Fundacja Itaka

  Fundacja Itaka

  Każdy z nas pamięta głośne zaginięcia, którymi żyła cała Polska. Większość spraw dotyczyła poszukiwań młodych kobiet, które wyszły z domu i już nigdy nie wróciły. Niektórych z nich nie udało się odnaleźć ani odpowiedzieć na pytanie, co się wydarzyło. Mimo to, każda medialna wzmianka budzi emocje i sprawia, że wiele osób nawet po latach śledzi nowe doniesienia na ten temat. Co ciekawe, według statystyk w Polsce rocznie ginie dwa razy więcej mężczyzn, jednak to zaginięcia kobiet znacznie częściej zyskują rozgłos. Dlaczego tak się dzieje?

  Według różnych statystyk każdego roku w Polsce ginie bez wieści od 17 do 20 tys. osób. Jakie są przyczyny zaginięć dzieci, a jakie - dorosłych? Po ilu latach od zaginięcia można uznać osobę za zmarłą? Zapytaliśmy o to w Dzień Dobry TVN wiceprezes zarządu Fundacji ITAKA Annę Jurkiewicz.

  Statystyki są niepokojące - w 2017 roku zaginęło aż 8 tys. młodych ludzi poniżej 18. roku życia. Jakie są tego przyczyny? Co zrobić, kiedy zniknie dziecko? Zapytaliśmy o to Izabelę Jezierską-Świergiel z Fundacji ITAKA.

  W Rudniku - małym miasteczku nad Sanem w przeciągu ośmiu miesięcy zaginęły trzy osoby, niestety jedną z nich odnaleziono martwą. Wokół tych zaginięć mnożą się spekulacje. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy kom. Agnieszkę Hamelusz z Komendy Głównej Policji i wiceprezes Fundacji Itaka Annę Jurkiewicz, aby zapytać, jak często w Polsce dochodzi do zagadkowych zaginięć, jak w takich przypadkach policja prowadzi swoje śledztwo i jakie są najczęstsze przyczyny zniknięcia ludzi bez śladu.

  Tym filmem Joey Salads zszokował miliony rodziców na całym świecie. Za ich zgodą sprawdził, czy dziecko zaczepione przez obcą osobę na placu zabaw przybiegnie do mamy, czy pójdzie razem z nieznajomym. Efekt zadziwił nawet jego samego. Ten sam eksperyment przeprowadził reporter Dzień Dobry TVN Michał Malinowski. Ile wykonał prób? Czy któraś zakończyła się niepowodzeniem?