (6 i 8 lat). Jesteśmy w stałym kontakcie z ukraińskim operatorem numeru 116 000 (Telefon w Sprawie Zaginionego Dziecka i Nastolatka), czyli organizacją Magnolia oraz z Missing Children Europe - organizacją zrzeszającą wszystkich operatorów tej linii w całej Europie. Według informacji przekazanych nam przez Missing Children Europe wszystkich zaginionych osób o których zostali poinformowani jest ponad 500 - zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jednakże nie wiadomo, czy te osoby przekroczyły granice, w tym granicę z Polską i dlatego nie są poszukiwane w krajach sąsiadujących - poinformowała nas Izabela Jezierska-Świergiel, dyrektor działu PR i Fundraisingu.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

W obliczu wojny w Ukrainie i związanej z nią dramatycznej sytuacji uciekających z kraju, Fundacja Itaka uruchomiła stronę, za pośrednictwem której można zgłaszać zaginięcie uchodźców na terenie Polski.

- Jeśli pochodzisz z Ukrainy, a Twój bliski zaginął na terenie Polski – możesz do nas zgłosić jego zaginięcie. Wystarczy, że wypełnisz krótki formularz znajdujący się na stronie ukraina.zaginieni.pl. Dodatkowo znajdziesz tam niezbędne informacje dotyczące sposobu zgłaszania zaginięcia bliskiej osoby na policji – przekazała za pośrednictwem mediów społecznościowych Fundacja Itaka.

Jak zgłaszać zaginięcie?

Na stronie internetowej ukraina.zaginieni.pl, można znaleźć specjalny formularz do zgłaszania zaginięcia w języku ukraińskim.

- Można wypełnić go na ekranie smartfona i przesłać go do nas automatycznie, bez konieczności drukowania i podpisywania. Konieczne jest jednak, z oczywistych względów, przesłanie do nas zdjęcia osoby zaginionej, żebyśmy mogli rozpocząć poszukiwania - informuje Izabela Jezierska-Świergiel.

Fundacja współpracuje z instytucjami, służbami i organizacjami pozarządowymi zarówno na terenie naszego kraju, jak i za granicą. Informacje o zaginięciu publikowane są również w mediach społecznościowych, a także w internetowej bazie osób zaginionych. Pracownicy fundacji w ramach poszukiwań sprawdzają także rejestry obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce.

Ukraińscy obywatele znajdą na stronie również ważne numery telefonów, pod którymi będą mogli uzyskać pomoc.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie.  Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Patrycja Sibilska

Źródło zdjęcia głównego: Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości