Dominik od 27 lat poszukuje swojej siostry. "Chciałbym przerwać zmowę milczenia"

Gdzie są Ewa Wołyńska i Ania Jałowiczor? Zaginione przed laty
Źródło: Dzień Dobry TVN
Zaginione przed laty
Zaginione przed laty
W oczekiwaniu na zaginionych bliskich
W oczekiwaniu na zaginionych bliskich
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Prawdziwa historia porwania trzech kobiet
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Poruszająca historia afgańskiej rodziny
Historia polskiej mafii
Historia polskiej mafii
Są osoby, którym grudniowa aura nie kojarzy się z magią i ciepłem. W przedświątecznym okresie wyczekują czegoś ważniejszego niż pierwszej gwiazdki - powrotu najukochańszych członków rodziny. W Dzień Dobry TVN przyjrzeliśmy się nierozwiązanym do dziś przypadkom zaginięć sprzed lat i temu, co różni je od współczesnych spraw tego pokroju.

Sprawa Ewy Wołyńskiej i Ani Jałowiczor

Ewa Wołyńska zaginęła bez śladu 5 kwietnia 2002 roku. 10-letnia wówczas dziewczynka wróciła ze szkoły i bawiła się na podwórku. Ostatni raz była widziana przez swoją matkę, kiedy spacerowała z inną dziewczynką. Do dziś nie wiadomo, kim była towarzyszka Ewy.

Ojciec zaginionej, Józef, od lat żyje w zawieszeniu i oczekiwaniu na informację o położeniu swojej córki. Służby nie potwierdziły żadnej z postawionych hipotez. Laboratorium kryminalistyczne przygotowało progresję, czyli portret pokazujący, jak Ewa wyglądałaby jako osoba dorosła.

W podobnej sytuacji znajduje się rodzina Ani Jałowiczor. Dziewczynka zaginęła w 1995 roku. Chodziła do 4. klasy szkoły podstawowej w Simoradzu. Brała udział w balu karnawałowym. Wyszła z niego i już nie wróciła. Rodzice dziewczynki pracowali wówczas za granicą.

Wypowiadający się w materiale Dzień Dobry TVN policjant z Archiwum X przytoczył zeznania jedynego wiarygodnego świadka zdarzenia. Miał usłyszeć krzyk dziecka i zaobserwować odjeżdżający z piskiem opon samochód.

Dariusz Nowak, były naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego, zauważył, że sprawy takie jak Ani mogłyby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby doszło do nich współcześnie. Wynika to z przemian technologicznych, w tym m.in. obecności monitoringu.

- Wewnętrznie wierzymy, że istnieje hipoteza, według której Ania gdzieś jest i z jakiegoś powodu się do nas nie odzywa - powiedział brat zaginionej Dominik.

Mężczyzna założył internetową zbiórkę na nagrodę dla osoby gotowej przekazać mu jakiekolwiek informacje na temat możliwego położenia jego siostry. Link do niej znajdziecie tutaj.

- Liczę na to, że znajdzie się osoba, która coś wie i z nieznanych mi powodów milczy od 27 lat. Chciałbym przerwać panującą w Simoradzu zmowę milczenia - czytamy w opisie zbiórki.

Głośne sprawy zaginięć

Goszcząca w studiu Dzień Dobry TVN Izabela Jezierska-Świergiel z Fundacji Itaka również zwróciła uwagę na zmiany technologiczne oraz metodologiczne w działaniach służb. - W dzisiejszych czasach to jest niezwykle rzadkie, żeby zostało uprowadzone dziecko. A przede wszystkim, żeby policja i my nie szukali z taką pełną intensywnością naszych działań. W dzisiejszych czasach jest tak, że mamy monitoring, mamy różne możliwości techniczne - powiedziała.

Ekspertka, chcąc dać nadzieję rodzinom zaginionych, przypomniała, że w ostatnich dniach doszło do zatrzymań osób potencjalnie związanych z głośną sprawą Iwony Wieczorek. Jakiś czas temu również w Stanach Zjednoczonych kobieta uprowadzona jako 2-latka, po ponad 50 latach odnalazła swoich bliskich.

Jakie są najczęstsze powody zaginięć? Dowiecie się tego z dalszej części materiału wideo.

DD_20221215_Zaginieni_REP
W oczekiwaniu na zaginionych bliskich
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

podziel się:

Pozostałe wiadomości