Jak pomóc dziecku, które zmaga się z zespołem stresu pourazowego? "Niezwykle ważne jest wsparcie rodziców"

smutne dziecko
Zespół stresu pourazowego u dziecka - jak mu pomóc?
Źródło: kieferpix/Getty Images
Ekstremalnie stresujące wydarzenia pozostawiają ślad w naszej psychice i odbierają nam zdolność do prawidłowego funkcjonowania. Trudności mogą wystąpić u każdego bez względu na wiek czy status. Czym jest zespół stresu pourazowego (PTSD)? Jak objawia się u dzieci i jak można im pomóc? Na ten temat rozmawialiśmy z Joanną Klocek, terapeutką z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Zespół stresu pourazowego (PTSD) - co to jest?

Katarzyna Oleksik: Czym jest zespół stresu pourazowe i kiedy może wystąpić?

Joanna Klocek, terapeutka z Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę: PTSD, czyli zespół stresu pourazowego, to reakcja, która występuje po bardzo stresującym, traumatycznym wydarzeniu. U osób, które mają za sobą takie doświadczenia, pojawiają się problemy z adaptacją oraz trudności w prawidłowym, dotychczasowym funkcjonowaniu.

Wojna w Ukrainie

Źródło: Dzień Dobry TVN
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Ewakuacja dzieci z Charkowa
Z planu filmowego prosto na wojnę
Z planu filmowego prosto na wojnę
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Uciekły przed wojną, wciąż walczą o życie
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Ul. Wołoska 7 – miejsce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Mali wolontariusze dla Ukrainy
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Dziennikarze na froncie w Ukrainie
Bądź bezpieczna!
Bądź bezpieczna!
Wojna w Ukrainie
Wojna w Ukrainie
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Jak pomagać uchodźcom z Ukrainy?
Razem z Ukrainą
Razem z Ukrainą
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wraca na Ukrainę, aby stanąć do walki
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Wojna rozdzieliła ich z bliskimi
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Ukraińska tożsamość a rosyjskie ambicje
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Lady Pank dedykuje utwór Ukrainie
Atak Rosji na Ukrainę
Atak Rosji na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę
Rosja rozpoczęła inwazję na Ukrainę

Stres pourazowy może występować po doświadczeniach wojennych, kataklizmie, wypadku komunikacyjnym. Obserwuje się go również u osób, które były ofiarami przemocy (fizycznej, psychicznej, seksualnej), zostały napadnięte, zgwałcone, uprowadzone, torturowane czy więzione. Zespół stresu pourazowego może dotyczyć zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Czy pojawia się u wszystkich dzieci, które mają za sobą trudne doświadczenia? Może trzeba mieć jakieś predyspozycje, żeby wystąpił?

Nie, to bardzo indywidualna kwestia. Co do predyspozycji, to PTSD częściej dotyka osoby pochodzące z dysfunkcyjnych środowisk, dzieci, które nie otrzymywały odpowiedniego wsparcia oraz opieki, nie mają bliskich relacji z dorosłymi oraz rówieśnikami. Bardziej narażone będą również osoby, które wykazują cechy typowe dla zaburzeń osobowości lub w dzieciństwie doświadczyły jakiejś traumy.

Trzeba jednak podkreślić, że sam fakt posiadania takich predyspozycji nie oznacza, że u danej osoby pojawi się PTSD. Podobnie będzie w drugą stronę. Ktoś to ich nie ma, a pod wpływem jakiegoś niezwykle stresującego, trudnego wydarzenia może doświadczyć zespołu stresu pourazowego.

Zespół stresu pourazowego. Jak się objawia?

Jak się objawia? Co powinno zaniepokoić rodzica/opiekuna?

Dziecko, które doświadczyło bardzo silnego stresu, warto obserwować pod kątem jego zachowania, funkcjonowania, czy coś się w nim zmieniło. O tym, że dziecko zmaga się z zespołem stresu pourazowego, mogą świadczyć lękliwość, unikanie określonych sytuacji lub obiektów oraz osób, które wcześniej nie budziły w dziecku lęku czy niepokoju.

Zaniepokoić powinny także nagła wrażliwość na określone bodźce np. silnie lękowa reakcja na jakiś dźwięk, koszmary nocne związane z tematyką traumatycznego wydarzenia, powracające silne wspomnienia z traumatycznym zdarzeniem (flashbacki). Za zespołem stresu pourazowego mogą przemawiać także trudności z koncentracją, nadmierna czujność, trudności ze snem (zasypianie i podtrzymywanie snu), obniżony nastrój oraz niechęć do dotychczasowych aktywności.

Zespół stresu pourazowego u dziecka. Jak mu pomóc?

Jak pomóc dziecku? Jak wygląda leczenie i czy ono zawsze jest konieczne?

Leczenie jest konieczne, ponieważ objawy mocno utrudniają, a czasem wręcz uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. PTSD – w pierwszej kolejności – leczy się psychoterapią. Jeśli to nie wystarcza – po konsultacji z psychiatrą – niezbędne może być wprowadzenie farmakoterapii.

Badania pokazują, że najskuteczniejszymi metodą leczenia PTSD są terapie oparte na ekspozycji oraz koncentracji na traumie, tzn. przetwarzanie traumy w postaci narracji, przeżywanie jej, konfrontowanie się z pojawiającymi emocjami oraz pokonywanie lęków. Celem terapii jest opanowanie i zmniejszenie objawów oraz powrót do prawidłowego funkcjonowania jak w okresie sprzed traumatycznego wydarzenia. Terapia może być indywidualna lub grupowa.

W przypadku dzieci, które doświadczyły traumy, w procesie leczenia niezwykle ważne jest wsparcie rodziców. Powinni oni aktywnie uczestniczyć w terapii, aby lepiej rozumieć objawy i funkcjonowanie dziecka. Muszą także wspierać dziecko i pomagać mu w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

Czy PTSD można całkowicie wyleczyć? Czy objawy mogą wrócić przy okazji innego trudnego doświadczenia?

Objawy stresu pourazowego są możliwe do całkowitego wyleczenia. Po odbyciu terapii osoba z PTSD może wrócić do prawidłowego funkcjonowania. Wie już, jak może sobie pomóc w trudnej, stresującej sytuacji. Jednak przy okazji innego traumatycznego doświadczenia objawy mogą, ale wcale nie muszą powrócić. W sytuacji, gdy objawy zespołu stresu pourazowego ponownie się pojawią, należy ponownie udać się specjalisty i skorzystać z jego pomocy.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Polska Akcja Humanitarna
Polska Akcja Humanitarna

Autor: Katarzyna Oleksik

Źródło zdjęcia głównego: kieferpix/Getty Images

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana